Kojení na veřejnosti je téma, které bohužel stále provází mnoho kontroverzí. A přitom se jedná o něco naprosto normálního. V Americe kojení venku podporuje již všech 50 států. Posledními státy, které v roce 2018 schválily příslušný zákon, byly Utah a Idaho. Jak je tomu u nás? Může se kojit na veřejnosti?

Pokud patříš mezi maminky, které kojení na veřejnosti momentálně odrazuje, v dnešním článku se Tě pokusíme v této oblasti podpořit. Povíme Ti, jaké kroky můžeš podniknout k tomu, aby se Ti na veřejnosti kojilo lépe. Připomeneme Ti také, proč je kojení tolik důležité – možná potom na obavy z kojení na veřejnosti zcela zapomeneš.

Je kojení miminka na veřejnosti nepřístupné?

Kolem kojení na veřejnosti se bohužel stále vedou různé debaty. Pro některé je kojení mezi lidmi zcela nepřípustné – jedná se však často o lidi, které s kojením nemají žádné zkušenosti a neví, co starost o novorozence nebo malé děťátko obnáší. Novorozenci a malá miminka potřebují pít mateřské mléko velmi často. Může se tak stát, že miminko dostane hlad i když budeš zrovna venku v restauraci nebo na procházce.

Hloupé poznámky kolemjdoucích hoď jednoduše za hlavu. 😊

Kojení venku je však něco zcela normálního. Negativní názory na toto téma můžeš proto vypustit z hlavy. Je jasné, že se zpočátku můžeš u kojení na veřejnosti trošku stydět. Lidé mohou mít různé neomalené a hloupé poznámky, Ty je však musíš hodit za hlavu. Lidé se také umí pěkně nepříjemně dívat a strkat nos do věcí, do kterým jich nic není. I tyto případy Tě nesmí rozhodit.

Co Ti při kojení na veřejnosti může pomoci

Kojení mezi cizými lidmi vyžaduje trošku „hroší kůže“. Musíš se proto obrnit proti všem potenciálním poznámkám lidí z okolí. Vzpomeň si na to, že mateřské mléko je tou nejlepší výživou pro Tvé miminko. Kojení má navíc velké benefity nejen pro dítě, ale i pro maminku. Pokud miminko pláče a má hlad, pak není nejmenší důvod k tomu své dítě nenakrmit.

Všem okolo by mělo být jasné, že se nesnažíš pobuřovat lidi kolem sebe, ale pouze nakrmit a uspokojit své miminko.

Co Ti při kojení na mezi lidlmi může pomoci?

Všem okolo by mělo být jasné, že se nesnažíš pobuřovat lidi kolem sebe, ale pouze nakrmit a uspokojit své miminko.

Co Ti při kojení na mezi lidlmi může pomoci?

  • Najdi si klidné místo stranou – pokud to bude jen trochu možné, najdi si klidnější místo mimo velký hlouček lidí. Je to důležité jak pro Tebe, aby jsi se cítila v klidu a pohodě, tak pro miminko a jeho lepší soustředěnost.
  • Pořiď si kojící podprsenku – taková podprsenka se dá chytře a jednoduše rozepnout
  • Nos kojící trika, mikiny nebo oblečení na knoflíky či na zip – tento typ oblečení Ti opět ulehčí rozepínání a Ty se při kojení na veřejnosti nebudeš muset dlouze vysvlékat
  • Vem si s sebou šátek pro větší soukromí – šátek pak jen přehodíš přes sebe a přes miminko a okolí si ani nevšimne, že zrovna kojíš

Nejdůležitější je tedy zachovat v situaci klid, pokusit se najít klidnější místo bez distrakcí a popřípadě využít pomoci šátku. Nutno však poznamenat, že ne všem miminkům se šátek při kojení líbí. V takové situaci dbej na preferenci miminka a koj bez šátku či dalšího přehozu. Při kojení na veřejnosti Ti zajisté pomůže i vhodná technika kojení.

Pamatuj – kojení na veřejnosti je zcela normální

Pokud jsi novou maminkou, tak je jasné, že Tě kojení mezi lidmi může zprvu trochu děsit. Možná jsi se dokonce dostala do situace, kdy Ti někdo při kojení venku uštědřil nemilou poznámku. To všechno teď hoď za hlavu – kojit na veřejnosti je běžnou záležitostí každé maminky. Kojit můžeš v parku, restauraci, na pláži a kdekoliv jinde. S trochou snahy lze vše vyřešit velmi diskrétně – když si najdeš pohodové a klidné místo na kojení, popř. využiješ šátku nebo plédu, pak vše rychle a jednoduše zvládneš.