Cyklistika je sport, který má mnoho výhod. Dá se ale na kole účinně zhubnout? Nemusíš být určitě zrovna budoucím aspirantem na účast v Tour de France, aby tvoje cyklistické výkony měly opravdový smysl. Kolo je ideální sportovní aktivitou pro začátečníky, má ale samozřejmě i svá specifika. Co bys o tomto sportu měla vědět dřív, než se do hubnutí na kole pustíš?

Hubnutí na kole pro začátečníky

Stydíš se vyrazit do posilovny, protože vlastně nevíš, jak se se stroji zachází? Na kole jednoznačně odpadá počáteční „nemotorná“ fáze. Jezdit na něm umí většina z nás už od dětského věku.

Kolo je dostatečně univerzální pomůcka k hubnutí. Mnoho z nás jej má doma, pokud sis ale žádné dosud nepořídila, samozřejmě tě čeká nejprve počáteční investice. Na rozdíl od permanentky do posilovny ovšem pouze jednorázová.

Jestliže už kolo doma máš, dej mu určitě šanci i jinak než coby dopravnímu prostředku. Na kole se podíváš do přírody, objevíš zajímavá místa a báječně si pročistíš hlavu. Projížďky tak pro tebe mohou posloužit i jako skvělá antistresová aktivita. Jestliže počítáš s tím, že na kolo sedneš jen za hezkého počasí a hledáš alternativu „pod střechu“, pro domácí trénink ti určitě dobrou službu udělá rotoped.

Hubnutí na kole: Jak na to správně

Jezdit na kole může i ten, kdo má vyšší nadváhu. Cyklistika zbytečně nepřetěžuje klouby. Pokud vzhledem ke zdravotním problémům například nemůžeš běhat, jízda na kole je pro tebe to pravé. Máš-li jiné zdravotní problémy, poraď se o vhodnosti cyklistiky raději se svým lékařem. Důležité je pohybovou aktivitu úplně nepřehnat s ohledem na srdce.

Jestli jsi zdravá, můžeš se držet klasické zásady, že nejvhodnější je zátěž v tzv. aerobním pásmu. To je asi 70 % z tvého tepového maxima. Obecně se maximum tepové frekvence počítá 220 – věk, slečny a dámy počítají maximum z hodnoty 230.

Tepová frekvence = 226 – věk

Hubnutí na kole: Jak často na kole jezdit

Když se má kolo stát účinným prostředkem ke shození nadbytečných kilogramů, doporučují odborníci z řad fitness trenérů usednout na něj zhruba 3x až 4x týdně.

Sportu se věnuj po dobu cca 45 až 60 minut. Méně než půl hodiny nemá alespoň v pozdější fázi smysl, protože tělo si nejprve bere energii ze zásob cukru, nikoli tuku, zjednodušeně řečeno. Pokud půl hodiny nevydržíš, pro začátek si s tím hlavu ale nelámej. Začátečnice si také mohou zvolit mírnější tempo na rovině, složitější terén přijde ke slovu později.

Pokud bys chtěla počítat svůj výkon na kilometry, orientačně lze říci, že pro reálné výsledky je nutné svou týdenní „porci“ kilometrů počítat spíše na desítky. Za citovanou hodinu bys měla čistě pro představu urazit asi 15 km.

Na hubnutí na kole je tvým stěžejním úkolem pravidelnost a dlouhodobost.

Zpočátku to ale samozřejmě může být mnohem méně. Důležité je nepřecenit své síly. Nejedna žena zhubnutí vzdá zkrátka pro nedostatek vůle, častým důvodem je ale psychická i fyzická únava. Jestliže jsi naprosto netrénovaná, neměla by ses okamžitě úplně „zničit“. Nastav si reálné cíle, abys u pohybu vydržela.

Mám se před výjížďkou najíst?

Jíst a hubnout, to moc nejde dohromady, ne? Přejídat by ses pochopitelně neměla, tvým cílem je vždy snížit energetický příjem natolik, aby nepřesáhl výdej.

Neznamená to ale, že se budeš trápit hladem. To bys ohrozila svůj metabolismus. Pokud si ho zpomalíš, bude hubnutí ještě obtížnější. Navíc by tě mohl potkat tzv. jojo efekt, tedy opětovné přibírání. A jíst je nutné i před samotným sportováním.

Zhruba hodinu předtím, než na kolo vyrazíš, si dopřej svačinu v podobě sacharidů. Naopak po sportovním výkonu je nutné tělu doplnit bílkoviny.

Hubnutí na kole: Nezapomeň na kompenzaci

Kolo ti pomůže k úbytku nadbytečných kilogramů, protože jde o pohyb, během něhož vždy vydáš nějakou energii.

Nezapomeň ale na to, že na kole se zapojuje hlavně spodní polovina těla. Je tak vhodné si vybrat ještě další „kompenzační“ sport, při kterém zapojíš i horní polovinu. Ideální je například plavání. Posilování se doporučuje těm, kteří mají sedavé zaměstnání.

Dobré rady do pedálů na závěr

Základem je pevný časový plán. Bez něj se dostatečně nenamotivuješ. Schválně, kolikrát už jsi ztroskotala na vágním prohlášení: „Od příštího týdne začínám.“ Rovnou si urči, kolikrát týdně vyrazíš, kdy a na jak dlouho. Pokud víš, že stačí trochu deště a tobě se ven přestane chtít, venkovní cyklistikou se netrap a skutečně uvažuj o rotopedu.

Lépe se ti bude osvojovat nový návyk také tehdy, když na všechno nezůstaneš sama. Jestliže to bude jen trochu možné, opatři si parťáka, například kamarádku.