Noční kojení je důležitou součástí celého procesu kojení. Zejména ze začátku je noční kojení klíčové, jelikož podporuje laktaci. Mateřské mléko ovlivňuje hormon prolaktin, který je nejvíce vylučován právě v noci. Noční kojení neposkytuje miminku jen nenahraditelný zdroj výživy, ale zároveň jej i uklidňuje a pomáhá mu znovu usnout. Jednou však určitě dojde na otázku, jak odnaučit noční kojení.

Pokud Ti vrtá hlavou, jak odbourat noční kojení, pak pokračuj ve čtení článku. Dozvíš se, v kterých případech je vhodné pomýšlet na ukončení nočního kojení, a ve kterých nikoliv. Poradíme Ti také, jaké tipy při odbourávání nočního kojení využít. Jako vždy však platí, že se s otázkami i na toto téma můžeš obrátit na svého doktora.

Jak odnaučit noční kojení – kdy řešit tuto otázku

Pokud odnaučení nočního kojení zvažuješ proto, že se cítíš příliš vyčerpaná, pak se nejprve zamysli nad jinými možnostmi. Noční kojení je důležité i pro formování pevných vazeb mezi Tebou a Tvým miminkem. Zkus tedy nejprve vymyslet, jak si můžeš více odpočinout i bez přerušování nočního kojení. 

Pokud je Tvé miminko starší než 6 měsíců a je vývojově v pořádku, můžeš však o tom, jak odnaučit noční kojení, začít přemýšlet. V tomto věku většina dětí dostává dostatek výživy pro zdravý růst během dne. V odnaučení nočního kojení by v tomto případě nikdo neměl vidět problém. Pokud ovšem s nočním kojením přestávat nechceš, není nad tím, jak omezit noční kojení, třeba přemýšlet.

Jak odnaučit noční kojení? Hlavně pozvolna

Ptáš se tedy – jak odbourat noční kojení? S nočním kojením bys měla přestávat hlavně pozvolna. Nejprve je tedy vhodné zabývat se tím, jak noční kojení omezit. Pokud netrvá déle než 5 minut, můžeš noční etapy kojení zkusit začít pozvolna vynechávat. Místo kojení si pro své miminko zvol nějaké „utěšovátko“. Může jím být následující:

Zpočátku nejprve koj s tímto utěšovátkem v bezprostřední blízkosti Tebe a miminka, aby si na něj zvyklo. Poté můžeš začít etapy kojení vynechávat. Jak postupně ukončit kojení u miminek, kterým trvá noční kojení déle? Změř si čas kojení a postupně z něj ukrajuj 2 až 3 minuty každou druhou noc. Zpočátku může být miminko rozhozené, a proto se neboj využít některého z utěšovacích prostředků. Poté, co se s kojením dostaneš pod 5 minut, můžeš kojení zkusit zcela vynechat. 

Jak odbourat noční kojení – otázka, která se Tě nemusí týkat

Otázka, jak ukončit noční kojení, se Tě nemusí vůbec týkat. Jak jsme již zmínili výše, pokud nemáš žádný důvod s nočním kojením přestávat, pak nemusíš. Je jen na Tobě, zda se rozhodneš, že své miminko chceš od nočního kojení odnaučit. Při otázce, jak odnaučit noční kojení, se zamysli nad tím, jak dlouho kojení v noci trvá. Poté následuj příslušné tipy. Vždy je však lepší přestávat s nočním kojením pozvolna.