Existuje celá řada kojících technik a jejich alternativ, kterých můžeš při kojení svého miminka využít. Kojit se dá v sedě, v polosedě, v leže na straně či v leže na zádech. Stačí si jen vybrat způsob, který Tobě a Tvému miminku bude vyhovovat nejvíce. V procesu kojení pravděpodobně vystřídáš mnoho technik, snaž se však vždy soustředit zejména na pohodlí a správné přisátí miminka.

V dnešním článku Ti představíme tzv. kojení na fotbalistu. Kojící poloha fotbalista je mezi maminkami poměrně často využívaná a oblíbená. Pro jaké maminky se kojení fotbalista nejvíce hodí? To a mnoho dalšího se dozvíš v dalších odstavcích tohoto článku. Povíme Ti také, jak na kojení na fotbalistu krok za krokem. Nemáme pohyb o tom, že si i Ty tuto techniku brzy osvojíš.

Kojení na fotbalistu – pro koho je vhodné?

Tato technika kojení se Ti bude hodit zejména pokud máš za sebou porod císařským řezem. Miminko totiž v této poloze nebude vyvíjet tlak na jizvu. Kojení fotbalista je vhodné i pro maminky s většími prsy nebo plochými či vpáčenými bradavkami. Oblíbíš si jej i v případě, že máš dvojčata, která potřebuješ nakojit zároveň. Kojení na fotbalistu se hodí i pro novorozence s nízkou porodní hmotností.

Kojení na fotbalistu je poměrně pohodlné. U této techniky využiješ i kojící polštář, který si dáš zezadu kolem sebe a ze strany na něj miminko položíš. Kojit v této poloze je možné i bez polštáře, ten Ti však usnadní mnoho práce a Ty nebudeš muset tolik namáhat svou ruku. I v této poloze se soustřeď na přisátí miminka a vyprázdnění prsu. Nezapomínej na to, že v žádné kojící poloze bys neměla pociťovat bolest. Ta je známkou špatné techniky kojení.

Kojení na fotbalistu – jak na to?

Kojení fotbalista může být provedeno dvěma způsoby. Můžeš se rozhodnout vyzkoušet pomoc kojícího polštáře, který miminku poskytne oporu navíc. Můžeš však také vyzkoušet tuto techniku i bez něj. To se Ti bude hodit zejména v případě, kdy nebudeš mít žádný polštář k dispozici. Jak vypadá kojení na fotbalistu bez polštáře?

  1. Miminko leží zezadu podél boku maminky a na jejím předloktí
  2. Miminko je bříškem směrem k mamince, v těsném kontaktu
  3. Předloktí maminky drží záda miminka podél páteře
  4. Nožičky miminka směřují do podpaží maminky
  5. Ruka maminky podpírá ramena miminka
  6. Prsty maminky podpírají hlavičku miminka

Kojení fotbalista s polštářem vypadá víceméně stejně. Ty jen miminko položíš na polštář zezadu podél svého boku bříškem k Tobě. Nožičky miminka by měly ležet volně a ničeho se nedotýkat. Nezapomeň na to, že i v této poloze je důležité přibližovat miminko k prsu a ne naopak.

Vizuální ukázku toho, jak kojit na fotbalistu:

Nejen u techniky kojení fotbalista – vždy dbej na zásady správného kojení

I u kojení na fotbalistu je potřeba myslet na zásady správného kojení. Při kojení by ses měla cítit v co největším pohodlí a nic by Tě nemělo bolet. U miminka bys měla slyšet jen polykání, jiné zvuky jako srkání či mlaskání jsou nežádoucí. Dbej na to, aby mělo miminko dostatečnou podporu a cítilo se tak v bezpečí. Vždy sleduj, jestli je miminko správně přisáté a zda má v ústech větší část prsního dvorce a ne jen bradavku.

Špatné kojení Ti může způsobit mnoho potíží jako jsou bolavé bradavky nebo nateklá prsa. Kojení na fotbalistu je často nápomocné, pokud má miminko problémy s přisátím, Může tak pomoci vyřešit špatné techniky kojení. Tuto techniku také určitě vyzkoušej, pokud se chceš vyhnout tlaku na své břicho (Více informací naleznaš na našem článku o správné technice kojení.). Miminko v této poloze totiž pohodlně leží podél Tvého boku. Nezapomínej také poslouchat svou intuici. Pokud vycítíš, že miminku není pohodlně, polohu klidně vyměň a vyzkoušej zase něco nového.