Už jsi slyšela o metodě BLW? Jedná se o trendy metodu dítětem vedeného odstavování. V rámci této metody se při přecházení na nemléčnou stravu vynechávají přesnídávky a mixované či pasírované kašičky. Dítě naopak přechází rovnou na pevnou stravu a samo rozhoduje o tom, co a v jakém množství sní.

Pokud Tě BLW metoda zaujala, pak se můžeš ptát na následující otázku – jaké BLW recepty připravit pro Tvoje miminko? Jestli Tě zajímá, jaké zajímavé recepty můžeš pro své dítě vykouzlit, pak je tento článek přesně pro Tebe. Dnes se s Tebou podělíme o dva jednoduché recepty, které nadchnou nejen všechny rodiče, ale i jejich malé strávníky.

BLW recepty – vyvážená strava je klíčem k úspěchu

Jednou z věcí, na které si u metody BLW musíš dát pozor je, abys svému miminku připravila nutričně vyvážené jídlo. Dbej tedy na to, aby jídlo mělo dostatečný obsah kalorií, zdravých tuků, zinku a především železa. V jakých potravinách můžeš najít výše zmíněné látky a jaké další látky jsou důležité?

SložkyPotraviny
Železohovězí, vepřové, kuřecí, jehněčí,
vajíčka, špenát, brokolice
Zinekmléčné produkty, maso,
luštěniny, kukuřice
Zdravé tukyavokádo, kokosový olej,
mléčné výrobky,
tučnější ryby jako losos
Vitamin Ccitrusy, papája, jahody,
rajčata, paprika
Vitamin Dlosos, jogurty
Cholinhouby, brambory,
fazole, quinoa

Zpočátku se soustřeď jen na jídla s jednou ingrediencí – budeš tak schopná snáze detekovat možné potravinové alergie. Nejprve také vol jídla, která je možné krájet na silnější hranolky, aby je dítě mohlo lépe uchopit. Kolem 9 měsíce můžeš začít volit i menší potraviny nebo jídla krájet na menší kousky. Později také budeš moci zavádět baby-led weaning recepty, které obsahují i více ingrediencí.

Nejlepší Baby-led weaning recepty pro malé strávníky

Nejlepší baby-led weaning recepty obsahují celou řadu vitamínů a minerálů, které jsou nezbytné pro zdravý růst Tvého miminka. Aby miminko mohlo experimentovat s chutěmi a texturami jídel, nabídni mu barevný talíř, který jej osloví.

Kromě „hlavního jídla“ nabídni miminku ještě ostatní přílohy v podobě barevné zeleniny. Připoj také „dezert“, který může sestávat například z měkkého, sladkého ovoce. Pak už je na dítěti samotném, aby si vybralo, co se mu bude líbit nejvíce.

BLW recepty – chutné rybí koláčky

Rybí kuličky - blw recepty

Mezi velmi populární baby-led weaning recepty patří koláčky všeho druhu. V dnešním článku Ti prozradíme recept na výborné rybí koláčky, po kterých se ihned zapráší. Svým složením jsou pro BLW recepty perfektní – obsahují totiž mnoho složek, které jsou pro Tvé miminko velmi důležité. Jak vytvořit tyto chutné rybí koláčky?

rybí koláčky recept

Rybí koláčky (Baby-led weaning recept)

od 9. měsíce
Prep Time 10 mins
Cook Time 20 mins
Course Baby-led weaning recepty
Servings 1

Ingredients
  

 • 1 filet z lososa menší
 • 1 vajíčko menší
 • 1 brambora
 • 1 PL kukuřice
 • 1 PL hrášku
 • 20 g jemného strouhaného sýra

Instructions
 

 • Troubu předehřej na 200°C. Rybu zabal do alobalu a peč do té doby, než bude dostatečně propečená. Můžeš si pomoci i šťávou z citronu, která dodá chuť, ale také pomůže v procesu pečení.
 • Bramboru uvař ve vodě a poté rozmačkej. Rozmačkanou bramboru smíchej spolu s rozmělněnou rybou, sýrem a zeleninou. Můžeš přidat i bylinky – skvěle se hodí například pažitka.
 • Ze směsi vytvoř větší krokety nebo obdélníčky a vlož do trouby předehřáté na 200°C. Peč dozlatova.

Při tomto receptu mysli na to, že rybí koláčky budou po vyndání z trouby uvnitř velmi horké. Z toho důvodu je nech dostatečně dlouho vychladnout, aby se Tvoje miminko nepopálilo. Děťátku můžeš vedle rybích koláčků přiložit i jogurtový dip nebo hummus, do kterého bude moci koláčky namáčet.

Zdravé baby-led weaning recepty – špenátové palačinky

Špenátové palačinky: blw recepty

Téměř všechny recepty, které pro své děťátko v rámci metody BLW budeš připravovat, se hodí i jako jídlo pro celou rodinu. To platí nejen pro rybí koláčky, ale i pro tyto zdravé špenátové palačinky. Obojí je možné nějakou dobu skladovat v chladu ledničky a zbytky využít jako rychlou svačinku nebo snídani. Jak připravit tyto jednoduché špenátové palačinky pro Tvé miminko?

Špenátové palačinky (Baby-led weaning recept)

od 9. měsíce
Prep Time 10 mins
Cook Time 20 mins
Course Baby-led weaning recepty
Servings 1

Ingredients
  

 • Hrstka špenátu
 • 1 jarní cibulka
 • 1 kukuřice
 • 1 vejce
 • 50 g hladké mouky
 • ½ lžičky práškudo pečiva
 • 50 ml mléka
 • 1 lžičky kokosového oleje na smažení

Instructions
 

 • Všechny ingredience kromě kokosového oleje vlož do mixéru a zpracuj. Výsledná směs by měla být hladká, ale ne příliš tekutá.
 • Na pánvi rozehřej trošku kokosového oleje. Na něj vlož naběračku palačinkové směsi a smaž z obou stran dozlatova. Palačinky pokládej na kuchyňský ubrousek, aby se z nich dostal přebytečný olej.
 • Palačinky podávej teplé, ale dej pozor na to, aby se o ně Tvé miminko nepopálilo.

Palačinky můžeš opět spojit se zdravým dipem Tvého výběru. Palačinky určitě doplň další zeleninou, jako jsou pečená rajčata či dušená brokolice. Přidat můžeš cokoliv dalšího – avokádo, banán nebo vařené ovoce. Už je pak na dítěti samotném, co přesně mu z jídla nejvíce zachutná.

BLW recepty pro miminka ale i celou rodinu

Jednou z mnoha výhod metody BLW je fakt, že celá rodina může jíst v podstatě to samé. To určitě platí minimálně pro výše zmíněné dva recepty – rybí koláčky a špenátové palačinky. U této metody má dítě možnost stolovat spolu s ostatními a seznámit se tak s celou řadou pestrých ingrediencí a zajímavých jídel již v útlém věku.

Kromě toho odpadá nutnost rodičů krmit děťátko pomocí lžičky, a tak si každý člen rodiny může své jídlo pořádně vychutnat. BLW recepty by však měly vždy dbát na zásady zdravé stravy. Pak si rodiče mohou vyhrát i s tím, jaké barvy, chutě a textury jídla dítěti nabídnou v rámci jednoho stolování.