Chceš zvýšit své šance na početí? Pak bys měla začít hlídat svůj ovulační cyklus. Ať už se snažíš o své
Máš-li zájem zvýšit své šance na početí, měla by ses začít zajímat o svůj ovulační cyklus. Proč? Odpověď je jednoduchá.
Pokud máš v plánu číst tento článek, pak jistě víš, že ovulace je k otěhotnění klíčová. Může Tě však zajímat, jak výpočet ovulace probíhá. V tomto článku Ti proto prozradíme, co k výpočtu ovulace potřebuješ. Povíme Ti základní informace o ovulačních kalkulačkách a kalendářích a prozradíme Ti i alternativní metody.
Pochopení Tvého ovulačního cyklu Ti pomůže nejen lépe nahlédnout do procesů vlastního těla. Znalost Tvých plodných dnů Ti zejména velmi zjednoduší snahy o početí. V rámci Tvého menstruačního cyklu totiž existuje jen malé okénko, ve kterém máš vyšší šanci na otěhotnění. Tak tedy – jak vypočítat ovulaci a tím i Tvé plodné dny?
Asi nejznámějším způsobem výpočtu ovulace je použití ovulační kalkulačky nebo ovulačního kalendáře. Ve své podstatě se pod těmito různými názvy skrývají velmi podobné věci. Ovulační kalkulačky i kalendáře fungují na jednoduchém principu a manipulaci s nimi tak každá žena hravě zvládne.
Ovulační kalkulačky i kalendáře Ti pak na základě zadaných údajů vypočítají Tvé plodné dny. Ovulace a její výpočet probíhá na základě znalostí menstruačního cyklu. Ten se skládá z několika fází, které se prolínají a navazují na sebe. Ovulační fáze nastává zhruba v polovině Tvého cyklu.
Ovulační fáze navazuje na folikulární fázi, která začíná prvním dnem Tvojí menstruace. V této fázi jsou Tvé šance na otěhotnění velmi malé. S ovulační fází se prolíná fáze luteální, která začíná prvním dnem Tvé ovulace. Pomocí luteinzačního hormonu se uvolňuje vajíčko z vaječníku a putuje do vejcovodu.
Jedná se o jednoduchou kalkulačku do které zadáš pouze dvě informace: poslední den menstruace a její průměrnou dobu
Je důležité si uvědomit, že ovulace samotná je záležitostí zhruba jednoho dne. Většinou se uvádí, že trvá od 12 do 30 hodin. Ovulační cyklus je tak velice krátký. Tvé plodné dny se však nevztahují jen ke dni ovulace samotné. To je dané skutečností, že mužské spermie dokáží přežít až 72 hodin a schopnost ženského vajíčka být oplodněno trvá 12 až 24 hodin od ovulace.
Obecně se dá říct, že Tvé ovulační dny se nachází v těsné blízkosti Tvé ovulace. Kdy máš však největší šance na otěhotnění? Zde se názory jednotlivých zdrojů rozchází. Některé studie píší, že se jedná o 2 až 3 dny před a 2 až 3 dny po ovulaci.
Podle jiných názorů jsou zase nejvíce plodnými dny 2 dny před ovulací a den ovulace samotné. Někteří odborníci zase z plodných dnů zcela vynechávají dny po ovulaci. Je tak poměrně složité vyvodit v této situaci přesné závěry.
Důležité je výpočtem určit den Tvé ovulace a poté si vymezit okénko pár dnů před ovulací a také po ní. V tomto rozmezí je pak důležité dbát na pohlavní styk, kterým se zvýší Tvé šance na otěhotnění. Studie však prokazují, že to v tomto ohledu není třeba přehánět.
Ovulační kalkulačky a kalendáře požadují průměrnou délku menstruačního cyklu. Mnoho žen se však potýká s nepravidelnou menstruací. Průměrný menstruační cyklus trvá 28 dní, celá řada žen se však s tímto číslem nemůže ztotožnit, alespoň ne pravidelně. Jak spočítat ovulaci při nepravidelné menstruaci?
Pokud máš nepravidelnou menstruaci a chceš pro výpočet ovulace použít kalendář či kalkulačku, pak si nejprve budeš muset začít vést menstruační kalendář. Tento kalendář je důležité vést pečlivě a dlouhodobě. Do tohoto kalendáře si zaznamenávej především první a poslední den menstruace, ale také jakékoliv další okolnosti.
Vzhledem k nepravidelné menstruaci však tento výpočet není velmi přesný. Naštěstí však pro výpočet ovulace existují i další způsoby, kterých můžeš v tomto případě využít. Jak vypočítat ovulaci pomocí alternativních způsobů?
Jedním z poměrně častých způsobů výpočtu ovulace je měření tzv. bazální teploty. V čem toto měření spočívá? Při měření tzv. bazální teploty si měříš teplotu v ústech, popř. v pochvě pravidelně každý den. Toto měření je nutné provádět vždy ráno po probuzení, každý den ve stejnou dobu.
Teplota by se měla měřit bezprostředně po probuzení. To znamená, že bys neměla vstávat a ani nic jíst nebo pít. Pozor také na to, že bazální teplota se neměří v podpaží. Měření bazální teploty funguje na přirozené změně teploty organismu, ke které v rámci menstruačního cyklu dochází.
Obecně platí, že ovulace probíhá při nízké teplotě, a to zhruba 1 až 2 dny před zvýšením teploty nejméně o 0,2°C. Naměřené hodnoty si můžeš zaznamenávat např. do grafů, ale i jiným způsobem.
Vypočtení ovulace může probíhat i dalšími způsoby, mezi něž patří například ovulační testy. S těmi si hravě poradíš sama doma a snadno tak určíš své plodné dny. Během ovulace narůstá hladina luteinizačního hormonu, která je zjistitelná i v moči.
K použití ovulačních testů tedy budeš potřebovat svou moč. S testováním začni před předpokládaným datem ovulace až 6 dní za sebou. Tento test můžeš provádět kdykoliv během dne a nejen ráno, jak tomu bývá u testů těhotenských. Nezapomeň si vždy přečíst i příbalový leták, abys při výpočtu ovulace došla ke správným výsledkům.
K dalším způsobům výpočtu ovulace patří ultrazvuk. Tento způsob je často brán jako nejefektivnější a také jako velmi přesný. Při ultrazvuku je možné sledovat folikuly a monitorovat zrání vajíček. Lékaři mohou za pomoci ultrazvuku zjistit velikost folikulu a změřit tak předpokládaný den ovulace.
O této tzv. folikulometrii se poraď se svým lékařem. Toto vyšetření bývá placené a ženy jej využívají zejména při pochybnostech o tom, zda k ovulaci vůbec dochází. Další možnost výpočtu ovulace se nachází ve sledování hlenu děložního čípku.
V době ovulace je hlen vylučovaný děložním čípkem řidší a začíná se tvořit ve větším množství. Tento hlen je průhledný a podobá se konzistenci vaječného bílku. Tento hlen bývá nazýván jako hlen plodný. Ženy mají v tomto období pocit mokrosti v pochvě nebo na spodním prádle.
Ovulace a výpočet plodných dnů jsou klíčem k úspěchu v procesu snahy o miminko. Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak ovulaci vypočítat a jak zjistit své plodné dny. Využít můžeš klasických způsobů, mezi které patří ovulační kalkulačky a kalendáře. V těchto případech však měj na paměti, že ve výpočtu mohou existovat drobné odchylky a výpočet nemusí být úplně přesný.
Pokud je Tvůj menstruační cyklus nepravidelný, můžeš využít i jiných způsobů k výpočtu ovulačních dnů. Jedná se například o měření tzv. bazální teploty. Mezi další způsoby patří využití ovulačních testů, sledování charakteru hlenu děložního čípku a v neposlední řadě také ultrazvuk.