Maminky mají v období kojení celou řadu otázek. To platí zejména pro maminky, které mají své první miminko. Avšak i zkušenější maminky se snaží vylepšit své praktiky tak, aby byla spokojenost miminka co největší. Jednou z mnoha oblastí, které kojící maminky často řeší, je laktace a dostatečný přísun mléka pro miminko. Maminky totiž mají často pocit, že neprodukují dostatečné množství mateřského mléka.

Naštěstí se nabízí různé pomůcky ke zvýšení laktace. Jednou z nich je i kojící čaj. Pokud Tě zajímá, jak kojící čaj připravit doma nebo které značky jej nabízí, určitě pokračuj ve čtení. Povíme Ti také, jaké bylinky jsou v čaji pro kojící matky zásadní. Pokud kojící čaj není přímo pro Tebe, dočteš se i o dalších tipech, které Ti s laktací pomohou. Často je totiž problém jinde, než v nedostatku mateřského mléka.

Kojící čaj – o co se vlastně jedná?

Čaj pro kojící matky obsahuje směs bylinek, které nejen, že jsou stoprocentně bezpečné ke konzumaci při kojení, ale také pomáhají zvyšovat laktaci. A to je právě to, proč je o tyto čaje takový zájem. Zde je však třeba podotknout, že stejně jako další produkty, i kojící čaje fungují spíše individuálně. Co může fungovat pro ostatní maminky, nemusí fungovat zrovna u Tebe.

Pravdou však je, že pitím kojícího čaje rozhodně nic nezkazíš. I kdybys u své laktace nezaznamenala velkou pozitivní změnu, kojící čaje obsahují tolik zdravých bylinek, že se je po porodu vyplatí pít i jen tak. Některé kojící čaje také mohou obsahovat bylinky navíc, které Ti pomohou třeba při nadýmání nebo u problémů se spaním. Navíc jimi doplníš svůj pitný režim, které je pro tvorbu mléka také zásadní.

Čaj pro kojící matky – obsah bylinek a kdo ho prodává

Čaj pro kojící matky obsahuje celou řadu bylinek, které jsou známé tím, že podporují laktaci. Mezi jednu z nejznámějších bylinek pro tyto účely patří fenykl. Fenyklový čaj při kojení Ti v tomto ohledu může dobře posloužit. Jaké další bylinky nalezneš v kojícím čaji?

 • Pískavice řecké seno
 • Benedikt lékařský
 • Ostropestřec mariánský
 • Moringa
 • Jestřabina lékařská
 • Heřmánek
 • Meduňka

Jak vidíš, fenyklový čaj při kojení není jediným čajem, který můžeš využít. Naopak, většinou v čaji najdeš mix výše zmíněných bylinek. Jaké značky se zaměřují na výrobu čajů pro kojící matky? Patří mezi ně například Weleda. Weleda kojící čaj obsahuje klasické bylinky podporující tvorbu mateřského mléka. Mezi ty patří třeba anýz, kmín a již zmíněný fenykl.

Kromě značky Weleda kojící čaj nabízí také Leros, Megafyt, Teekanne nebo Apotheke BIO. Pokud by sis chtěla čaj pro kojící matky vyrobit sama doma, nabízíme Ti zde velmi jednoduchý postup, jak na to.

DIY čaj pro kojící matky – snádný recept

recept - čaj pro kojící matky

Snadný recept na čaj pro kojící matky

Vyrobit si vlastní čaj na podporu laktace je velmi snadné. Na 100 g čaje budeš potřebovat:
Course podpora laktace
Servings 100 g

Ingredients
  

 • 30 g Fenykl obecný plod
 • 30 g Anýz plod
 • 20 g Kmín celý
 • 20 g Pískavice řecké seno

Instructions
 

 • Všechny bylinky dej do hmoždíře a vše jemně roztluč.
 • Dej dvě polévkové lžíce do hrnku (250 ml) a zalij vařící vodou.
 • Čaj nechej 7 – 10 Minutek luhovat.

Notes

Možné variace:
Jestli Ti tato kombinace moc nechutná (ono je to celkem aromatická záležitost), tak si kombinaci bylinek uprav podlé své chuti. Otestovat můžeš i podíl jiných bylinek jako je třeba meduňka.
Nebo si čaj zakápni čerstvým citónem. 🙂
Keyword kojící čaj

DIY čaj pro kojící matky – video návod

Na podporu laktace můžeš zkusit kromě čaje i laktační sušenky. Kombinace těchto dvou Ti pomůže vykouzlit hezkou, i když možná kratičkou chvilku jen pro Tebe.

Kojící čaj samozřejmě může posloužit jako dobrý pomocník při nedostatku laktace. Často je však problém spíše v nedostatečném přenosu mléka, než v jeho skutečném nedostatku. Zamysli se proto nad tím, zda používáš správnou techniku kojení a zda kojíš miminko na základě jeho potřeb. Kojení by mělo probíhat tak dlouho, jak miminko potřebuje, a to i v noci. Zkus také kojit střídavě z obou prsů.

Kojící čaj jako příjemná chvilka pro Tebe

Čaj pro kojící maminky určitě vyzkoušej. Má v sobě podíl tolika zdravých bylinek, že jím rozhodně nic nezkazíš. Bylinky jako fenykl, moringa, kmín či anýz zakomponuj do své stravy a dbej také na pořádný přísun tekutin. I kdyby jsi nezaregistrovala velkou změnu, kojící čaj Ti pomůže s pitným režimem a můžeš jej využít jako výmluvu k tomu, aby sis užila pár chvilek jen a jen pro sebe.

Pokud však registruješ potíže s laktací, nejprve se ujisti, že používáš správnou techniku kojení. Miminko musí být k efektivnímu přenosu mléka dobře přisáté a mělo by prs vyprázdnit. Ujisti se také, že kojíš v naprosté pohodě a klidu – hlavní je nespěchat.