Setkala jsi se již s termínem bojkot kojení a nevíš, o co se jedná? Nebo máš tušení, že se tento pojem možná týká právě Tebe a Tvého miminka? V tomto článku Tě s pojmem bojkot kojení blíže seznámíme. Povíme Ti, o co přesně se jedná a jak můžeš tento fenomén rozpoznat. Dále se také dozvíš, jaké důvody mohou k bojkotu kojení vést.

Povíme Ti také, jak při bojkotu kojení neztratit hlavu. Prozradíme Ti několik tipů, kterých můžeš v této situaci využít, a které Ti pomohou situaci překlenout. Nezapomínej na to, že tento fenomén je mezi kojícími maminkami poměrně častý. Rozhodně tak nejsi jediná, kdo se s bojkotem kojení právě potýká.

Bojkot kojení – co to je a jak ho poznat?

Co bojkot kojení vůbec znamená? Jedná se o časové období, kdy se miminko najednou začne vzpírat kojení. Miminko odmítá maminčin prs, odtahuje se a nechce od maminky přijmout mateřské mléko. Pro mnohé maminky se může jednat o velmi stresující situaci. To je zcela zřejmé, jelikož kojení je tou nejlepší výživou pro miminka. Navíc také přináší mnohé benefity i samotné mamince.

Bojkot kojení se u miminek objevuje nejčastěji mezi třetím a čtvrtým měsícem života.

Pokud Tvé miminko začne odmítat kojení právě v tomto období, jedná se jeden z prvních indikátorů bojkotu kojení. Pokud miminko začne odmítat prs později, zejména kolem druhého roku života, pak se může jednat o něco jiného. V tomto momentu je totiž řada miminek připravená se sama odstavit od kojení – o bojkot kojení se tedy nejedná.

Děti, které začínají s bojkotem kojení, odmítají prst zcela náhle. Dítě se kojení začne vzpírat, ale i přesto je bez krmení nevrlé a nešťastné. Může se někdy stát, že Tvé miminko se od prsu odtáhne nebo rozptýlí. To většinou bojkot kojení nenaznačuje, spíše je Tvé miminko jen trochu rozptýlené.

Co může způsobit bojkot kojení?

Miminko může kojení bojkotovat z mnoha důvodů. Některé důvody mohou přicházet ze strany maminky, jiné jsou zase způsobené příčinami na straně miminka. Co nejčastěji způsobuje bojkot kojení?

 • Reakce na změnu mateřského mléka
 • Netrpělivost miminka
 • Ucpaný nos
 • Zánět v uchu

Miminko je schopné registrovat změny mateřského mléka způsobené hormonálními změnami i jídelníčkem maminky. Dej si proto pozor na ostrá, kořeněná jídla a celkově potraviny se silnou chutí. Samozřejmě dbej i na omezenou konzumaci alkoholu a kofeinu. To vše ovlivňuje chuť Tvého mateřského mléka. Změnu chuti mléka lze však zaznamenat i pokud se Ti vrací menstruace nebo proděláváš jiné hormonální změny.

Pokud je odtékání mléka z Tvého prsu příliš pomalé, miminko může začít být netrpělivé. I to je jeden z důvodů bojkotu kojení. Miminko pak může začít odmítat mléko z pouhé frustrace. Zkus chvíli před kojením pumpování, abys toku svého mléka napomohla. Miminko se pak bude těšit z dostatečné dávky mléka a dostatečně rychlého toku.

Pokud má Tvé miminko ucpaný nos, pak se mu bude špatně jíst. V takové chvíli si totiž musí vybrat mezi dýcháním a pitím mléka. Nejprve zkus miminku od ucpaného nosu pomoci, a pak kojení vyzkoušej znovu. Za bojkotem kojení občas stojí i nepříjemný zánět v uchu. Některá miminka jsou na toto náchylnější než jiná. Pokud máš podezření, že Tvé miminko má zánět v uchu, pak neváhej vyhledat lékaře.

Mezi další časté příčiny bojkotu kojení patří:

 • Bolavé dásně
 • Infekce v ústech miminka
 • Příliš rychlý odtok mléka
 • Stres a nepohoda maminky při kojení

Pokud Tvé miminko odmítá prso při nějakém konkrétním krmení, zkus mléko odsát a dát ho miminku z láhve. Pokud jsi u miminka začala s příkrmy, zkus je trošku omezit. Možná miminko jí příkrmů až příliš, čímž se mu omezuje chuť na Tvé mléko. Příkrmy jsou v pořádku, ale nezapomínej na to, že zejména ze začátku je mateřské mléko pro miminko tou nejlepší výživou.

Důležité je to s kojením nevzdávat. I když bojkot kojení může trvat i několik dní, při dalším pokusu Tě miminko může překvapit a přijmout Tvůj prs jako obvykle. Zkus se zamyslet nad změnou své potravy v předchozích dnech a vrátit ji do stavu, ve které byla, když se Tvé miminko nechalo kojit normálně. Snaž se také kojit v klidu a beze spěchu, protože miminko dokáže vycítit i Tvůj nepokoj.

Zde je několik tipů, které Ti mohou pomoci přimět miminko ke kojení:

 • Zkus změnit techniku kojení  (informace o správné technice kojení nalezneš zde)
 • Zajisti těsný tělesný kontakt s miminkem
 • Vyzkoušej kojení v temnější místnosti beze světla
 • Odstraň možné distrakce pro miminko
 • Pusť si relaxační hudbu, která Tě při kojení uklidní

Při bojkotu kojení kontroluj, zda miminko zdravě přibývá na váze. Odsávání mléka a krmení miminka z lahvičky zajistí to, že Tvé děťátko bude dostávat dostatečný přísun nezbytných živin pro zdravý růst. Tento proces je však důležitý i pro Tvé tělo, které zaregistruje, že mléko je stále potřeba, a nesníží tak jeho produkci.

Bojkot kojení je běžnou záležitostí

Bojkot kojení je něco, s čím se setká kdejaká maminka. Rozhodně to není výjimečná záležitost, nemusíš se tedy bát, že bys na to byla sama. Pro mnohé se jedná o stresující záležitost, existuje však naštěstí hned několik tipů, které Ti pomohou překonat tuto nepříjemnou situaci. S kojením to však rozhodně nevzdávej ani v případě, že bojkot trvá o něco déle. Mateřské mléko je totiž ta nejlepší výživa pro miminka. Pokud si pořád s něčím nejsi jistá a potřebuješ o kojení či bojkotu miminka další informace, tak koukni na následující video.

Je také důležité odlišit bojkot kojení od momentu, kdy je miminko připravené samo se od kojení odstavit. To však běžně nastane až kolem druhého roku života. Bojkot kojení naopak nastává mezi třetím až čtvrtým měsícem. Abys miminko znovu přiměla ke kojení, zajisti, že se Ty i miminko budete cítit v naprostém pohodlí. Zkus také změnit techniku kojení a upravit svou stravu. V případě větších problémů kontaktuj svého doktora.