Jednou z mnoha častých oblastí, které maminky po porodu řeší, je alkohol při kojení. Po náročných devíti měsících se mnohé maminky těší na oblíbenou sklenku vína. Nemusíš mít kvůli tomu výčitky svědomí, je to naprosto normální. Právě jsi v sobě zrodila celý nový život! Zasloužíš si za to odměnu v podobě oblíbeného drinku. Zde však stojí za to zpozornit – jak je na tom vlastně alkohol při kojení?

Mohou maminky při kojení svých miminek konzumovat alkohol? Pokud ano, jaké množství? Tyto otázky Ti zodpovíme v tomto článku. Dozvíš se zde, jestli je alkohol při kojení tolerován a pokud ano, kolik si jej můžeš dopřát. Prozradíme Ti, jestli je víno při kojení v pořádku, popřípadě jestli víc holduješ pivu, povíme Ti i to, jak je na tom právě pivo při kojení.

Alkohol při kojení – omezit nebo zcela vynechat?

Přiměřená konzumace alkoholu při kojení je běžně v pořádku. „Přiměřená konzumace“ je však poněkud nejasný termín. Co to tedy znamená? Při kojení si můžeš dopřát až jeden standartní alkoholický nápoj denně. Jinými slovy řečeno, víno při kojení, pivo při kojení i jiný alkohol při kojení se může tolerovat, pokud je v následujícím množství:

  • Víno při kojení – zhruba 150 ml vína, které má okolo 12 % alkoholu
  • Pivo při kojení – zhruba 355 ml piva, které má okolo 5 % alkoholu
  • Destiláty při kojení – zhruba 30 ml destilátu, který má okolo 40 % alkoholu

Dobré je myslet i na to, že množství vstřebaného alkoholu se bude u každé maminky trošku lišit. Záleží například na váze maminky a na tom, zda při konzumaci alkoholu sní i nějaké jídlo. Pokud budeš při konzumaci alkoholu dostatečně jíst, bude mít alkohol možnost lépe se vstřebat. Tím zajistíš, že budeš mít nižší množství promile v krvi, a tím pádem i v mateřském mléce.

Víno při kojení – ovlivní alkohol moje miminko?

Víno při kojení a další alkohol je v přiměřeném množství v pořádku. Nadměrná konzumace však samozřejmě škodí a měla by ses jí obloukem vyhnout. Po větší konzumaci alkoholu můžeš vážně ohrozit své miminko svou nepozorností a dalšími důsledky konzumace alkoholu. Nejen to, alkohol je možné najít i v mateřském mléce, proto by se měla zásadně držet pouze dovoleného množství.

Pravidelná či nadměrná konzumace alkoholu při kojení ohrožuje zdraví Tvého miminka!

Při konzumaci dovoleného množství alkoholu se Tvému miminku nic nestane a alkohol jej nijak neovlivní. Nadměrná konzumace však může způsobit spánkové potíže a narušit zdravý vývoj miminka. Nadměrný alkohol při kojení navíc snižuje laktaci. V nejlepším možném případě si pití alkoholu rozplánuj tak, abys mohla počkat 2 až 3 hodiny předtím, než budeš kojit. Alkohol z jednoho nápoje totiž v mléce vydrží právě 2 až 3 hodiny.

Důležité je v šestinedělí alkohol zcela vynechat, režim kojení totiž ještě není zaběhnutý. Zde jsou další tipy, kterých můžeš využít:

  • Miminko nakoj předtím, než budeš pít alkohol
  • Předem si mléko odstříkej a zamraz
  • V průběhu pití alkoholu doplňuj tekutiny vodou

Alkohol při kojení je v pořádku, avšak v minimálním množství

Pokud si chceš být naprosto jistá, alkohol při kojení zcela vynechej. Minimální množství alkoholu za den je však povoleno, a Ty si tak můžeš užít příjemnou chvilku pro sebe. V šestinedělí alkohol vynechej úplně – není totiž zatím vytvořený režim kojení. Vždy také zajisti, abys po pití alkoholu kojila nejdříve za dvě hodiny.

Alkohol nikdy nepij na prázdný žaludek, naopak se před i v průběhu jeho konzumace pořádně najez. Při pití alkoholu doplňuj tekutiny nealkoholickými nápoji. Nadbytečné množství alkoholu může způsobit to, že budeš unavená a nepozorná, proto se nadměrné konzumaci vyhni obloukem. Pokud však nebudeš pít často, jen minimálně, můžeš si skleničku oblíbeného nápoje s radostí vychutnat.