Pokud se zajímáš o přirozené plánování rodičovství (zkratka NFP z anglického natural family planning), pak jsi již jistě slyšela o měření bazální teploty. Přirozené plánování rodičovství jakožto metoda plánování a předcházení těhotenství využívá sledování příznaků plodných a neplodných dní menstruačního cyklu.

Jednou z nedílných součástí této metody je právě bazální teplota. Graf, který k měření bazální teploty můžeš využít, Ti pomůže v jednodušším a systematičtějším sledování teploty. V dnešním článku Tě seznámíme s tím, jak takový graf bazální teploty správně vést a jaké jsou jeho výhody či nevýhody.

Graf bazální teploty – proč jej využít?

Součástí ženského těla je celá řada složitých procesů a menstruační cyklus je jedním z nich. Tento cyklus se skládá nejen z menstruace samotné, ale také z dalších fází, kterých si celá řada žen ani není vědoma. Zatímco menstruaci nelze přejít bez povšimnutí, další procesy tohoto ženského cyklu se často odehrají bez našeho vědomí.

Měření bazální teploty umožňuje ženám lépe poznat své tělo a nahlédnout jim do těchto složitých procesů. V tomto případě stačí bazální teploměr, naměřená bazalni teplota, graf a je hotovo. Graf bazální teploty zaznamená všechny důležité teplotní změny a pomůže předpovědět, kdy u ženy probíhá ovulace a tím i její plodné dny.

Jak funguje graf bazální teploty?

Bazální tělesná teplota je nejnižší teplota, které tělo dosáhne v klidu, nejčastěji pak při spánku. Měří se speciálním bazálním teploměrem ráno ihned po probuzení a zaznamenává se do grafu bazální teploty. Pro efektivní měření je důležité teplotu měřit každý den ve stejnou ranní hodinu a stejným způsobem, který je v rámci jednoho cyklu zásadní zachovat.

Tuto teplotu můžeš měřit buď v ústech, nebo v pochvě; často se jako možnost uvádí i měření v konečníku. Vyber si proto způsob, který Ti bude nejvíce vyhovovat, a toho se poté drž po celou dobu měření. Pozor na měření v podpaží – uvádí se, že toto měření bývá nepřesné.

Teplotu měř bazálním teploměrem, který měří na dvě desetinná místa, a je proto velmi přesný. Tyto teploměry jsou dostupné a jejich používání je velmi intuitivní. Před měřením nic nejez, nepij a ani nevstávej. To vše by mohlo ovlivnit bazální teplotu. Graf a měření by poté byly nepřesné.

Do grafu bys měla zaznamenat i všechny okolnosti, které by mohly měření ovlivnit. Jedná se například o nedostatečně dlouhý či nekvalitní spánek, požití alkoholu den před měřením nebo zásadní změny v teplotě prostředí.

Jak vypadá graf bazální teploty?

Bazální teplota a graf k ní určený fungují na velmi jednoduchém principu. V grafu nejčastěji najdeš dvě osy – jedna slouží k označení dnů a druhá k vyznačení teploty. Často v něm také nalezneš i položky pro doplnění údajů o cervikálním hlenu.

Do těchto políček můžeš zaznamenat například údaje o tom, zda je v daný den cervikální hlen krémovitý nebo tažný a v jakém množství se tvoří. V následujícím se můžeš podívat na to, jak graf bazální teploty může vypadat.

Příklad: Graf bazální teploty

Jak si informace pro vizualizaci takového grafu zaznamenávat?

Taková jednoduchá tabulka i s grafem se dá vytvořit třeba v Google Tabulka nebo Excelu.

V grafu se při měření setkáš s bifázickou křivkou. Co to znamená? Menstruační cyklus se dá rozdělit na dvě hlavní fáze, kterými jsou:

  • Folikulární fáze
  • Luteální fáze

Tyto dvě fáze od sebe odděluje ovulace. Folikulární fáze je fáze před ovulací, ve které budeš pozorovat nižší teploty. Luteální fáze je fáze poovulační, ve které budeš naopak měřit teploty vyšší. Jedná se však o maličké odchylky. Teplota se obvykle skokem navyšuje o 0,2 až 0,5 °C.

Jak pomocí grafu zjistit, kdy máš ovulaci? Ovulace nastává zhruba v polovině menstruačního cyklu při nízkých teplotách, konkrétně zhruba 1 až 2 dny před navýšením teploty nejméně o 0,2 °C. V den ovulace a v krátkém okénku okolo ovulace pak nastávají Tvé plodné dny.

Bazální teplota – graf na papíře nebo online?

Graf pro měření bazální teploty si můžeš jednoduše vytvořit doma pomocí papíru, tužky a pravítka. Stačí jen narýsovat dvě osy, přičemž na osu horizontální budeš zaznamenávat dny menstruačního cyklu a na osu vertikální poté naměřenou teplotu.

Nezapomeň teplotu zaznamenávat co nejpřesněji, pokud možno na dvě desetinná místa. Graf můžeš nechat velmi jednoduchý, avšak pokud jsi kreativní, můžeš využít i různých barev a graf si vyzdobit podle vlastních představ.

Kromě papírových grafů existuje také možnost využít celé řady grafů online nebo grafů v podobě mobilních aplikací. Ty kromě grafů často nabízejí celou řadu dalších funkcí navíc. Dej si však pozor na to, že celá řada zahraničních grafů online využívá stupně Fahrenheita a ne stupně Celsia.

Výhody grafu pro bazální teplotu

Největší výhodou využívání grafu bazální teploty je bezpochyby jeho dostupnost a jednoduchost používání. Měření probíhá rychle, neinvazivně a vše vyřídíš jednoduše přímo z pohodlí své postele. Vytvoření či sehnání grafu nic nestojí a jediné, co k měření potřebuješ, je bazální teploměr.

Nevýhodou je však skutečnost, že graf jako takový není tou nejefektivnější metodou v předpovědi ovulace. Nedoporučuje se proto využívat jej jako kompletní náhradu antikoncepce. Pro zvýšení efektivity je vhodné měření bazální teploty a graf kombinovat s dalšími metodami NFP.

Graf bazální teploty jako snadná pomůcka pro výpočet ovulace

Jedním ze způsobů výpočtu ovulace a plodných dnů je bazalni teplota. Graf této teploty Ti umožní měření lépe zaznamenávat a sledovat, aby sis mohla udělat lepší představu o tom, kdy Tvá ovulace nastává. Graf je velmi jednoduchý na používání, avšak k jeho efektivitě musíš měření provádět opravdu pečlivě. Před tím, než s měřením začneš, si tedy rozmysli, jestli je pro Tebe takový závazek splnitelný.