Od samotného jednodenního detoxu samozřejmě nelze očekávat zázraky – je příliš krátký na to, aby se během něj v těle stihly spustit všechny detoxikační procesy. Avšak jeho pravidelné absolvování má možná větší význam, než si na první pohled můžeš myslet, neboť díky němu se budeš dlouhodobě cítit daleko lépe a zdravěji. Konkrétně Tě krom vyplavení škodlivých toxinů z těla dokáže zbavit nadýmání, či Tě nasměrovat zpět na dráhu zdravé stravy a životního stylu. Pravidelně opakovaný jednodenní detox má tedy rozhodně svůj nenahraditelný význam.

Jak na nejlepší jednodenní detox?

Vše začíná už večer před zahájením jednodenního detoxu, člověk by se totiž měl do něj ideálně probouzet vyspalý – proto jdi večer brzy spát. Rovněž se vyhni všemu, co by mohlo zbytečně příliš stimulovat Tvou mysl, zapomeň tedy například na sledování filmů v televizi. Naopak se snaž uvolnit své tělo i mysl, to Ti během detoxu výrazně usnadní práci.

Co dělat ráno a dopoledne během jednodenního detoxu?

Svůj detoxikační den začni sklenicí vody s citrónem. Ta totiž obsahuje pektin, jenž napomáhá trávení, a zároveň Ti dodá pocit sytosti. To ovšem neznamená, že bys měla vynechat snídani – to by byla zásadní chyba. Co tedy k snídani?

Ideální jsou potraviny s vysokým obsahem bílkovin, které Ti dodají potřebnou energii do celého dne. Stejně tak je žádoucí, když potraviny konzumované k snídani obsahují omega-3 mastné kyseliny podporující metabolismu. Dopřát si tedy můžeš například:

 • vejce
 • plátky lososa
 • ořechy
 • ovocné smoothie

Naopak se určitě vyhni pečivu a cereáliím, ty totiž v těle zadržují vodu. Během dopoledne se snaž být co nejvíce v klidu, ideálně si vypni všechna elektronická zařízení a soustřeď se pouze na přítomný okamžik. Z toho tedy vyplývá, že detox je vhodné zařadit na víkend mimo uspěchané pracovní dny.

V průběhu dopoledne by ještě měla následovat svačina bohatá na vitamíny, zejména pak vitamíny A a C, minerály a vlákninu. Jako tip na vhodnou detoxikační svačinu Ti může posloužit mrkvová polévka či jakékoliv ovoce nebo zelenina ve své surové podobě – zkus třeba avokádo, celer, případně kokos.

Co dělat odpoledne a večer během jednodenního detoxu?

Po poledni si dopřej výživný oběd. Vhodné jsou kupříkladu:

 • zdravé polévky
 • dušená zelenina
 • ryby
 • kuřecí maso
 • ořechy
 • olivy

K obědu rovněž nezapomeň vypít 1-2 sklenice čisté vody, případně šálek bylinkového čaje.

Dvě až tři hodiny po obědě, až Ti dostatečně slehne, se pak vydej na procházku, případně si jdi zaběhat. Zkrátka věnuj se nějaké fyzické aktivitě, jež Ti dokáže rozproudit krevní oběh – to je u detoxikace důležité. Sportu se dle svých možností věnuj ideálně hodinu.

K večeři si pak můžeš dát opět nějakou zdravou polévku. Ideální lehkou detoxikační večeří jsou i saláty, vyhni se však použití sýra jakožto ingredience, ten není pro detox kvůli vysokému obsahu tuku vhodný. Na večer pak ještě zařiď něco, co Ti pomůže se zklidněním mysli – třeba si zacvič jógu. Tím skvěle zakončíš den, který pomůže restartovat Tvé tělo.

Pokud potřebuješ další nápady, co jíst během jednodenního detoxu, tak se podívej na následující video od Yovana Mendozy. Yovana má ve videu několik dobrých nápadů, jak udělat jednodenní detox skvěle.

Další tipy pro jednodenní detox

Během jednodenního detoxu se je potřeba řídit pravidly pro nejlepší jednodenní detox. Jmenovitě se zaměř na dodržování těchto následujících bodů:

 • Zapomeň na solení jídel, k jejich dochucování používej bylinky a koření.
 • Poť se, ať už při sportu nebo v sauně, tím usnadníš vyplavení toxinů z těla.
 • Nikdy nevynechej žádné z hlavních jídel.
 • Upřednostňuj výrobu domácích jídel a smoothie, jen tak máš skutečnou jistotu, že v nich bude vše, co do detoxu potřebuješ.

Aby měl jednodenní detox smysl, musíš si den dobře naplánovat a poctivě se držet všech výše zmíněných bodů – od přípravy na detox přes pravidelnou hydrataci až po dodržování spánkového a jídelního režimu. Během dne do sebe dostávej potraviny s vysokým obsahem vlákniny, bílkovin a vitamínů, nestresuj se a sportuj. Jen tak Ti jednodenní detox zaručí pocit pohody a pomůže Ti s restartováním organismu.