Pokud hledáš účinné a ověřené přípravky na hubnutí, není nic lepšího než čaje na hubnutí. Existuje jich celá řada a máš tak rozhodně z čeho vybírat. Většina čajů vzniká úpravou rostliny jménem camellia sinensis. Bílý čaj, černý čaj, zelený čaj a mnohé další druhy čajů vznikají všechny právě z téhle zázračné rostlinky. Po vodě je čaj druhým nejkonzumovanějším nápojem. A to zasloženě.

Účinky čaje na hubnutí a spalování tuků

Účinky, které má čaj se diametrálně odlišují dle toho, o jaký typ čaje se konkrétně jedná. Pokud chceme účinnost čaje na hubnutí objektivně zhodnotit, musíme je tak při tom od sebe odlišit:

Černý čaj na hubnutí

Černý čaj se běžně využívá pro tvorbu různých ledových čajů a je velmi populární v tradiční čínské přípravě čaje. Ze všech druhů čaje je ten černý podroben té největší oxidaci. Mezi mixy černého čaje se řadí například klasický anglický Earl Grey, či English breakfest tea. Některé studie implikují, že by mohl mít pozitivní účinky na spalováni tuků. Jedna konkrétní studie sledovala 111 probandů po dobu tří měsíců, kdy každý den vypili jeden šálek černého čaje. Rozdíl mezi těmi, kteří takto pravidelně konzumovali čaj a kteří nikoliv byl nevyvratitelný. Není jisté, čím by to bylo. Jedna z teorií předpokládá, že je to díky pigmentu flavonu. Longtitudální studie čítající téměř pět tisící participantů, které sledovala po dobu 14 let dokázala, že ti, kteří přijímali ve své potravě více flavonu měli daleko nižší BMI a byli více fit.

Oolong čaj na hubnutí

V rámci míry oxidace spadá oolong čaj někam mezi černý čaj a zelený čaj. Jeho chuť a aroma se vyznačuje příjemnými ovocnými podtóny. Co ale jeho efektivita v rámci hubnutí? Jedna studie sledovala 102 participantů s nadváhou po dobu 6 týdnů, kdy pravidelně pili oolong čaj. Podle této studie napomohla konzumace čaje těmto lidem s likvidací tuků. Alternativní studie vytvořila dva tábory. Členové prvního tábora pili pouze vodu. Členové druhého tábora pouze oolong čaj. Ti. kteří pili oolong čaj denně spálili navíc circa 250 kalorií.

Bílý čaj na hubnutí

Bílý čaj se od všech ostatních čajů nejvíce liší svojí chutí. Je to tím, že se sklízí velmi mladý a prochází minimální oxidací. Jeho antikarcinogenní účinky jsou bohatě zdokumentovány. Co se týče jeho účinků na hubnutí, tak některé studie implikují, že díky vysokému obsahu katechinu při spalování pomáhá. Výzkum Anjy Knotové a jejího týmu popsal, že bílý čaj napomáhá rozkládat tukové buňky a zabraňuje vzniku nových tukových buněk.

Zelený čaj na hubnutí

Zelený čaj má stejnou hladinu katechinu jako bílý čaj. V roce 2008 byl proveden výzkum, který si kladl za cíl zjistit, jak rozsáhlé účinky má zelený čaj na hubnutí. Byly vytvořeny dvě kontrolní skupiny. Skupina A dodržovala cvičební režim a pevný jídelníček a do toho konzumovala zelený čaj. Skupina B se lišila v tom, že namísto čaje konzumovala placebo. Závěrem studie ti, kteří pili čaj zhubli v průměru o 3,3 kilogramů více než ti, kterým bylo podáváno jenom placebo.

Stejné efekty jako zelený čaj má i aktuálně velmi populární matcha tea.

Dva jednoduché recepty na ledové čaje + ukázka jak si připravit lahodný matcha tea

Čaje nemusí být ty nudné nápoje v šálku jak je známe všichni. V následujícím ti ukážeme dva jednoduché recepty, které budou jistě chutnat celé tvé rodině.

1. Ledový čaj s English Breakfast Tea a čerstvým ovocem

Peach Beach Siege

Doba přípravy je asi jen 10 minut. Když cheš nápoj ale dobrě studený, tak ho nechej v lednici aspoň 12 hodin vychladit.
Prep Time 10 mins
Cook Time 12 hrs
Course čaj na hubnutí
Cuisine nápoje
Servings 4 osoby

Ingredients
  

 • 1 litr horké vody
 • 4-6 pytlíků English Breakfest Tea
 • 4 kusy broskve
 • 100 g malin

Instructions
 

 • Vodu přivedeme k varu.
 • Jakmile máme litr vroucí vody, vložíme do něj sáčky a necháme je zhruba 5-10 minut louhovat.
 • Nakrájíme broskve a spolu s malinami je do tekutiny přimícháme.
 • Necháme 12 hodin chladit.
 • Přisypeme rozdrcený led.
Keyword přípravky na hubnutí

2. Ledový čaj s Earl Grey a citrónovou šťávou

čaj na hubnutí - recept 1

Classic Royal Lemonder

Doba přípravy je asi jen 10 minut. Když cheš nápoj ale dobrě studený, tak ho nechej v lednici aspoň 12 hodin vychladit.
Prep Time 10 mins
Cook Time 12 hrs
Course čaj na hubnutí
Cuisine nápoje
Servings 4 osoby

Ingredients
  

 • 1 litr horké vody
 • 2 kusy citrónu
 • 4-6 pytlíků Earl Grey čaje
 • 5 pililek sacharinu

Instructions
 

 • Přivedeme litr vody k bodu varu.
 • Jakmile máme litr vroucí vody, vložíme do něj sáčky a necháme je zhruba 5-10 minut louhovat.
 • Oloupeme citróny. Kůru přidáme do vroucí tekutiny. Šťávu z nich vymačkáme.
 • Přidáme sacharin (zhruba 5 pilulek).
 • Nápoj scedíme.
 • Necháme 12 hodin chladit.
 • Přisypeme rozdrcený led.
 • Nápoj podáváme s kusy čerstvých citrónů.
Keyword přípravky na hubnutí

Nejen na hubnutí: Čaje a jejich léčivé účinky

Krom toho, že ti pomůže při hubnutí, ti kofein obsažený v čaji může pomoci se soustředěním. Na rozdíl od kofeinu poté nefunguje tento zášleh koncentrace nárazově, ale uvolňuje se postupně během celého dne. Oproti kávě obsahuje čaj také daleko méně kofeinu. Zatímco šálek zeleného čaje obsahuje maximálně nějakých 45mg kofeinu, stejně velký šálek kávy má až 100mg. Vzhledem k tomu, že horní hranice doporučeného denního příjmu kofeinu je 400mg (který je-li překročen má neblahé vedlejší účinky nejen na tvoji fyzičku, ale i psychiku), tak to znamená, že můžeš vypít až dvakrát tolik čaje jako kávy. A to se vyplatí.

Krom superiority na straně kofeinu ti čaj poskytne i prospěšné antioxidanty, které pomáhají tělo pročisťovat a udržet všechno ve správném chodu. V roce 2016 byla také publikována velmi zajímavá studie, která implikuje, že čaj by mohl snížit riziko zástavy srdce až o 20 %, je-li užíván pravidelně. U těch, kteří pravidelně pili alespoň 3 šálky bylo snížení ještě vyšší, jednalo se o nějakých 35 %. Krom toho snižuje čaj i hladinu cholesterolu. Dle japonských studií pomáhá k udržování zdravé skloviny a celkově má prospěšné účinky na tvůj imunitní systém. Pomáhá zažívání a aktuálně probíhají studie na to, jak může nebo nemůže pomoci v boji proti rakovině.

Čaj na hubnutí: Shrnutí

Prvním krokem při hubnutí je zbavení se nadbytečných kalorií. Toho docílíš jednoduše už jen tím, že nahradíš sycené a slazené nápoje vodou, či právě čajem. Čaje ti poskytne variabilitu různých chutí a nemusíš se bát, že by tě tato chuťová rozmanitost stála zbytečné kalorie. Co se týče aktivních látek obsažených v čajích tak u žádné z nich nebylo provedeno dostatečné množství longtitudálních studií, aby bylo možné vyřknout spolehlivý rozsudek. Ty výzkumy a experimenty které však máme k dispozici, vypadají velmi slibně. Rozhodně nic neztratíš tím, když nahradíš šálek kávy šálkem voňavého Earle Graye. Nebo plechovku Coca-coly láhví domácího čaje.