Vyvážená strava plná ovoce a zeleniny je pro kojící maminky bezesporu důležitá. Důvodů, proč je pestrá strava při kojení klíčová, je hned několik. Prvním z nich je fakt, že pestrá strava podporuje laktaci (více na téma podpora laktace nalezneš zde). Kojící maminky také potřebují doplnit mnoho důležitých minerálů a vitamínů, které jim přísun pestré stravy zajistí. Mnoho z látek obsažených v potravě, kterou maminka konzumuje, se také mateřským mlékem přenáší na miminko. Jak je na tom ananas při kojení? Mohou jej maminky bez obav konzumovat?

Ananas při kojení – ano nebo ne?

Ptáš se, zdali je ananas při kojení vhodným ovocem ve Tvém jídelníčku? Toto ovoce obsahuje kyselinu citrónovou a je také zdrojem vitamínu C. Běžně se tedy jedná o velmi zdravou složku potravy. Při kojení si však na ananas dávej pozor. Bylo sice zjištěno, že potraviny jako ananas nebo rajčata neovlivňují mateřské mléko a ani nemění jeho pH. Na potraviny s vysokým obsahem kyseliny citrónové je však dobré dávat pozor.

Do této kategorie potravin patří například citrón, limetka, kiwi, pomeranč nebo grapefruit. Velké dávky těchto potravin špatně snáší i mnoho dospělých. Velká konzumace potravin tohoto typu může vyvolat problémy se žaludkem nebo průjem. To platí i u kojených miminek. Na ananas si tedy dávej pozor. Raději ho vynechej úplně nebo ho konzumuj jen v malých dávkách.

Konzervovaný ananas při kojení

Ananas při kojení můžeš do jídelníčku v menších dávkách zařadit zejména v případě, že kojíš již starší miminko. U menších dětí hrozí již výše zmíněné problémy se zažíváním nebo dokonce vyrážka. Mnoho maminek nemá s vybíráním čerstvého ananasu příliš zkušeností, a proto raději sáhnou po konzervě. Jak je na tom konzervovaný ananas?

V zásadě konzumuj ovoce čerstvé, nejlépe ovoce sezónní.

Ovoci v konzervě se raději úplně vyhni. Konzervace ovoce, včetně ananasu, je nepříznivým procesem pro zdravé látky v ovoci. Kromě toho najdeš v konzervovaném ananasu více cukru navíc, a pravděpodobně také více chemikálií, které mohou být pro miminko nebezpečné. Vsaď proto jedině na čerstvé a pečlivě vybrané ovoce.

Ovoce a zelenina vhodná při kojení

Ananas při kojení není tím nejvhodnějším ovocem. Stejně tak rajčata a jahody je nejprve vhodné vynechat a zavádět je pozvolna s vyšším věkem miminka. Jaké ovoce a zeleninu si však můžeš v klidu dopřát?

  • Banán
  • Avokádo
  • Kantalupe
  • Meruňka
  • Špenát
  • Sladká brambora

Každé miminko je však jiné a i strava při kojení může být značně individuální záležitostí. Vždy tak sleduj, jak Tvé miminko po kojení reaguje na Tvou předešlou stravu.

Ananas při kojení? Vyzkoušej něco jiného

Ananas můžeš konzumovat v malých dávkách, avšak nejjistější je vyhnout se mu úplně. Při větší konzumaci totiž může miminku způsobit různé střevní problémy. Vsaď raději na banány nebo jiné ovoce, které je při kojení naprosto bezpečné. Malé dávky ananasu můžeš začít opatrně zavádět postupem času s vyšším věkem miminka.