To, že kojení v noci neodmyslitelně patří k celému procesu kojení, už určitě víš. Hlavou Ti však může vrtat hned několik otázek. Proč je noční kojení vlastně tolik důležité? Kdy můžu začít přemýšlet o ukončení nočního kojení? Jak často kojit v noci? V souvislosti s tímto tématem existuje celá řada oblastí, které by Tě mohly zajímat.

Naštěstí pro Tebe je tu tento článek o kojení v noci, který Ti přinese odpovědi na Tvé nejčastější otázky. Pokud Tě zajímá některá z výše zmíněných oblastí, pak je tento článek přesně pro Tebe. Prozradíme Ti různé věci o kojení v noci, které pro Tebe možná budou novinkou. Přineseme Ti také cenné tipy k tomu, jak noční kojení, které je často vyčerpávající, v klidu zvládnout.

Kojení v noci – proč je tak důležité?

Noční kojení maminky sice obírá o drahocenný spánek, je však velmi důležité – a to zejména hned ze začátku. Během šestinedělí, které po porodu nastává, je totiž důležité vytvářet vzájemné pevné vazby mezi maminkou a miminkem. V období šestinedělí dochází k vzájemnému poznávání se a tvoření intenzivního vztahu. Jedním z největších momentů pro vytváření těchto vazeb je právě kojení.

Kojení, tzn. i kojení v noci, je momentem největší blízkosti mezi Tebou a Tvým miminkem. I když noční kojení může být vyčerpávající, je to jedna z příležitostí pro rozvinutí těchto velmi důležitých vazeb. Pokud přemýšlíš o ukončení nočního kojení z důvodu únavy nebo proto, že brzy nastupuješ do práce, pak si vzpomeň na to, jak moc přínosné je kojení nejen pro Tvé miminko, ale i pro Tebe.

Noční kojení a podpora laktace

Dalším z argumentů pro noční kojení je jednoznačně podpora laktace. Časté noční kojení, zejména na začátku života miminka, je důležité i z hlediska produkce hormonů, které laktaci ovlivňují. Během prvních tří měsíců po porodu dochází k ustálení laktace, a proto je její podpora v rámci nočního kojení zpočátku velmi důležitá.

Je to právě v noci, kdy se tvoří nejvíce hormonu prolaktinu, který příznivě ovlivňuje tvorbu mateřského mléka. Pokud chceš svou laktaci podpořit, časté kojení v noci Ti pomůže. Kromě toho existují ještě další pomocníci, kteří Ti s laktací mohou pomoci. Jedná se zejména o:

Kojení v noci – jak často kojit v noci

Jak často kojit v noci je jedna z velmi častých otázek, zejména u nových maminek. Během šestinedělí by se miminko mělo kojit každé dvě až tři hodiny, a to i v noci. Pokud miminko spí, mělo by se na noční kojení probudit. Po šestinedělí se jednotlivé intervaly mezi kojením prodlužují až na pět hodin. Je to však individuální záležitost a některá miminka se mateřského mléka dožadují i častěji, což je v pořádku.

Příliš časté noční kojení je však vhodné zkonzultovat se svým doktorem. V období šestinedělí je sice časté kojení v noci běžné, kojení každou hodinu je však extrémním případem i v tomto období. Může Tě překvapit, že na vině může být například špatná technika kojení. Příliš časté buzení v noci nemusí být způsobené jen hladem. Pokud se Ti zdá, že krmení miminko neuspokojuje, obrať se na svého lékaře.

Po šestém měsíci života miminka pak můžeš přemýšlet o omezení nočního kojení. Ukončení nočního kojení je nejlepší provést pozvolna, aby si miminko na změnu lépe navyklo. Pokud však v nočním kojení vidíš všechny benefity, které přináší, pak není důvod s ním přestávat. Vše záleží jen na Tvém uvážení.

Odsátí mateřského mléka místo nočního kojení

Jak si dopřát více odpočinku v období, kdy kojíš své miminko i v noci? Jednou z možností je odsátí mateřského mléka, které je pak možné využít místo samotného kojení. Budeš k tomu potřebovat jen odsávačku mléka a v noci pomoc tatínka. Z jakých odsávaček máš na výběr? Existují dva hlavní druhy:

  • Manuální odsávačka
  • Elektrická odsávačka

Elektrická odsávačka Ti ušetří mnoho času a je vhodná i pro každodenní používání. Manuální odsávačka je zase lépe přenosná, ale manipulace s ní může trvat o něco déle. Výběr odsávačky záleží jen na Tobě a Tvých preferencích. Při odsávání je nejdůležitější cítit se pohodlně, aby mléko dobře proudilo ven. Po odsátí mléka jej můžeš uskladnit v nádobce a uchovat v chladničce nebo mrazáku.

Jaká je zde úloha tatínka? Ten v noci mléko vyndá a opatrně jej zahřeje ve vodní lázni. Pozor na mikrovlnnou troubu – na tu je třeba při ohřevu mléka zapomenout! Vždy je také nutné zkontrolovat teplotu mléka, která by měla mít tělesnou teplotu (tedy zhruba 37°C). Tatínek pak miminko pomocí odsátého mléka nakrmí z lahvičky.

Tipy pro noční kojení – jak ho zvládnout?

Zejména v prvních týdnech po porodu se maminky často cítí na dně svých sil. Neustálá péče o novorozence, nedostatek spánku a mnoho dalších faktorů mají bezesporu vliv na Tvou energii a celkové rozpoložení. Proto je důležité následující – kdykoliv budeš moct, neváhej si dopřát zaslouženého odpočinku. Může to být odpočinek u čaje nebo horká sprcha, zkrátka cokoliv, co Ti dovolí dopřát si chvilku pro sebe.

Přestože je kontakt s miminkem pro maminku zásadní, pomoc tatínka je vždy vítaná. A to zejména v případech, že si maminka potřebuje opravdu odpočinout. Při nočním kojení můžeš využít výše zmíněnou možnost krmení odsátým mateřským mlékem. Jaké další tipy Ti mohou kojení v noci usnadnit? Při kojení v noci Ti může pomoci poloha vleže na boku. Dítě při této poloze leží na boku bříškem směrem k Tobě.

Pozor na to, aby miminko neleželo na zádech! Při nočním kojení je důležité nechat místnost v šeru a tichu, aby miminko opět rychle usnulo. Vše, co bys mohla v noci potřebovat, si také připrav do bezprostřední blízkosti, abys nemusela vstávat a chodit někam daleko. Hodit se Ti bude lahev vody, plínky i něco malého k snědku. Pyžamo, které místo svlékání jednoduše rozepneš, Ti také pomůže.

Kojení v noci – důležitý moment pro Tebe i Tvé miminko

Maminky to ze začátku nemají vůbec jednoduché. Novorozenec vyžaduje neustálou péči a noční kojení je její součástí. Přestože od určitého věku miminka můžeš začít noční kojení omezovat, stále mysli na to, že kojení v noci s sebou přináší mnoho výhod. Ať už se jedná o podporu laktace nebo čas, který s miminkem trávíš v bezprostřední blízkosti, kojení v noci je zejména zpočátku velmi důležité.

Mohou Ti pomoci různé tipy jako správná technika kojení nebo pomoc tatínka. Kdykoliv budeš mít příležitost, dopřej si chvilku odpočinku, abys kojení lépe zvládala. Pokud máš pocit, že se Tvé miminko doprovází příliš časté kojení v noci, obrať se na svého lékaře.