Hledáš zdravé, přírodní přípravky na hubnutí? Takové přípravky, které neobsahují chemické přášky nebo látky, které ti budou ničit ledviny či játru? Příroda nabízí mnoho surovin, které pomájí spalovat tuky. Vedle čaje a zelené kávy jsou právě bylinky a koření účínní pomocníci na hubnutí. Ale jak na to? V následujícím Ti ukážeme, které bylinky na hubnutí zaručeně pomůžou; 10 životadárných bylinek,  které ti pomůžou na tvé cestě za lepší postavou.

Bylinky na hubnutí: pískavice

Pískavice je na první pohled obyčejné domácí koření. Jak ti může pomoci při hubnutí? Jednoduše. Pískavice podle nejmodernějších studií napomáhá redukovat chuť k jídlu, čímž přispívá k dodržování vyváženého jídelníčku a zamezuje přejídání se. Studie doktora Chevassuse dokázala, že pravidelná konzumace pískavice snížila denní příjem tuku o 17 %. A když počítáš každou kalorii, tak je téměř jedna pětina denního příjmu nemalé číslo. Zkus si přidat pískavici do jogurtu, nebo ji přimíchej do svého smoothie a sleduj, jak ti pomůže cítit se sytě a neslintat nad každým muffinem v okruhu dvou kilometrů.

Koření na hubnutí: kajenský pepř

Kajenský pepř taky dobře znáš ze své kuchyně jako koření, které použiješ, když chceš zvýšit ostrost svého pokrmu. Funkční látka obsažená v kajenském pepři se nazývá kapsaicin a to ona mu propůjčuje jeho charakteristickou pálivost. Kapsaicin obdobně jako pískavice napomáhá potlačit pocit hladu a napomáhá tak tvému hubnutí. Toho kapsaicin dociluje pomocí toho, že snižuje hladinu hormonu ghrelinu, který je právě aktivátorem hladu. Kajanský pepř se dá snadno přimíchat do pálivějších jídel, či ho můžeš začít používat jako alternativu pro běžný pepř černý.

Bylinky na hubnutí: zázvor

Mezi bylinky na hubnutí patří překvapivě i zázvor. Zázvor se získává z podzemku stejnojmenné rostliny a i ten najdeš ve své kuchyni. Na greencherry najdeš seznam tipů na smoothie recepty na hubnutí, z nichž nejeden z nich má v sobě zakomponovaný právě zázvor. A je pro to dobrý důvod. Zázvor je jedna z těch bylinek, o jejichž prospěšnosti věděly již naše babičky. Zázvorový čaj s medem skvěle zabírá proti horečce a nachlazení díky tomu, že napomáhá snížení zánětlivosti. Jeho účinnost při hubnutí je laboratorně dokázána. Neboj se si tedy před spaním namísto horké čokolády dopřát šálek zázvorového čaje s medem, nebo vyzkoušej jeden z našich parádních smoothies.

Bylinky na hubnutí: caralluma fimbriata

Tuto bylinku často najdeš ve složení různých hubnoucích koktejlů. A oprávněně. Nejen že ti pomůže při hubnutí, ale její užívání ti dokonce zvýší hladinu hormonu štěstí – serotoninu. Tvé hubnutí tak nebude jenom rychlejší, ale o poznání zábavnější a snesitelnější. Studie Rebeccy Kuriyanové a kolektivu dokázala, že užívání jen jednoho gramu caralluma fimbriata po dobu jednoho měsíce výrazně podpořilo ztrátu tukové hmoty u sledovaných probandů a snížilo jejich pocit hladu.

Bylinky na hubnutí: kurkuma

Indická kuchyně kypí zdravými a pro tělo prospěšnými bylinkami. Jednou z nich je kurkuma. Ta díky látce kurkruminu vede k optimalizaci tvého biomu. Kurkumin napomáhá proti zánětlivosti a je skvělým doplňkem stravy usiluješ-li o shození pár přebytečných kil. Studie doktora Pierra a jeho týmu sledovala, co se stane, pokud bude kontrolované skupině pravidelně do jídelníčku zakomponovávat kurkumu a to dvakrát denně. Výsledek byl takový, že u zkoumaných osob došlo ke snížení tukové vrstvy a zrychlení hubnutí o 5 %.

Bylinky na hubnutí: gymnena sylvestre

Tato bylinka na hubnutí je většinou používána pro snížení hladiny cukru v krvi. Závěry některých studií však implikují, že by mohla nalézt uplatnění i při hubnutí a to díky obsahu kyseliny gymnemové. Tato kyselina totiž vytváří v rámci chuťových receptorů resistenci vůči sladké chuti, v důsledku čehož ti pak sladké nepřijde tak sladké a tak na něj nemáš tak velkou chuť.

Koření na hubnutí: skořice

Vůni skořice mám spojenou s chutí guilty pleasure mého dětství – krupičné kaše. Ty dost možná taky. Věděla jsi ale, že je toto voňavé koření skvělým pomocníkem při rýsování do plavek? Krom toho, že přímo kypí všeobecně prospěšnými antioxidanty obsahuje důmyslnou látku, která funguje podobně jako inzulin v tom smyslu, že je schopná dopravit toliko potřebný cukr z krevního řečiště do tvých
buněk. Díky tomu můžeš konzumovat méně cukru bez toho, aby ses cítila unaveně, nebo hladově. Také zpomaluje proces štěpení sacharidů, což způsobuje, že ti pocit sytosti vydrží daleko déle a zabrání výkyvům energie, které jsou způsobené nárazovým rozkladem sacharidů.

Koření na hubnutí: kmín

Kmín se dá celkem jednoduše přimíchat do jogurtu, nebo tvarohu. Výzkum Roghayeh Zare a jeho kolektivu přišel se zajímavým poznatkem, že pokud do svého jídelníčku jedinci zakomponovali jen pouhé tři gramy kmínu dvakrát denně, ztratili během sledované doby více tuku, než ti, kteří kmín neužívali.

Koření na hubnutí: černý pepř

Druhé nejčastěji používané koření na světě v sobě skýtá skryté benefity pro tvé zdraví. Jaké? Ty nejlepší. Pepermine (příhodně pojmenovaná látka, jež je v pepři obsažená) je zodpovědný jak za štiplavou chuť pepře, tak jeho léčivé účinky. Nejmenovaná studie prováděná na krysách zjistila, že přesto že zkoumaní hlodavci konzumovali potraviny s vysokým obsahem tuku, pokud byla tato strava doplněna dostatečnou zásobou pepře, došlo u nich k úbytku tělesné hmotnosti a odbourávaní lipidů.

Koření na hubnutí: kardamom

Kardamom je koření pocházející z rodiny zázvoru. Studie MUDr. Rahmana a kolektivu dokázala, že u hlodavců na vysoko sacharidové a lipidové stravě došlo při užívání kardamomu k prokazatelnému úbytku hmotnosti. Kardamon ti pomůže shodit kila jak v oblasti břicha, tak omezí tvoji celkovou tukovou vrstvu.