Detoxikace je procesem, který organismu slouží k vyplavení škodlivých toxinů z těla a jenž Ti pomůže navrátit zpět ztracenou fyzickou a psychickou pohodu. Určitě jsi se už někdy setkala s tipy, jak zvládnout detoxikaci během pár dnů pomocí zvýšené konzumace ovocných a zeleninových šťáv a potravin bohatých na vitamíny. Ale jaká je skutečně ta nejrychlejší detoxikace organismu?  Možná jednodušší než si myslíš, její základ totiž tvoří tělu přirozené a příjemné činnosti podpořené vhodně zvolenými doplňky stravy. Jak tedy na rychlý detox?  

Nejrychlejší detoxikace organismu – začni kvalitním spánkem

Ze všeho nejdůležitější je příprava těla na detox. Pokud tedy na sobě začneš pozorovat typické negativní příznaky jako je únava či pocit pomalosti, tak si na následující den naplánuj rychlý detox a jdi brzo ulehnout. Snaž se spát alespoň 7-8 hodin, neboť jenom zregenerované tělo dokáže rychle a plně přijímat a vstřebávat látky nezbytné pro pročištění organismu. Ráno po probuzení si pak ihned dopřej alespoň jednu sklenici teplé vody s citrónem. Proč je to důležité? Teplá voda dokáže skvěle nastartovat trávení a citrón je zas bohatý na vitamín C. I během dne mysli na průběžnou hydrataci – přibližně každou hodinu vypij skleničku vody či hrneček bylinkového čaje.  

Co jíst a pít v průběhu nejrychlejší detoxikace organismu?

Pokud je Tvým cílem absolvovat detox, co možná nejrychleji, tak základem je snídaně plná potravin s vysokým obsahem antioxidantů, jež v těle mírní poškození způsobené volnými radikály. Konkrétně si můžeš dopřát kupříkladu:

  • směs ořechů
  • ovoce a zeleninu dle libosti
  • lesní plody s bílým jogurtem
  • kakao či zelený čaj

Pro urychlení procesu detoxikace organismu si dopoledne dej i doplňky stravy, nejvíce osvědčenými jsou z tohoto úhlu pohledu chlorella a spirulina, silné detoxikační účinky ale mají třeba i výrobky z Aloe vera. K obědu, případně k večeři se nejvíce hodí různé variace zeleninových salátů, lehká ryba se špenátem či jídlo bohaté na prebiotika – například rajčatová polévka s česnekem.  

Jak podpořit rychlý detox?

Není žádným tajemstvím, že tělo nejefektivněji z těla odvádí škodlivé látky při zvýšené fyzické námaze. Najdi si tedy aktivitu, během níž se budeš potit – jdi si třeba zaběhat nebo do svého programu zařaď kardio cvičení. Výhodou pocení je i to, že z těla vyplavuje sůl, která zbytečně váže vodu. Skvělým tipem na podpoření účinků detoxikace je i infrasauna.  

Čemu se vyvarovat při rychlém detoxu?

Aby byl návod, jak postupovat při rychlé detoxikaci skutečně kompletní, tak je potřeba zmínit též věci, jimž se je nezbytně nutné vyvarovat. Určitě se tedy vyhni následujícím položkám, jež by zbrzdily Tvojí snahu o pročištění tělních systémů:

  • sůl
  • potraviny s vysokým obsahem cukru
  • alkohol
  • nikotin

Kolik času Ti zabere pročištění organismu?

Asi Tě během čtení tohoto článku napadla myšlenka, jak dlouho trvá takové nejrychlejší pročištění toxiny zaneseného těla? Odpověď je vždy individuální, avšak u většiny lidí se reakce na detoxikaci začne projevovat po 8 a více hodinách. Počítej tedy s tím, že kompletní detoxikace Ti zabere celý den (více an našem článku Jednodenní detox – Jak je něj, aby skutečně zafungoval?). Dílčí výsledky, například zmírnění únavy nebo zlepšení funkce lymfatického systému, se nicméně mohou projevit už během pár hodin, či dokonce minut.  

Jde-li Ti o to, aby byla detoxikace hlavně rychlá, je potřeba zkombinovat zdravou stravu bohatou na vitamíny, antioxidanty a prebiotika s přísným pitným a spánkovým režimem. To vše je ještě potřeba doplnit svižným kardio cvičením. Během podstupování očisty organismu se vyvaruj potravinám s cukrem a taktéž alkoholu. Výsledkem pak bude účinný detox těla, který Ti nezabere více než 24 hodin.