Ovulace je jedním z mnoha komplexních procesů ženského těla. Při ovulaci se z folikulu uvolní vajíčko, které následně začne sestupovat vejcovodem k děloze. Na své cestě se může setkat s mužskou spermií – pokud dojde k jejich splynutí, dochází k oplodnění vajíčka.

Ovulace s sebou přináší celou řadu proměn. Významné změny nastávají zejména v hormonální oblasti, což ovlivňuje také bazální tělesnou teplotu. Tento článek Ti přiblíží, co přesně bazální teplota je a jak se tato teplota při ovulaci mění. Dozvíš se také, co znamenají jednotlivé ukazatele měření bazální teploty. Ovulace je poměrně složitým procesem, dnešní článek si však klade za úkol Ti tento proces lépe pochopit.

Bazální teplota při ovulaci a vše co o ní potřebuješ vědět

Bazální teplota představuje nejnižší tělesnou teplotu, které naše tělo dosáhne během odpočinku. Bazální teplota a ovulace jsou těsně provázané, a proto Tě tato teplota bude zajímat zejména v případě, kdy se budeš snažit odhadnout své plodné dny a den ovulace. Bazální teplota se dá měřit velmi jednoduše, je však potřeba velká pečlivost.

Měření bazální teploty je hojně využívaným způsobem k odhadu ovulace. Teplota se v rámci menstruačního cyklu mění působením hormonů, a proto Ti naměřená teplota při ovulaci a v dalších dnech Tvého cyklu může pomoci s určením okénka dnů, ve kterých budeš mít největší šanci na otěhotnění.

Co je však dobré vědět hned na začátku je, že měření bazální teploty samotné není tou nejpřesnější cestou k odhadu těchto důležitých údajů. Měření se tedy nedoporučuje používat jako kompletní náhrada běžné antikoncepce. Pro větší účinnost se však může kombinovat s dalšími způsoby výpočtu plodných dnů. Sem patří zejména:

Znalost plodných dnů, při kterých jsou šance na otěhotnění nejvyšší, ženám usnadní plánování početí. Souhrnně se těmto způsobům plánování a předcházení otěhotnění říká natural family planning (NFP), česky také přirozené plánování rodičovství.

Jak probíhá měření bazální teploty?

K měření teploty Ti postačí bazální teploměr a graf bazální teploty. Měření samo o sobě je velmi jednoduché, vyžaduje však určitá specifika, kterých by ses měla držet. O jaké specifika se jedná?

  • Teplota se měří každý den
  • Měření probíhá ráno ihned po probuzení
  • Měřit se musí vždy na stejném místě
  • Optimální je měření po 6 hodinách spánku

Měření musí být konzistentní, měřit proto musíš opravdu každé ráno. Před měřením nic nejez, nepij a ani nevstávej – to vše by mohlo ovlivnit výsledky. Teplotu měř vždy stejným teploměrem na stejném místě. Měřit můžeš buď orálně, vaginálně nebo rektálně. Měření v podpaží může přinést nepřesné výsledky.

Na měření se také pořádně vyspi. Uvádí se, že měření má probíhat po probuzení z minimálně 3 hodin nepřetržitého spánku. Veškerá naměřená data si ihned zapiš do bazálního grafu. Měř pouze jednou, aby nedošlo k popletení výsledků.

Bazální teplota při ovulaci – její změny a jak je interpretovat

Menstruační cyklus, hormonální změny, ovulace a teplota jsou všechno velmi blízká témata. Vědět, jak správně interpretovat naměřené teploty v průběhu menstruačního cyklu je tedy velmi důležité. Co budeš moci v průběhu měření sledovat, je tzv. bifázická křivka. Co to znamená?

V první fázi před ovulací (tzv. folikulární fáze) si všimneš toho, že Tvá naměřená teplota bude nižší. Po ovulaci teplota skokem vyroste o 2 °C až 5 °C. V druhé fázi po ovulaci (tzv. luteální fáze) bude tedy Tvoje teplota o něco vyšší. Ovulace probíhá při nízkých teplotách asi 1 až 2 dny před vzrůstem teploty o nejméně 2 °C.

Teplota při ovulaci – tzv. ovulační pokles

Samotný den ovulace a bazální teplota při ní naměřená s sebou nesou určitá specifika. U mnohých žen totiž bazální teplota při ovulaci prudce poklesne. Pokud si napříč několika měsíci všimneš tohoto ovulačního poklesu teploty, pak si v rámci plánování početí naplánuj na tento den a jeho okolí pohlavní styk s partnerem.

Bazální teplota při ovulaci se však nemusí vyznačovat prudkým poklesem u všech žen. Vždy měj na paměti, že ovulace, měření bazální teploty a další záležitosti spojené s menstruačním cyklem jsou značně individuální. To, co platí pro ostatní, tedy nemusí platit i pro Tebe.

Implantační pokles a trifázická křivka jako možné indikátory otěhotnění

Zhruba týden po ovulaci můžeš zpozorovat další teplotní pokles. Tomuto jednodennímu snížení teploty se říká implantační pokles. Často bývá spojován s těhotenstvím, avšak tento pokles teploty nelze brát jako záruku toho, že jsi těhotná.

Zároveň graf bez implantačního poklesu neznamená, že k otěhotnění nedošlo. Za tímto krátkým snížením teploty lze pravděpodobně opět hledat hormony, stejně tak jako za již zmíněným ovulačním poklesem. Teplota se však po tomto dni opět zvýší.

Trifázická křivka znamená druhé zvýšení teploty, ke kterému dochází zhruba týden po ovulaci. Tato křivka je o něco pravděpodobnějším indikátorem otěhotnění, než implantační pokles. Tento vzrůst teploty je možné připisovat vzrůstu hladiny hormonu progesteronu. Opět se však nejedná o stoprocentní záruku. Ve folikulární fázi, která začíná prvním dnem menstruace, se teplota opět snižuje. Pokud Tvá bazální teplota vydrží ve vyšších hodnotách 18 dní a více, pak je vyšší i pravděpodobnost toho, že jsi otěhotněla.

Bazální teplota při ovulaci jako pomocník pro její výpočet

Měření bazální teploty můžeš využít k odhadnutí své ovulace a plodných dnů. Měření je jednoduché, vyžaduje však konzistentnost a není zcela stoprocentní. Pro vyšší efektivitu jej můžeš zkombinovat s dalšími způsoby výpočtu ovulace v rámci NFP nebo můžeš vyzkoušet přesnější způsoby, jako jsou ovulační testy či folikulometrie.