Za posledních pár let se s nimi roztrhl pytel. Dříve byly doménou Haliny Pavlovské. V dnešní době má ale snad každá tuzemská i americká celebrita svůj vlastní. O čem je řeč? Hubnoucí koktejlech. Hubnoucí koktejly jsou aktuálně v módě a většina lidí, kteří usilují o zbavení se nadbytečných kil sahá nejprve po nich. Dokonce je preferují oproti vyvážené stravě. Vidina nějakého zázračného dryáků, který vypiješ a nadbytečná kila z tebe jako mávnutím kouzelného proutku slezou se jistě i Tobě zdá atraktivní. A možná nečekáš zázrak. Možná jsi střídmější a čekáš jen pomoc. Na tom přece není nic špatného. Hubnutí je dřina. A způsobů, jak si tuhle dřinu ulehčit a celý proces urychlit je nespočet. Můžeme mezi tyto způsoby zařadit i hubnoucí koktejly? Nebo se jedná o pouhý nesmysl a vyhozené peníze? V tomto článku se ti na to pokusíme odpovědět.

V čem hubnoucí koktejly fungují

Velkou výhodou hubnoucích koktejlů je to, že při jejich konzumaci máš jasný přehled o tom, jaké nutrienty a v jakém množství konzumuješ. Nemusíš si tak složitě na internetu hledat jaký mají obsah tuku, nebo proteinů. Stačí se podívat na etiketu a máš vystaráno. To se při hubnutí hodí. Předpokládejme, že máš před sebou dlouhý den v práci a nestíháš si připravit vykalkulované dietní jídlo. Jednoduše tedy sáhneš po dietním koktejlu a použiješ ho jako náhražku. Díky tomu si nemusíš kupovat Bebe, či jiné zlo v jídelním automatu, který v práci máte a ušetříš si tak narušení svého jídelníčku. V tomto ohledu je výhodnost hubnoucích koktejlů nezpochybnitelná. Některé z nich v sobě mají poté zakomponované funkční látky jako kofein, pepermine, či jiné. Problém je, že většinu těchto látek je poměrně jednoduché získat tím, že do svého jídelníčku zakomponujeme potraviny, které v sobě tyto látky mají obsaženy přirozeně. Pro tělo je daleko příjemnější, když tyto výživné nutrienty získá přirozenou cestou a ne z prášku. Přesto, účinnost těchto látek nelze popřít. Čili v těchto dvou věcech hubnoucí koktejly fungují. V čem ale ne?

V čem hubnoucí koktejly nefungují

Hlavní problém hubnoucích koktejlů tkví v jejich hlavní výhodě – dá se s nimi nahradit běžná strava. To je sice pěkné, ale nic nenahradí požitek z hmotné stravy. Nejsme stroje. A nejíme pouze pro příjem nutrientů, ale i pro tento požitek. Pokud budeš používat hubnoucí koktejly, zprostředkuješ si sice kontrolovaným způsobem potřebné živiny, ale tento požitek tím nenaplníš. A je dost možné, že časem k nim začneš ještě konzumovat pevnou stravu. A ve výsledku tak pak budeš konzumovat daleko více kalorií, než když bys je nepoužívala vůbec. Je to stejný efekt, který se stane některým kuřákům. Kouření nahradí nikotinovými náplastmi. Jenže závislost na cigaretách není pouze fyzické povahy, ale i psychické. V praxi to můžeš vidět u nejednoho takového kuřáka. Nahradí cigarety náplastmi, ale psychický požitek z rituálu kouření stále zůstane nenaplněný. Tak si časem začne dopřávat jednu cigaretu za den. Jen jednu. Pak druhou. Pak třetí. Nakonec přestane užívat náplasti a užívá už jen cigarety. Ale jeho tělo si zvykne na vyšší dávky nikotinu a tak kouří po této pauze ještě více než kouřil před ní. Tento jojo efekt se vyskytuje i u lidí, kteří se snaží zhubnout. Řešením není omezit, ale změnit. Změnit svůj životní styl, tak, aby jeho vedlejším produktem bylo zhubnutí. Toho docílíš pomocí sestavení vyváženého jídelníčku a pravidelného cvičení. Zde hubnoucí koktejly nepomůžou. Když by nějaký takový zázračný koktejl existoval, tak by přece nebyl důvod pro existenci fitness.

Proč se hubnoucím šejkům raději vyhýbat

Hubnoucí koktejly jsou v poslední době velmi populární. Dají se koupit v drogerii, online či dokonce ve fitness studiu. 😮 Jejich výhoda je sice, že víš co „jíš“, na druhou stranu toho ale „jíš“ moc. Hlavně proteinu. Toho totiž obsahují hubnoucí koktejly spoustu. Ten tě sice zasití a tím potlačí chuť na jídlo. Na jednu stranu to je sice dobré, když málo jíš, více zhubneš. Na druhou stranu Tvému tělu neděláš nic dobrého. Chybí Ti sacharidy, minerály a vitamíny, které se nachází v klásickém a hlavně zdravém jídle.

Dietě na bázi hubnoucích koktejlů se vyhýbej

Hubnoucí koktejly jako doplňek stravy můžou být možná dobré, Dietě na bázi hubnoucích šejků, se ale určitě vyhýbej