Měření bazální tělesné teploty patří k hojně využívaným způsobům monitoringu ovulace a výpočtu plodných dnů. Jedná se o způsob velmi jednoduchý, vyžaduje však velkou přesnost a pečlivost. Jedním ze základních požadavků je také spolehlivý teploměr.

Pokud Tě zajímá, jak vybrat ten nejlepší teploměr na bazální teplotu nebo jak takový teploměr vůbec funguje, pak je tento článek přesně pro Tebe. Dnes Ti vysvětlíme, jak se teploměr na bazální teplotu liší od klasického teploměru. Mimo jiné se dozvíš i to, jak jej správně používat, aby měření bylo co nejvíce efektivní.

Jak funguje teploměr na měření bazální teploty

Bazální teplota označuje nejnižší teplotu těla ve fázi klidu. Bazální teploměr měří teplotu na základě skutečnosti, že po ovulaci se Tvoje tělesná teplota nepatrně navýší (Jestli se zajímáš o téma ovulační cyklus, tak by Tě mohl zajímat náš článek na toto téma). Použitím bazálního teploměru můžeš svou teplotu denně měřit a naměřené hodnoty sledovat. Pomocí grafů bazální teploty pak můžeš vypočítat své plodné dny.

Bazální teplota v průběhu menstruačního cyklu kolísá vlivem hormonů. Při měření bazální teploty se tak setkáš s bifázickou křivkou, tzn. křivkou se dvěma fázemi. V první fázi svého cyklu Ti bazální teploměr naměří teplotu nižší, v druhé fázi cyklu zaznamenáš teplotu vyšší. Pro lepší představu Ti jednotlivé fáze blíže představíme:

  • Fáze folikulární (první část cyklu před ovulací) – tato fáze začíná prvním dnem menstruace a trvá zhruba 14 dní. V této fázi začíná ve vaječníku růst folikul, ze kterého se později uvolňuje vajíčko. Pro tuto fázi je typická snížená hladina hormonů estrogenu a progesteronu. V této fázi je bazální teplota nízká, obvykle kolem 36,5 °C při měření v ústech.
  • Fáze luteální (druhá část cyklu po ovulaci) – tato fáze začíná dnem ovulace a obecně trvá 14 dní. Obě fáze menstruačního cyklu jsou však značně individuální u každé ženy. Tato fáze se vyznačuje zvýšenou produkcí hormonu progesteronu, jehož vlivem se bazální teplota skokově zvyšuje o 0,2 až 0,5 °C. V této fázi se také celá řada žen potýká s tzv. premenstruačním syndromem.

Ovulace nastává zhruba v polovině menstruačního cyklu při nízkých teplotách, zhruba 1 až 2 dny před zvýšením teploty alespoň o 0,2 °C. Po luteální fázi následuje pokles teploty na úroveň před ovulací a začíná nový menstruační cyklus. Pokud u ženy ovulace probíhá, bazální teploměr teplotní změny zaznamená a žena tak může spočítat své plodné dny.

Bazální teploměr – jak se liší od běžného teploměru?

Bazální teploměr změří Tvou teplotu stejně jako každý běžný teploměr. Rozdíl je v tom, že teploměr na měření bazální teploty měří i velmi malé odchylky. Často padá otázka, zda je k měření bazální teploty možné využít i klasický teploměr, který máš doma.

Možné to je, je však pravděpodobné, že měření nebude tolik přesné. Tyto teploměry většinou měří na dvě desetinná místa, což zaručuje vysokou přesnost. Teploměr na měření bazální teploty navíc nestojí víc než klasický digitální teploměr. Bazální teploměry jsou také více než dostupné. Seženeš je ve své oblíbené lékárně nebo kdekoliv na internetu.

Jak správně využívat teploměr na bazální teplotu

Teploměr na měření bazální teploty je v měření velmi přesný, to však pro optimální výsledky měření nestačí. Z velké části se na efektivním měření musíš podílet sama. Měření bazální teploty je sice jednoduchým způsobem sledování ovulace, vyžaduje však každodenní pečlivost.

Jak tedy správně využívat bazální teploměr?

  • Teploměr k měření bazální teploty využij ráno ihned po probuzení. Před měřením nic nejez, nepij a ani nevstávej – všechny tyto faktory by měření mohly ovlivnit. Bazální teploměr měj proto připravený na svém nočním stolku a ráno se pro něj jen opatrně natáhni.
  • Na měření se dostatečně vyspi – optimální je 6 hodin nepřetržitého spánku. Teploměr se dále využívá k měření teploty v ústech či v pochvě. Celá řada teploměrů nabízí také možnost měřit teplotu v konečníku nebo v podpaží. Uvádí se však, že měření v podpaží je nepřesné a trvá navíc déle. V ústech, pochvě či konečníku se teplota běžně měří zhruba 1 minutu, v podpaží pak alespoň 5.
  • Protože se teploty na různých místech těla se liší, měla bys teploměr na bazální teplotu používat vždy na stejném místě. Teplota by se měla měřit každé ráno ve stejnou dobu a pouze jednou. Všechny naměřené údaje by se pak ihned měly zaznamenat do bazálních grafů.

Teploměr na měření bazální teploty – výhody a nevýhody

Hlavní výhodou je, že bazální teploměr je levný, dostupný a snadno se používá. Dále se jedná o přirozený, neinvazivní způsob sledování ovulace, který Ti poskytne obecnou představu o tom, jak funguje Tvůj cyklus. Tyto teploměry můžeš využít k detekci těhotenství – pokud uvidíš, že je Tvá bazální tělesná teplota zvýšená po dobu 18 dní a více, pak je pravděpodobné, že jsi počala.

Pravdou však je, že používání teploměru samotného často nestačí k velmi efektivnímu určení plodných dnů a neplodných. Tento způsob tedy není vhodný jako kompletní náhrada antikoncepce. Ve spojení s dalšími způsoby výpočtu ovulace v rámci natural family planning se však efektivita zvyšuje.

Dalším faktem je, že bazální teplota může být ovlivněna různými vnitřními i vnějšími faktory, které teploměr nebere v úvahu. Jedná se například o nekvalitní spánek, onemocnění nebo užívání léků, požití alkoholu den před měřením nebo i teplota prostředí.

Teploměr na měření bazální teploty – vyplatí se ho koupit?

I přesto, že se měření bazální teploty nedá považovat za stoprocentně efektivní metodu, jedná se o přirozený způsob sledování vlastního menstruačního cyklu. Využití speciálního teploměru k tomuto měření Ti může poskytnout cenné informace o tom, jak Tvé vlastní tělo funguje. Bazální teploměry jsou přesné, levné a dostupné, a proto se jedná o dobrou investici pro každou ženu, která má o měření bazální teploty zájem.