Důvody k podstoupení týdenního detoxu se mohou lišit – zatímco někdo jej podstupuje kvůli zbavení těla nežádoucích toxinů, případně kvůli zbavení se zdravotních komplikací (bolestem hlavy apod.), tak motivací může být i vidina štíhlejší postavy. Zkrátka už jenom z tohoto je patrné, že týdenní detox má celou řadu benefitů. K tomu, abys z nich ale mohla profitovat se neobejdeš bez znalostí toho, co při detoxu vařit a co vše během něj dodržovat. A právě tyto informace Ti nyní přinášíme.

Týdenní detox a strava – Co si můžeš dopřát k jídlu a pití?

Ačkoliv neexistuje přesná specifikace toho, co přesně jíst během týdenního detoxu, tak hlavní složky Tvého jídelníčku by vždy měly tvořit zelenina a ovoce bohaté na antioxidanty, jež mají kladný vliv na ochranu Tvého těla před oxidačním poškozením. Stejně tak důležité je nezapomenout na zařazení potravin s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou například celozrnné výrobky, ořechy a různá semínka. Konkrétně během týdenního půstu si můžeš dopřávat následující stravu:

Co k snídani při týdenním detoxu?

Jakožto ideální snídaně během týdenní očisty organismu se osvědčily ovesné vločky doplněné zdravým smoothie k pití, případně zeleninovou šťávou. Skvělé jsou taktéž čerstvé borůvky či miska nízkotučného bílého jogurtu s ovocem. Stejně tak můžeš vyzkoušet třeba chutný chia pudink.

týdenní detox - recept na chia pudink

Chia pudink – jednoduchý recept

Prep Time 10 mins
Course detox
Servings 1

Ingredients
  

  • 10 PL chia semínka
  • 200 ml mléko
  • hrst maliny čerstvé či mražené (popř. borůvky)
  • 1/2 ČL skořice
  • 1 PL javorový sirup

Instructions
 

  • Do mléka přidej skořice, lžíci sirupu a přibližně10 lžiček chia semínek.
  • Výslednou směs dej do ledničky na hodinu.
  • Po vyndání z ledničky směr promíchej a vrať ji zpět do lednice na 5 hodin.
  • Připrav si do misky maliny (nebo borůvky) a ty následně zalej směsí vytaženou z lednice (ta by měla mít krémovou konzistenci). Navrch pak ještě můžeš dát další čerstvé ovoce pro dozdobení pudinku.
Keyword týdenní detox

Týdnní detox – Co ke svačině?

Za vhodnou svačinku, kterou si s sebou můžeš zabalit během detoxu do práce či školy, se dají považovat kupříkladu bílé fazole zalité krémovým kešu dipem. Na přípravu lehčími svačinami jsou pak červená řepa s praženými oříšky, hummus se zeleninou nebo pražená cizrna.

Týdenní detox – Co k obědu a večeři?

Portfolio možných jídel k obědu, případně večeři je vcelku pestré a čítá například zapečené Portobello houby, pečeného lososa se zeleninou, saláty s rukolou či černými fazolemi, potažmo ořechovou polévku nebo cizrnu na kari.

Týdenní detox a jeho pravidla

V průběhu týdenního detoxu je potřeba dodržovat dvě základní pravidla, aby byl takovýto detox trvající 7 dní skutečně účinný. Jmenovitě je klíčová:

1) Dostatečná hydratace

Pro vyplavení toxinů z těla je důležitá dostatečná hydratace. Proto denně vypij alespoň osm sklenic čisté vody, případě pití obsahujícího antioxidanty (ovocné a zeleninové šťávy). Zásadní je hydratace zejména po ránu, proto nikdy nevynechej sklenici vody/šťávy ihned po probuzení.

2) Zdravá fyzická aktivita

Fyzický pohyb napomáhá mimo jiné i lepšímu prokrvení a eliminaci toxinů z těla. Pokud tedy bereš detox vážně, tak během každého dne zařaď alespoň hodinu zdravého pohybu. Nemusí se přitom jednat o žádnou extra náročnou aktivitu – stačí svižnější procházka či jóga.

Výsledky týdenní detoxikace

Co můžeš od správně držené týdenní detoxikace očekávat? Detoxikační proces trvající 7 dní se dokáže postarat o vyplavení nežádoucích toxinů z těla – jmenovitě se s jeho pomocí zbavíš velké části chemických látek, které jsou bohužel v dnešní době nedílnou součástí celé řady prodávaných potravin. Stejně tak týdenním detoxem odbouráš škodlivé látky z alkoholu a cigaret. Zbavením se toxinů získáš navíc i více energie, případně Ti dokáže pomoci od bolestí hlavy, svalů či od zácpy. Dalšími benefity týdenního detoxu jsou redukce váhy či lepší fungování obranyschopnosti díky zvýšenému příjmu vitamínů a minerálů.

Redukce tělesné hmotnosti, zbavení těla škodlivých toxinů a boj proti zdravotním trablům – to jsou hlavní důvody, proč jít do týdenní očisty. Během ní je ale bezpodmínečně potřeba dodržovat pitný režim a zároveň se dostatečně hýbat. Stejně tak je nutné konzumovat především jídla a pití bohatá na antioxidanty a vlákninu.