Možná jsi již zaznamenala něco o metodě zvané baby-led weaning, a to zejména pokud jsi již ve fázi, kdy přemýšlíš o tom, že bys začala odstavovat své miminko od mléka. Není divu – jedná se o poměrně populární metodu dítětem vedeného odstavování. Baby-led weaning je jednoznačně současným trendem, který zkouší čím dál více maminek. Mnoho maminek má však ohledně této metody celou řadu otázek.

Pokud se ptáš, zda je BLW metoda to pravé pro Tebe a Tvé miminko, pak je tento článek přesně pro Tebe. Nejsi si jistá, co metoda BLW přesně je a co všechno obnáší? V tomto článku Ti přineseme odpovědi na tyto otázky a také mnoho dalšího. Dozvíš se mimo jiné i to, kdy je vhodné s BLW metodou začít, jaké výhody přináší a jaké potraviny je vhodné při této metodě používat.

Obsah článku – v následujícím se dozvíš:


Baby-led weaning – co to je, kdy a jak začít?

BLW metoda jinými slovy znamená přecházení na nemléčnou stravu, které je vedené samotným dítětem. Jak již bylo zmíněno v úvodu článku, jedná se o trend dnešní doby, kdy se dítěti při přecházení z mateřského mléka podává strava bez mixování a pasírování. Jakými dalšími znaky se vyznačuje tato metoda?

 • Dítě se krmí samo pomocí rukou
 • Dítě se samo naučí kousat a polykat
 • Dítě se může účastnit společného stolování
 • Výběr potravin ovlivňují rodiče, avšak finální výběr je na dítěti
 • Dítě si vybírá i množství jídla

Kdy začít s metodou baby-led weaning?

Dle studií je nejlepší začít kolem 6 měsíce života děťátka. Tento mezník je optimální dobou hned z mnoha důvodů. Prvním je fakt, že v tomto věku je většina dětí schopna uchopovat předměty kolem sebe. Děti v tomto věku se již většinou také umí samy posadit.

Další důležitou fyziologickou změnou je, že v 6 měsíci jsou střeva dětí vyvinuta tak, aby byla schopna absorbovat pevné jídlo. Z tohoto důvodu se metoda BLW nedoporučuje zavádět dříve. Pokud bys tuto metodu ráda vyzkoušela, ale máš obavy, že ji tvé děťátko nezvládne, poraď se raději se svým doktorem.

Obecně však platí, že pokud je dítě ve stavu, kdy o jídlo jeví zájem a je schopné ho uchopit do ruky, neměl by být s metodou BLW problém. Překážkou není ani to, když kojenec nemá žádné zoubky. S potravou si totiž poradí pomocí dásní a slin.

Pokud jsi připravená BLW metodu vyzkoušet, nastává otázka – jak na to?

Měj na paměti, že během prvního roku života je pro Tvé miminko mateřské mléko tou nejlepší výživou. Proto i při zavádění běžného jídla pokračuj s kojením. Postupně pak začni nabízet jednotlivá jídla v době kojení místo mléka a nech své dítě rozhodnout, zda má na pevnou stravu náladu a chuť či nikoliv.

Baby-led weaning – jaké potraviny jsou vhodné?

Zpočátku možná budeš mít obavy, zda Tvé děťátko v 6 měsících pevnou potravu vůbec zvládne. Je však téměř s jistotou možné říct, že schopnost Tvého dítěte žvýkat Tě nejspíš ohromí. I přesto je však dobré dbát na několik zásad pro přípravu vhodných jídel. O jaké zásady se jedná?

Ze začátku měkká strava

Toto pravidlo platí zejména, pokud je metoda BLW u Tebe a Tvého miminka teprve v počátcích. Ze začátku bys tedy měla myslet na to, že struktura jídla by měla být pro miminko dostatečně měkká. Kojenec by měl schopný stravu jednoduše rozmělnit prsty nebo rozpustit v ústech. Strava by měla být také dostatečně měkká na to, aby si s ní dítě poradilo jen pomocí dásní. Proto zpočátku připravuj ovoce i zeleninu v páře.

Zpočátku se dále rozhodně vyhni všem potravinám, které by byly příliš tvrdé nebo křupavé. Sem patří například různé oříšky, ale i jablko nebo syrová mrkev. Tyto typy potravin jsou pro Tvé miminko ze začátku příliš náročné. Usnadni mu proto začátky baby-led weaning pomocí měkké stravy.

Připravuj jídlo podle věku dítěte

U menších dětí se vyplatí začít s potravinami, které můžeš nakrájet na silnější proužky. Děti tyto typy jídel budou moci uchopit do ruky a snadněji s nimi manipulovat. Mezi příklady vhodných jídel, které svému dítěti můžeš představit hned na začátku metody BLW, patří například:

 • Avokádo
 • Banán
 • Meloun
 • Brokolice připravená v páře
 • Omeleta
 • Natrhané maso, ryba
 • Opečené a nakrájené jablko bez slupky

Jakmile si Tvoje děťátko osvojí tzv. špetkový úchop (uchopení předmětů pomocí palce a ukazováčku), pak můžeš zavést další potraviny. Toto období přichází obvykle kolem 9 měsíce. V tento okamžik můžeš začít krájet jídlo na menší kousky nebo dítěti nabídnout drobnější potraviny. Jaké potraviny můžeš v tomto momentě nabídnout svému dítěti?

 • Vařený hrášek
 • Vařené fazole
 • Kousky těstovin
 • Špenát připravený v páře
 • Borůvky

Zde je hezký popis a obrázek toho, jak krájet jídlo podle věku dítěte. Obrázek ukazuje příklad na kuřecím masu:

Baby-led weaning příklad
Zdroj: https://solidstarts.com/how-to-cut-chicken-for-baby-led-weaning/

Metoda BLW a vyvážená strava

Další zásadu, kterou se zpočátku vyplatí dodržovat, je jít na to jednoduše. Začni proto s potravinami a jídly o jedné ingredienci. To Ti pomůže jednoduše určit jakékoliv potravinové alergie, které Tvoje miminko může mít.

Jakmile si Tvé děťátko osvojí jídla o jedné ingredienci, můžeš mu začít nabízet různá vícesložková jídla. Zde se nabízí možnost také pro Tebe jako pro maminku vyhrát si s obědem nebo večeří svého miminka. Vždy se však ujisti, že budeš svému dítěti nabízet vysoce kalorické potraviny. Co dalšího by jídla Tvého miminka měla obsahovat?

 • Bílkoviny
 • Zdravé tuky
 • Železo
 • Zinek

Vyplatí se také jídla příliš nesolit.

Tělo dítěte totiž nedokáže dobře zpracovávat sodík. Čemu by ses také měla, vyhnout jsou ostrá jídla a příliš cukru. Co naopak dítěti nabídni, je široké spektrum nejrůznějších potravin, které budou dítě lákat svými barvami. Různorodost potravin je také důležitá pro to, aby v budoucnu dítě nebylo tolik vybíravé.

metoda blw - potraviny

Svému děťátku můžeš namixovat talíř plný nejen barev, ale i vůní a textur. Dítě tak bude mít možnost objevovat krásy jídla hned zpočátku svého života. Dítě určitě zaujmou barvy šťavnatého vodního melounu nebo vařené sladké brambory. Vyzkoušet můžeš i dušená rajčata v kontrastu s podlouhlými zelenými fazolkami nebo květákem. Vždy však mysli na výše zmíněné zásady vyvážené stravy.

BLW metoda a její výhody – proč ji vyzkoušet?

S touto metodou se bezesporu pojí mnohé výhody. Mezi ně jednoznačně patří fakt, že dítě je díky metodě baby-led weaning seznámeno s celou řadou potravin již v poměrně útlém věku. To zvyšuje pravděpodobnost, že si dítě do budoucna vytvoří zdravější přístup k různým potravinám všeho druhu.

Některé studie také prokazují, že BLW metoda napomáhá snížit výskyt potravinových alergií. To opět souvisí s tím, že děti jsou brzy seznámeny s celou řadou potravin pestrého výběru. Další studie ukazují, že tato metoda může snižovat riziko dětské obezity.

Jak je to možné?

Odpověď souvisí se skutečností, že proces jezení si reguluje samo dítě. V rámci této metody rodič sice ovlivňuje výběr potravin, jejich jedené množství je však na dítěti samotném. To v případě kašiček a pyré nefunguje. Při krmení lžičkou má kontrolu nad přísunem jídla rodič. To v mnoha případech vede ke skutečnosti, že dítě jí rychleji a více, než potřebuje. To může vést k ignorování pocitu plnosti.

Kromě výše zmíněných výhod se dítě navíc může účastnit běžného stolování s ostatními. Rodičům také odpadá nutnost krmit dítě lžičkou a připravovat mu speciální namixovanou nebo pasírovanou stravu. Baby-led weaning kromě toho napomáhá dítěti rozvinout jeho koordinační schopnosti.

Metoda BLW a její nevýhody

Baby-led weaning však není jen samá výhoda. S touto metodou se pojí i několik úskalí, která Tě možná přimějí k tomu, aby ses nad jejím vyzkoušením pořádně zamyslela. Co patří mezi hlavní nevýhody BLW?

Jedná se především o nutnost kontrolovat vyváženost stravy. Potraviny, které jsou bohaté na důležité látky, mohou být pro kojence zpočátku složité na zpracování. Příkladem může být hovězí maso, které je plné železa, ale může být často příliš žvýkavé. Mnoho potřebných vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek je proto mnohem jednodušší dostat do přesnídávky nebo do pyré.

Aby Tvé miminko rostlo a zdravě přibývalo na váze, musíš mít vyváženost stravy stále na paměti. V tomto ohledu jsou přesnídávky rozhodně jednodušší. Další nevýhodou je skutečnost, že tato metoda bude pravděpodobně vyžadovat nějaký ten úklid. Když se totiž spojí malé dítě a talíř plný jídla, je téměř jasné, jak to asi dopadne.

Baby-led weaning a nebezpečí dušení

Z čeho má strach nejspíš každá maminka, je, že se její miminko začne při jídle dusit. Jedná se o oprávněnou starost – stát se to samozřejmě může. Je však dobré zmínit hned na začátku, že Tě Tvé miminko svou zručností kousat a polykat pravděpodobně překvapí.

Co se nejspíš v počátcích této metody bude dít, je občasné kuckání. Jedná se o běžný reflex a bezpečnostní mechanismus. K tomuto občasnému „dávení se“ dochází tehdy, když se dítě snaží zbavit jídla, které je pro něj příliš náročné. V tomto momentě děťátku mohou začít slzet oči nebo může začít nahlas prskat.

Na toto kuckání se tedy zprvu připrav. V tomto případě se však nejedná o dušení se v pravém slova smyslu. K tomu naopak dochází tehdy, když se dítěti jídlo zasekne v hrdle. Tomu můžeš předejít tím, že se vyhneš rizikovým potravinám. Jaké potraviny sem patří?

 • Rozinky
 • Hroznové víno
 • Syrová zelenina
 • Popcorn
 • Třešně
 • Kusy sýra
 • Preclíky

Výše zmíněným potravinám se rozhodně vyhni u dětí mladších 12 měsíců. Abys zabránila dušení dítěte, nikdy jej u jídla nenechávej samotné. Vždy také dbej na to, aby Tvé děťátko při jídle sedělo zpříma, nejlépe ve svojí židličce. Nenechávej dítě jíst, pokud si zrovna hraje nebo dělá cokoliv jiného. Dítěti nedávej jídlo ani v kočárku nebo při jízdě autem.

Knihy o metodě BLW

Pokud Tě metoda BLW zaujala a ráda by sis o ní přečetla něco víc, pak máš určitě možnost. Na internetu existuje bezpočet článků, mnoho z nich je však v angličtině. Pokud dáváš přednost knihám, celá řada knihkupectví prodává knížky o této metodě. Mnoho je jich však opět v angličtině. V nabídce jsou například následující knihy:

Dítětem vedené odstavení jako jedna z možností

Na baby-led weaning neboli metodu dítětem vedeného odstavení má každý nějaký názor. Jiný názor budou mít různí lékaři, odlišné názory budou zastávat i samotné maminky. Tato metoda má bezpochyby celou řadu výhod, ale i přesto se pojí s určitými nedostatky. Jako mnoho dalších věcí, i metoda BLW je individuální záležitostí.

Pokud Ti Tvá intuice radí, abys se svým miminkem raději zůstala u klasických příkrmů, pak tak udělej. Je totiž důležité, aby ses ve všech aspektech maminkovského života cítila komfortně. Pokud je však BLW metoda něco, co Tě zaujalo, pak s chutí do toho. Miminko díky ní získá možnost setkat se s pestrou stravou plnou barev, chutí a struktur již od útlého věku. Ať už se však rozhodneš pro metodu BLW nebo pro přesnídávky, měj na paměti, že žádné rozhodnutí není špatné, a že vše má svá pro a proti.