Je vhodná antikoncepce pro kojící maminky? Je antikoncepce při kojení bezpečná? Ovlivní mě nebo mé miminko negativně? To jsou některé z mnoha otázek, které si maminky po porodu mohou pokládat. Pokud maminky po porodu neplánují znovu ihned otěhotnět, je lepší se o toto téma zajímat. Neplánované těhotenství pro někoho sice může znamenat příjemné překvapení, ne všichni však patří do této skupiny.

Antikoncepce při kojení může mít hned několik podob. V dnešním článku se podíváme na to, jaká antikoncepce pro kojící maminky připadá v úvahu, a která naopak není nejvhodnější. O samotném kojení se mnohdy tvrdí, že se jedná o přirozenou formu antikoncepce. Podíváme se i na to, zda se na toto tvrzení můžeš spoléhat. Pokud tě zajímá téma antikoncepce při kojení, pak rozhodně pokračuj ve čtení.

Kojení jako antikoncepce pro kojící maminky?

Je samo kojení antikoncepce? Často se říká, že kojení má antikoncepční účinky. Zda je však možné se na kojení jako antikoncepci opravdu spolehnout, je dobrá otázka. Pravdou je, že v dnešní době už kojení jako antikoncepce funguje jen zřídka. Kdysi dávno ženy lovců kojily své děti s trochou nadsázky téměř nepřetržitě. V takovém případě kojení opravdu regulovalo plodnost žen. To je však dnes takřka nemožné.

  • Dítě musí být plně kojeno a od porodu nesmí uplynout více než 6 měsíců
  • Žena nesmí mít menstruaci
  • Dítě musí být kojeno často (nejméně 6x za den)
  • Pauza mezi epizodami kojení nesmí být delší než 4 hodiny
  • V noci pauza mezi epizodami kojení nesmí přesáhnout 6 hodin

Pokud si chceš být ve formě antikoncepce zcela jistá, na kojení se určitě nespoléhej. V prvním šestinedělí se doporučuje sexuální abstinence, která je tou nejúčinnější antikoncepcí. Tvé tělo se v této době vrací do normálu a pohlavní styk v tomto období není příliš vhodný. Po této době můžeš využít některou z následujících antikoncepcí pro kojící.

Antikoncepce při kojení – kterou zvolit?

Antikoncepce při kojení může mít mnoho podob. Využít můžeš klasický kondom nebo pesar. Jestli však preferuješ hormonální antikoncepci, tak je načase zpozornět. Hormonální antikoncepce při kojení je vhodná jen v některých případech. Kombinovaná hormonální antikoncepce, která obsahuje hormony estrogen a gestagen, není vhodná. Estrogeny totiž prochází do mléka a ovlivňují jak jeho kvalitu, tak i množství.

Obecně se kombinovaná hormonální antikoncepce nedoporučuje během prvním 6 měsíců kojení.

Antikoncepce na této bázi se tedy při kojení raději vzdej. Patří sem náplasti, vaginální kroužek a zejména pak klasické pilulky. Vsaď proto na hormonální gestagenní antikoncepci, kam patří např. gestagenní minipilulky, nitrosvalové injekce nebo nitroděložní tělísko.

Nevýhodou hormonální antikoncepce je však nepravidelné krvácení při menstruaci. Důležité je také zamyslet se nad tím, kdy plánuješ další těhotenství. Pokud zhruba do 2 let, jsou vhodné gestagenní minipilulky. Pokud plánuješ další miminko až po delší době, vyplatí se např. injekce nebo nitroděložní tělísko. Radikálním a také trvalým řešením může být sterilizace; tento krok je však třeba řádně zvážit.

Antikoncepce při kojení – Shrnutí

Při kojení můžeš využívat jak nehormonální, tak hormonální formy antikoncepce. Kombinované hormonální antikoncepci se však vyhni – estrogeny negativně ovlivňují mateřské mléko. Mohla bys tak zažít problémy s laktací a kvalitou mléka. Spolehni se raději na gestagenní antikoncepci, kterou využiješ ve formě minipilulek, injekcí či nitroděložního tělíska. V prvním šestinedělí určitě využit sexuální abstinence, abys dovolila svému tělu plně se po porodu zregenerovat.