Jestli jsi si až doposud myslela, že detoxikace organismu je možná pouze změnou stravovacích návyků či zařazením více pohybu do svého každodenního života, tak Tě hned na úvod vyvedeme z omylu, neboť existují i ozdravné koupele, které dokáží pomoci s vyplavením škodlivých látek z těla, zlepšením nálady a celkovým zbavením těla únavy.  

Konkrétně řeč je o koupelích, do nichž je přidávána epsomská sůl, jež má blahodárné očišťující účinky. Jak taková epsomská sůl detoxikace probíhá, a jaké všechny benefity s sebou přináší? To vše se dozvíš na následujících řádcích. 

Epsomská sůl – Co je zač? 

Prvně se však samozřejmě zastavme u samotné epsomské soli, kterak je jinak nazýván síran hořečnatý. V čem je tato sůl specifická? Jde o koupelovou sůl, která se od té kuchyňské liší svou strukturou a chutí. Konkrétně chuť epsomské soli je daleko více hořká, je tedy prakticky až nepoživatelná.  

Důležitější jsou však odlišnosti ve složení této soli, jež z ní dělají látku používanou krom detoxikace i k léčbě onemocnění jako jsou zácpa, nespavost nebo fibromyalgie. Jmenovitě tato minerální sloučenina má daleko větší obsah hořčíku než běžná sůl. Na druhou stranu svým vzhledem se nikterak neliší od klasické kuchyňské soli. 

Epsomská sůl detoxikace – Jak na přípravu detoxikační vany? 

Pokud si budeš chtít doma připravit detoxikační koupel, tak samotnou epsomskou sůl na ní seženeš ve všech větších obchodech se zdravou výživou. Následně stačí provést tyto kroky: 

  1. Naber epsomskou sůl, pro vanu běžné velikosti Ti postačí 2 šálky. 
  2. Nasyp epsomskou sůl přímo na místo, kam bude dopadat proud vody z kohoutku, tím se totiž zajistí rychlejší rozpouštění soli a zároveň její lepší promíchání s vodou. 
  3. Koupel by měla být teplá, avšak dbej na to, aby teplota vody nepřesáhla 38,5 stupňů – v takovém případě by se totiž začaly ze soli vypařovat účinné látky. Pokud máš, tak použij teploměr do vody. 
  4. Po napuštění vany se do ní polož na minimálně 12 minut, ideální je doba 20-30 minut. 
  5. Pro maximální zapojení všech smyslů si můžeš do vody nakapat vonné olejíčky. 

Proč je důležité, aby byla voda při koupeli dostatečně horká? Taková voda totiž lépe roztahuje póry na kůži, díky čemuž se sůl lépe vstřebává do těla a může účinněji působit. Zároveň ale upozorňujeme, aby ses vyhnula použití epsomské soli do vířivky či bazénu, neboť by mohla ucpat trysky.  

Pakliže bys chtěla vyzkoušet i jiné využití než pouze koupel, pak si můžeš vyrobit zubní pastu s obsahem epsomské soli. 

Výhody detoxikace pomocí epsomské soli 

Epsomská sůl detox nabízí hned několikero benefitů pro lidské tělo. Pojďme si je tedy nyní představit:

Doplnění hořčíku do těla 

Nízká hladina hořčíku v těla bývá častokráte důvodem, proč se lidé cítí unavení a vystresovaní. Proto pokud tomu chceš předejít, tak Ti určitě přijde vhod velké množství hořčíku obsažené v lázni z epsomské soli. Z této soli získaný hořčík totiž napomůže Tvému mozku produkovat melatonin a neurotransmitery, jež vyvolávají spánek a snižují stres. 

Úbytek na váze 

Obecně vzato horké koupele jsou vhodné při redukci váhy, neboť podporují pocení, díky čemuž dochází ke spalování tuků.  Epsomská sůl pak dokáže tento proces ještě drobně podpořit, takže výsledkem může být spálení 70 kalorií během půlhodinové koupele, což odpovídá přibližně 15 minutám chůze. Zkrátka hubnout můžeš i takto pohodlně. Samozřejmě je ale potřeba hubnutí podpořit sportováním, neboť při koupeli si nebuduješ fyzickou zdatnost. 

Mezi další přednosti epsomská sůl detoxikace se řadí: 

  • dokáže pomoci při zácpě 
  • snižuje bolesti a mírní otoky 
  • umožní tělu lépe regenerovat, a to i po náročném cvičení 

Epsomská sůl detoxikace – shrnutí

Detox není pouze o striktním dodržování jídelníčku a pocení se v posilovně, ale dá se zpříjemnit i pomocí detoxikačních van v epsomské soli. Tato minerální látka totiž díky svému vysokému obsahu hořčíku působí blahodárně nejen na vyplavování toxinů z těla, ale třeba i na nervový systém či srdce. Výsledkem takové detoxikace tak bude zdravější a odpočatější tělo a mysl