Pokud se zajímáš o metodu natural family planning, pak jsi již jistě narazila na pojem cervikální hlen. Tento pojem je z hlediska NFP velice důležitý. Pomocí cervikálního hlenu totiž můžeš sledovat vývoj svého menstruačního cyklu a předpovědět tak, kdy budeš mít ovulaci a plodné dny. 

Jestliže máš o cervikálním hlenu základní informace, ale v některých oblastech stále trochu tápeš, pak je tento článek přesně pro Tebe. V dnešním článku Ti vysvětlíme, co přesně cervikální hlen je a jak znalosti o něm využít ke svému prospěchu.

Cervikální hlen je běžnou součástí poševního výtoku

Pochva je orgánem, který disponuje samočistícími mechanismy, mezi které patří i poševní výtok. Cervikální hlen je hlen vylučovaný děložním čípkem, který je přirozenou složkou tohoto výtoku. Výtok patří mezi nezbytnou součást zdravého fungování pochvy a jeho přítomnost je tedy zcela normální.

Zdravý výtok má za úkol hned několik důležitých věcí. Patří mezi ně zejména:

 • Zvlhčení poševního prostředí
 • Čištění pochvy
 • Ochrana před infekcemi 

Cervikální hlen je často označován za poševní hlen, toto označení je však poněkud nepřesné. Je to z toho důvodu, že cervikální hlen není vylučován pochvou, ale děložním čípkem. Pokud se snažíš vyhledat informace o poševním hlenu a nemáš příliš štěstí, zkus termín poševní hlen zaměnit za hlen cervikální.

Úloha cervikálního hlenu a proč se o něj zajímat

Stejně tak jako poševní výtok, také cervikální hlen má své specifické úkoly. Mezi ty patří zejména dva následující:

 • Zabránit tomu, aby cokoliv vstoupilo do dělohy děložním hrdlem
 • Pomáhat spermiím dostat se do dělohy

Hormonální změny v průběhu ženského reprodukčního cyklu mění množství i konzistenci cervikálního hlenu. Po tom, co se seznámíš s různými vlastnostmi tohoto hlenu, budeš moci na jejich základě vypočítat své plodné dny. Sledování a zaznamenávání změn vlastností tohoto hlenu je ve spojení s dalšími způsoby odhadu ovulace poměrně účinnou metodou. Sledování cervikálního hlenu je vhodné spojit zejména s měřením bazální teploty a výpočtem ovulace pomocí ovulační kalkulačky či ovulačního kalendáře.

Vlastnosti cervikálního hlenu

Tělo každé ženy je jiné, avšak obecně platí, že většina žen má po skončení menstruace pocit suchosti. Poté se objevuje hustý a krémovitý hlen, který je pro početí nevhodný. Šance na otěhotnění jsou tedy v této fázi velmi malé.

Po této fázi se objevuje hlen, který je mokřejší a vodnatější. To znamená, že ovulace je pravděpodobně za rohem. V tomto okamžiku je již možné zařadit sexuální aktivitu, která může vést k úspěšnému početí.

V době ovulace a největší plodnosti se cervikální hlen tvoří ve velkém množství a poznáš jej tak, že je čirý a tažný. Tento hlen se svou konzistencí podobá nevařenému vaječnému bílku a říká se mu hlen plodný. Je to z toho důvodu, že tvoří ideální prostředí pro mužské spermie.

Cervikální hlen a poševní výtok jsou zcela normální. 

Výtok má nejčastěji bílou nebo průhlednou barvu a nezapáchá. V době špinění může být jeho barva také růžová nebo nahnědlá. Při vzniku zápachu či jiné barvy se však může jednat o infekci a v tomto případě je nutné vyhledat pomoc lékaře.

Jak sledovat cervikální hlen?

Nejčastějším způsobem sledování cervikálního hlenu je zavedení prstů do pochvy. Jak na to?

 1. Nejprve si umyj ruce a poté je osuš.
 2. Najdi si pohodlnou pozici pro zavedení prstů do pochvy. Můžeš si třeba sednout na záchod, podřepnout si nebo vyvýšit jednu nohu tím, že ji opřeš například o vanu. V této pozici bys měla snadno dosáhnout na děložní čípek, odkud můžeš odebrat vzorek cervikálního hlenu.
 3. Pro zavedení prstů do pochvy využij ukazováček, prostředníček nebo oba prsty najednou.
 4. Vyjmi prst z pochvy a pozoruj konzistenci hlenu, který na nich najdeš. To uděláš nejlépe tak, že hlen promneš mezi prsty. 

Tento způsob sledování hlenu samozřejmě nemusí vyhovovat všem ženám. Využít však můžeš i jiné způsoby pozorování. Často Ti bude stačit podívat se na své spodní prádlo či intimku, pokud ji zrovna používáš.

Cervikální hlen můžeš sledovat i na toaletním papíře poté, co si dojdeš na záchod. Pokud máš problémy s nalezením hlenu, zkus to po vyprázdnění. Pohybem střev se jakýkoliv poševní výtok posune dolů, blíže ke vstupu do pochvy.

Své poznatky si můžeš ihned zapsat do grafu pro sledování cervikálního hlenu. Pro rychlejší zápis a jednodušší sledování Ti doporučujeme vymyslet si systém, který Ti bude nejvíce vyhovovat. Může se jednat třeba o systém zkratek:

 • K = krémovitý hlen
 • L = lepkavý hlen
 • Č = čirý hlen

Využít však můžeš také barevného kódování, kdy každý druh hlenu v grafu vyznačíš jinou barvou. Fantazii se meze nekladou.

Pozor na léky a vaginální výplachy

Některé léky mohou zasahovat do přirozeného objevu poševních tekutin. Jedná se například o antihistaminika, která tyto tekutiny vysušují. Co je dále důležité mít na paměti je to, že vaginální výtok je stejně jako cervikální hlen přirozený a zdravý. 

Nepokoušej se tedy těchto přirozených tekutin nijak zbavit. Některé ženy tyto tekutiny smývají v domnění, že jsou nehygienické nebo nezdravé. Opak je však pravdou – uškodíš si spíše vaginálními výplachy.

Cervikální hlen – jeho sledování vede k lepšímu odhadu plodných dnů

Cervikální hlen je hlen vylučovaný děložním čípkem, jehož vlastnosti se v průběhu menstruačního cyklu proměňují. Vlivem hormonů se mění zejména jeho množství a konzistence. Cervikální hlen je často zaměňován s pojmem poševní hlen, to je však poněkud nepřesné. 

Pozorováním cervikálního hlenu v průběhu svého cyklu si uděláš lepší představu o tom, kdy nastane Tvá ovulace a tím i Tvoje plodné dny. Ve spojení s metodou měření bazální teploty a ovulačního kalendáře či kalkulačky budeš mít poměrně dobrou představu o tom, kdy Tvá ovulace nastane.