Snažíš se již nějakou dobu otěhotnět, ale stále se to nedaří? Vyzkoušela jsi již všechny možné způsoby výpočtu ovulace a plodných dnů, ale miminko pořád nikde? Důvody pro neúspěch mohou být různé, avšak jednou z příčin může být i skutečnost, že u Tebe ovulace vůbec nenastává.

Ovulace je pro početí nového potomka zásadní. V tomto procesu se totiž uvolňuje vajíčko, které poté čeká na oplodnění. Pokud se Ti již dlouhodobě nedaří otěhotnět, můžeš vyzkoušet tzv. folikulometrii. V dnešním článku se dozvíš, co folikulometrie přesně znamená a co od ní můžeš očekávat.

Co je folikulometrie a kdy ji využít?

Folikulometrie je ultrazvukové vyšetření, při kterém se sledují folikuly ve vaječnících. Toto vyšetření mohou využít všechny ženy, které se snaží otěhotnět, avšak nejvíce se o něj budou zajímat ty, kterým se otěhotnění již nějakou dobu nedaří. Folikulometrie je totiž schopna spolehlivě říci, zda k ovulaci vůbec dochází.

Folikulometrie kromě toho také patří mezi jeden ze způsobů předpovědi ovulace. Jak sám název vypovídá, v rámci tohoto ultrazvuku se pozorují folikuly, konkrétně pak jejich růst. Je to z toho důvodu, že tyto folikuly (které si můžeš představit jako určité měchýřky) obsahují vajíčko, které se po prasknutí folikulu vyplaví a může dojít k jeho oplodnění.

Folikulometrie Ti pomůže odhalit, jestli v Tvém těle nastává ovulační proces.

Pokud je Tvá ovulace v pořádku, budeš s pomocí tohoto ultrazvukového vyšetření moci s velkou přesností stanovit, kdy k Tvé ovulaci dochází. Pokud však folikuly nezrají a ovulační proces nenastává, není možné, aby se ženské vajíčko s mužskou spermií setkalo. Folikulometrie Ti pomůže tento problém odhalit a Ty pak budeš moci začít hledat vhodná řešení k dalšímu postupu.

Jak probíhá folikulometrie?

Protože se při folikulometrii sleduje růst folikul, musí se provádět opakovaně. Jedná se tedy o sérii vyšetření, které se provádí několik dní před předpokládanou ovulací. Menstruační cyklus se obecně rozkládá do 28 dní a ovulace nastává přibližně v polovině (tj. 14. den). První vyšetření tak většinou může probíhat mezi 9. a 12. dnem cyklu.

Je však třeba brát na vědomí, že cyklus každé ženy je velmi odlišný. Menstruační cyklus o 28 dnech je pro mnoho žen jen pouhým ideálem, stejně tak jako pravidelná menstruace. Vždy tak vše posuzuj ze svého individuálního hlediska. U lékaře si pak vybereš, jakým způsobem chceš vyšetření podstoupit.

Co dalšího je díky folikulometrii možné zjistit? Ultrazvuk kromě růstu folikul zjišťuje také jejich počet. To však není všechno. Toto vyšetření je schopné také určit tloušťku sliznice dělohy, což je velmi důležité v procesu zahájení těhotenství.

Způsoby vyšetření – transvaginální nebo břišní ultrazvuk

A co samotný způsob vyšetření? Nemusíš se ničeho obávat – nejedná se o nic bolestivého. Folikulometrie se nejčastěji provádí pomocí sondy zavedené do pochvy (transvaginální ultrazvuk), avšak může se provádět také přes břicho. Transvaginální ultrazvuk je dobrou cestou k poskytnutí všech podrobností potřebných pro úspěšné testování.

Pokud Ti však z nějakého důvodu nevyhovuje a lékař nabízí možnost testování přes břicho, můžeš využít i této možnosti. Před tímto břišním ultrazvukem Tě lékař pravděpodobně požádá, abys vypila značné množství vody. I přes nutkání dojít si na záchod je však zásadní moč zadržet. Je to z toho důvodu, že díky plnému měchýři budou Tvé reprodukční orgány lépe vidět.

Folikuly a jejich postupné dozrávání

Jak přesně funguje růst již zmíněných měchýřků s vajíčkem? Před menstruačním cyklem se ve vaječnících vyčlení skupina folikulů, které začnou postupně dozrávat. Na začátku menstruačního cyklu (tj. první nebo druhý den menstruace), jsou tyto folikuly maličké a vajíčka uvnitř nich jsou ještě nezralá.

Z této skupiny folikulů se poté jeden folikul stane dominantním a plně zralým. Tento folikul v období ovulace praská a vylučuje vajíčko. To poté putuje z vaječníku vejcovodem až do dělohy. Folikuly rostou a zrají každý den.

Folikul za den vyroste o zhruba 1 až 2 mm.

K ovulaci běžně dochází, pokud folikul dosáhne 18 až 30 mm. Na základě této skutečnosti lékař pomocí ultrazvuku posoudí, kdy dojde k Tvé ovulaci. V případě, že k ovulaci nedochází, zjistí ultrazvuk, že jsou vaječníky bez folikulů, anebo že folikuly nerostou.

Folikulometrie jako spolehlivý výpočet ovulace

Pokud se snažíš o miminko, folikulometrie Ti pomůže zvýšit Tvé snahy na maximum. Pomocí tohoto ultrazvukového vyšetření můžeš velmi spolehlivě zjistit, kdy nastává Tvá ovulace a jaký je stav Tvých folikul. Jestli máš obavy, že u Tebe k ovulaci vůbec nedochází, můžeš tohoto vyšetření také využít. Folikulometrie tak může být odrazovým krokem k počátku řešení možné neplodnosti.