Pociťuješ na sobě, že jsi poslední dobou unavená a celkově se necítíš vůbec ve své kůži? Poté určitě vyzkoušej detoxikaci organismu, jež Ti může pomoci s navrácením ztracené síly a pohody. Nedbej přitom na všudypřítomné reklamy na detoxikační přípravky na chemické bázi, ale ideálně se vydej cestou přírodní detoxikace organismu, u níž máš jistotu, že Tvé tělo nijak zbytečně nezatíží.

Naopak se díky ní dočkáš pročištění celého organismu a příjemného povzbuzení. Navíc přírodní detoxikace je oproti různým detoxikačním dietám a půstům daleko příjemnější záležitostí, neboť během ní si můžeš dopřávat celou řadu zdravých a chutných potravin, jež Tvé tělo dokonale dobijí energií. V průběhu očišťovacího procesu se tak nebudeš muset příliš omezovat.

Pravidla přírodní detoxikace organismu

Aby měla přírodní detoxikace skutečně smysl a přinesla Ti kýžené výsledky, tak je potřeba ji podstoupit opravdu se vším všudy. Konkrétně je nutno se bezpodmínečně řídit těmito základními pravidly:

 • dodržuj pitný režim a denně vypij alespoň 2,5 litrů vody, čaje či šťávy 
 • z jídelníčku vyřaď koncentrovanou bílkovinnou stravu 
 • nepij alkohol a vyhni se cigaretám 
 • detox podpoř pohybem na čerstvém vzduchu a ideálně 8 hodinami spánku denně 
 • konzumuj potraviny s vysokým obsahem vitamínů 

Stejně tak si je dobré předem rozmyslet délku detoxu a dle toho si přizpůsobit jídelníček a harmonogram fyzických aktivit. Nejoblíbenější jsou z tohoto pohledu jednodenní a třídenní detoxy, jež jsou nejpraktičtější a nejsnazší na naplánování, a navíc se dají bez problémů podstupovat opakovaně v krátkém časovém horizontu.

Jaké potraviny zařadit během přírodní detoxikace organismu?

Na následujících řádcích Ti přinášíme tipy na čtveřici nejvhodnějších potravin do přírodní očisty organismu.

1.) Zázvor

Pokud Ti nevadí hořká chuť zázvoru, tak si jej můžeš hojně dopřávat během očisty. Odměnou Ti pak bude lepší trávení a potlačení nadýmání, s nímž Ti dokáže zázvor pomoci. Stejně tak díky vysokému obsahu antioxidantů se zázvor dokáže postarat o komplexní posílení imunitního systému.

2.) Červená řepa

Není příliš druhů zeleniny, jež by měly tolik výživných a zároveň zdraví prospěšných látek jako právě řepa. Ta jmenovitě obsahuje velké množství hořčíku, železa a vitamínu C. Jde tedy o potravinu, jež díky svému složení dokáže pomoci třeba s očistou jater či se snížením hladiny cholesterolu.

3.) Hnědá rýže

Tato rýže je bohatá na mnoho důležitých detoxikačních látek jako jsou například vitamín B, hořčík, mangan a fosfor. Hnědá rýže má také vysoký obsah vlákniny, která je ideální k pročištění tlustého střeva, a je též bohatá na selen, jenž zas pomáhá zlepšovat funkci jater a čistit pleť.

4.) Česnek

V průběhu přírodní detoxikace organismu konzumuj větší množství česneku, a to klidně i samostatně. Ten totiž obsahuje chemickou látku nazývanou alicin, jež v těle podporuje tvorbu bílých krvinek a zároveň pomáhá z těla vyplavovat toxiny – a těch se tělo potřebuje pro to, aby se cítilo zdravěji, zbavit především.

Více o tom, co konzumovat a čím se řídit při přírodní detoxikaci organismu, Ti poví Tomáš Jedlička na svém Youtub-Channelu:

Ovocné a zeleninové šťávy – ideální pití během přírodní detoxikace organismu

Konzumací ovoce a zeleniny během detoxu nemůžeš nic zkazit, obzvláště žádoucí je pak nahradit část denního příjmu vody ovocnými a zeleninovými šťávami. Dopřát si můžeš třeba tyto přírodní detoxikanty:

 • mrkvovo-jablečná šťáva 
 • pomerančová šťáva 
 • šťáva z ananasu 
 • mrkvová šťáva s okurkou a červenou řepou  

Zařadit můžeš též zelený čaj obsahující velké množství antioxidantů, jenž je krom zlepšení funkce jater vhodný i na hubnutí.

Efekty přírodního detoxu

O tom, že přírodní detoxikace organismu má pozitivní vliv na zvýšení energičnosti a zbaví Tě škodlivých toxinů již byla řeč. Jaké jsou ale další přínosy přírodního detoxu organismu?

 • působí protizánětlivě 
 • umožní zlepšit koncentraci 
 • pomáhá v boji proti chronickým chorobám 
 • dokáže zlepšit stav pleti a pevnost vlasů 
 • může vést k redukci tělesné hmotnosti 
 • při pravidelném držení může zpomalit stárnutí těla 
 • má kladný vliv na absorpční schopnosti těla 

Shrnutí

Přírodní detoxikace organismu je nejpřirozenější forma očisty, vždyť už i naši prapředci jej využívali k tomu, aby tělu dodali zpět ztracenou fyzickou i psychickou pohodu. Jeho základem jsou potraviny bohaté na vitamíny, hořčík, železo a antioxidanty. Tyto látky Ti totiž dokáží pomoci s pročištěním jater, trávícího systému či se zlepšením imunity.

Nejpopulárnějšími jsou jednodenní a třídenní detoxy, jež jsou dostatečně dlouhé na to, aby se z těla stihly vyplavit nežádoucí toxiny, ale zároveň nejsou příliš dlouhé na to, aby bylo jejich absolvování pro organismus namáhavé.