Pravděpodobně nejznámější technikou kojení je tzv. poloha kolébky nebo madony. Tato poloha umožňuje kojení v sedě a znají ji nejspíše všechny maminky. Často je to právě tato poloha, kterou si představíme, když se někdo zmíní o kojení. Věděla jsi však, že kojit se může i v leže? Zkušené maminky to jistě vědí, není však na škodu představit kojení v leže maminkám, které se s kojením teprve seznamují.

Pokud Tě zajímá, zda je kojení v leže pro Tebe to pravé, určitě pokračuj ve čtení. Přiblížíme Ti tuto techniku kojení trochu více, a ty si tak budeš moci udělat představu o tom, jestli tuto techniku využiješ. Zjistíš, v jakých situacích je kojení v leže vhodné a na co by sis měla dát pozor. Samozřejmě Ti také krok za krokem popíšeme, jak kojit v leže, abys všechno bezpečně zvládla.

Kojení v leže na boku – kdy se hodí a na co si dát pozor

Kojení v leže se Ti může hodit už při prvním kojení v nemocnici, a to zejména v případě, že jsi prošla porodem pomocí císařského řezu. Technika kojení v leže na boku Ti umožní pohodlnější kojení, při kterém Ti miminko nebude ležet na břiše. Tato poloha je také velmi oblíbená pro kojení v noci. Být maminkou je pracná záležitost a může se stát, že budeš často unavená.

Kojení v leže Ti v noci zajistí více pohodlí, při kterém si nebudeš muset sedat a budeš si moci více odpočinout. Dávej ale pozor, abys náhodou neusnula. I při kojení v leže je důležité, abys zůstala vzhůru. Při usnutí hrozí ztráta kontroly nad miminkem a může nastat nebezpečná situace. Je také důležité ujistit se, že miminko v této poloze leží na boku a ne na zádech.

Pokud má miminko problémy s krkem, je pro něj kojení v leže na boku také vhodné. Při této poloze totiž není vyvíjen žádný tlak na jeho krk ani hlavu. Tato technika kojení může zachránit maminky, které mají problémy s laktací. Jedná se totiž o velmi pohodlnou polohu, ve které se může maminka uvolnit. Díky tomu se může produkce mléka zvýšit. Poloha je vhodná i pro maminy s nadměrnou laktací – stačí pod sebe položit ručník a nadbytečné mléko odteče do něj.

Jak kojit v leže na boku?

  • Maminka si lehne na bok, mírně si podloží hlavu a paži ohne před sebe
  • Dítě leží na boku s bříškem směřujícím k mamince, hlavu má v ohbí paže maminky
  • Maminka si k sobě dítě jemně přitahuje za záda až k těsnému kontaktu

Maminka si spodní paži může ohnout i pod hlavu, v tom případě je však dobré využít polštáře pro podporu miminka zezadu. Pokud si stále nevíš rady, můžeš se podívat na následující video, které Ti dále vysvětlí, jak kojit v leže:

Kojení v leže na zádech – ideální pro miminka, která mají problémy s přisáním
Kojit v leže se dá i na zádech. Tato technika kojení se často využívá krátce po porodu. Je vhodná pro menší miminka a také pro miminka, která mají problém s přisáním. U této techniky totiž miminku pomůže sama gravitace. Maminka je v této poloze opět v těsném kontaktu se svým dítětem. Tato poloha je vhodná pro maminky, které chtějí u kojení střídat oba prsy.

Kojení v leže na zádech se občas říká biologický model kojení.

Tato technika je také vhodná pro ženy, které prošly císařským řezem. Nevyžaduje totiž velké úsilí a miminko zde netlačí na jizvu. Kojení v leže na zádech se hodí i pro nedonošené děti a maminky se silnějším vypuzovacím reflexem. Této technice se občas říká biologický model kojení. Je to proto, že využívá přirozených reflexů miminka, které je narozené se schopností pohybovat se ke zdroji své potravy.

V této poloze miminko samo najde prs. Jedná se o poměrně snadnou pozici, která umožní kojit i dvojčata. Kojení v leže na zádech může velmi pomoci všem miminkům, u kterých se zdá, že jim ostatní polohy zkrátka nevyhovují. Pokud tě trápí bolavé bradavky pravděpodobně zaviněné špatným kojením, tuto metodu také určitě vyzkoušej.

Jak kojit v leže na zádech?

  • Maminka leží na zádech s hlavou mírně podloženou
  • Dítě je bříškem položené na břiše maminky s hlavou v úrovni jejích prsou
  • Miminko přirozeně najde prs maminky a přisaje se, zatímco gravitace jej bude udržovat pevně na místě
  • Maminka může miminko přidržovat

Kojení v polosedě aneb zlatý střed

Kojení v polosedě patří někam mezi kojení v leže a kojení v sedě. Stejně jako předchozí dva způsoby kojení v leže, i tato technika se hodí pro maminky po císařském řezu. Existuje modifikace této polohy, ve které si maminka může podložit nohy polštářem. U maminek, které prošly císařským řezem, je vhodné položit si polštář i na břicho. Ten bude bránit případnému tlaku miminka na jizvu.

Je také důležité dbát na to, aby maminku v poloze nebolela záda. Pomoci mohou polštáře, kterých není nikdy dost. Jedná se o poměrně pohodlnou polohu, jak již však bylo zmíněno, pozor na případné usnutí. Při kojení v polosedě by totiž miminko mohlo vyklouznout z náruče.

Jak kojit v polosedě?

  • Maminka leží v polosedě podepřená polštářem
  • Dítě leží v ohbí paže maminky bříškem směrem k ní a s hlavičkou u prsu
  • Nožičky dítěte směřují směrem k druhému podpaží maminky

Kojení v leže není pro každého

Ať už se zajímáš o jakoukoliv techniku kojení, měj vždy na paměti, že to, co sedí ostatním, nemusí sedět Tobě. Z toho nemusíš věšet hlavu, je to úplně normální. Každá maminka i miminko jsou jiné a každému bude vyhovovat něco jiného. Je pravděpodobné, že v průběhu kojení vyzkoušíš celou řadu technik. Nejvíce ovšem záleží na tom, abyste se Ty a Tvé miminko cítili v naprostém pohodlí.

Jestliže si stále nejsi jistá tím, jak kojit v leže, nezoufej. Vše chce svůj čas a trpělivost a to platí i pro techniky v leže. Pokud Ti však přijde, že kojení v leže není pro Tebe, můžeš si vybrat z celé řady technik kojení v sedě. Pro naprosté pohodlí při kojení můžeš zvážit i koupi kojícího polštáře.