Detoxikace, detox, detoxikační kůra nebo očista – alespoň jeden z těchto termínů slyšela už asi každá z nás. Co je detoxikace a co si má pod ní člověk představit? Jedná se o velmi populární téma, které je však opředené mýty ze všech stran.

Pokud Tě pojem detoxikace zajímá a ráda by ses o ní dozvěděla něco víc, pak pokračuj ve čtení. V tomto článku Tě detoxikací provedeme krok po kroku a podíváme se na časté mylné představy, které se s ní pojí. Co je detoxikace v očích médií a jak nenaletět?

Co je detoxikace? Rozhodně ne prostředek k hubnutí nebo celerové šťávy

Obecně řečeno, detoxikace je procesem odstranění škodlivých látek. Pod pojmem detoxikace si tedy člověk patrně představí různé očistné kůry a diety, které mají tělo zbavit veškerých toxinů. Často se s nimi setkáme v různých časopisech nebo online, kde úloha detoxikačních kůr tkví zejména v podpoře hubnutí. Tady je však třeba zpozornět.

Detox není hubnutí.

Myšlenka jednoduššího hubnutí za pomoci detoxu je velmi lákavá, tyto koncepty však nejsou podloženy silnými vědeckými důkazy. Detoxikační diety navíc zřídka specifikují, které konkrétní toxiny si stanovují za úkol odstranit. Pokud se tedy setkáš s jakoukoliv reklamou propagující detox pomocí čajů, laxativ nebo jiných látek, ověř si nejprve dané informace pomocí věrohodných zdrojů.

Co je detoxikace – Kokosová voda, zeleninové šťávy a bylinné čaje

Pojďme se nyní podívat na další klasické představy o detoxu – nahrazení pevné stravy tekutou, popřípadě žádnou. Pokud se zeptáš někoho v okolí na to, co je detoxikace, patrně Ti odpoví něčím z následujícího seznamu:

 • Hladovění
 • Pití ovocných a zeleninových šťáv
 • Pití kokosové vody nebo bylinných čajů

V tomto detox ovšem nespočívá. Výše uvedené možnosti je však možné modifikovat a přizpůsobit je k tomu, aby zlepšily přirozený detoxikační systém našeho těla. Co to znamená? Pití ovocných a zeleninových šťáv, kokosové vody nebo bylinných čajů využij jako účinný doplněk stravy, ne jako kompletní náhradu.

Hladovění nahraď intuitivním jezením

Hez tehdy, když máš hlad. Pokud hlad nemáš, tak se do jídla nenuť. Pokud hlad naopak máš, tak se netrap a najez se toho, na co máš chuť. Jídlo by však mělo být pestré a vyvážené.

Proč nevěřit reklamám propagujícím detoxikační kůry?

Tělo detoxikuje samo o sobě. Faktem je, že naše vlastní tělo je přímo magickým mechanismem. Naše orgány nás totiž neustále automaticky detoxikují a zbavují zplodin metabolismu a dalších škodlivých látek. Jaké orgány se na detoxikaci podílí?

 • Játra
 • Ledviny
 • Trávicí systém
 • Plíce
 • Kůže

Je tedy nějaký další detox vůbec potřeba? Záleží zejména na Tvém postoji. Jak již naznačily předchozí odstavce, detoxy by neměly být brány jako cesta k hubnutí. Hlavním cílem detoxu by měla být kompletní fyzická a psychická pohoda a ve výsledku zdravý člověk ve všech aspektech.

Podpořit přirozený detoxikační systém vlastních orgánů můžeš zlepšit zejména tím, že budeš dostatečně hydratovaná a aktivní. Důležitá je také strava bohatá na potraviny, které obsahují antioxidanty.

Jak nejlépe podpořit přirozený detoxikační systém těla

Jak můžeš podpořit detoxikační systém vlastního těla? Odpovědí je všech oblíbené klišé „pohyb, pitný režim a vyvážená strava“. Je tomu ale opravdu tak. Jaké další faktory přispívají k tomu, aby byl detoxikační proces těla v plné síle?

 • Omezení alkoholu
 • Snížení příjmu cukru a soli
 • Snížení příjmu zpracovaných potravin
 • Zvýšení příjmu potravin s vysokým obsahem prebiotik
 • Dostatek spánku

Zní to poměrně jednoduše, avšak v dnešní rychlé době je poměrně složité zachovat si zdravé životní návyky. Výsledky však rozhodně stojí za to. Jak již bylo řečeno, přidat můžeš i oblíbené zeleninové šťávy a podobné vychytávky – pokud nebudou kompletní náhradou stravy, mohou sloužit jako skvělý doplněk.

Co je detoxikace? Záleží, koho se zeptáme

Na otázku, co je detoxikace, existuje mnoho odpovědí – záleží na tom, koho se zeptáme. Pro mnohé se jedná o nahrazování či vysazování pevné stravy, tento pohled však není příliš zdravý a fakty podpořený. Skutečností je, že detoxikace je zejména přirozeným procesem našeho vlastního těla. Ten můžeš podpořit zejména aktivitou, pitným režimem a zdravou stravou.