Chceš zvýšit své šance na početí? Pak bys měla začít hlídat svůj ovulační cyklus. Ať už se snažíš o své první miminko nebo je Tvým cílem rozrůst svou stávající rodinu, ovulační cyklus zde hraje důležitou roli. V dnešním článku Ti přiblížíme, co přesně ovulace znamená a co si pod daným pojmem můžeš představit.

Dále Ti vysvětlíme další zásadní termíny, které k ovulaci a ovulačnímu cyklu neoddělitelně patří. Po přečtení tohoto článku Ti bude jasné, jaké fáze kromě ovulace se v menstruačním cyklu objevují. Budeš mít také lepší představu o tom, jaké příznaky s sebou ovulace přináší a kdy můžeš očekávat své plodné dny.

Ovulační cyklus: Co je to ovulace?

Ovulace je jednou z fází menstruačního cyklu. Během této fáze dozrává vajíčko, uvolňuje se do vejcovodu a zde pak čeká na oplodnění. K ovulaci běžně dochází v polovině menstruačního cyklu. Jedná se o individuální záležitost, jelikož každá žena má jinak dlouhý menstruační cyklus. Ovulační cyklus se tak také bude lišit.

Ovulační cyklus je pro početí zásadní.

U některých žen se ovulace nemusí dostavit vůbec. Ovulační cyklus je však pro úspěšné početí zásadní. Pokud chceš otěhotnět, je důležité svůj ovulační cyklus a jakékoliv možné problémy s ním dobře znát.

Jak zjistit, kdy mám plodné dny?

Plodné dny v rámci ovulačního cyklu jsou založeny na životaschopnosti mužských spermií (až 72 hodin) a schopnosti ženského vajíčka být oplodněno (12 až 24 hodin od ovulace). Za plodné dny se obecně dají považovat 2 až 3 dny před a 2 až 3 dny po ovulaci.

Dojde-li 2 dny před až 1 den po ovulaci, jsou šance na otěhotnění největší – jedná se o takzvané plodné dny.

Ovulační cyklus jako součást menstruačního cyklu

Abychom Ti k ovulačnímu cyklu poskytly trochu kontextu, představíme Ti zde krátce také celý menstruační cyklus. Obecně platí, že tento cyklus trvá kolem 28 dní. Není však výjimkou, že některé ženy mají cyklus kratší a jiné zase delší. Z jakých fází se menstruační cyklus skládá a co která fáze znamená?

Ovulační cyklus jako součást menstruačního cyklu

Abychom Ti k ovulačnímu cyklu poskytly trochu kontextu, představíme Ti zde krátce také celý menstruační cyklus. Obecně platí, že tento cyklus trvá kolem 28 dní. Není však výjimkou, že některé ženy mají cyklus kratší a jiné zase delší. Z jakých fází se menstruační cyklus skládá a co která fáze znamená?

Folikulární fáze – tato fáze začíná prvním dnem menstruace. Většinou trvá 13 až 18 dní a tělo ženy se při ní připravuje na ovulaci. Ve folikulární fázi proto začíná docházet k hormonálním změnám.

Ovulace – tato fáze začíná zhruba v polovině menstruačního cyklu a zároveň na konci folikulární fáze. Nejvhodnější čas na početí je krátce před a po ovulaci. Při ovulaci se vajíčko uvolňuje a putuje do vejcovodu. Děje se tak za pomoci luteinzačního hormonu, s kterým souvisí i poslední fáze menstruačního cyklu.

Luteální fáze – tato fáze začíná dnem ovulace a běžně trvá 12 až 16 dní. Dochází zde k dalším hormonálním změnám, které mohou také za mírné zvýšení tělesné teploty. Luteální fáze končí prvním dnem menstruace, kdy začíná nový menstruační cyklus.

Pokud nedojde k oplodnění, dostaví se menstruační krvácení, kdy neoplodněné vajíčko odchází ven z těla. Během života se v těle ženy uvolní až 500 vajíček, střídavě z pravého a levého vaječníku.

Ovulační cyklus a jeho příznaky

Ovulace se běžně pojí s různými příznaky, které jsou však opět individuální. Některé ženy zažívají velké bolesti, jiné se naopak nepotýkají s žádnými problémy.

Zde Ti však představíme nejčastější příznaky ovulace, ve kterých možná najdeš i ty své:

  • Bolest v podbřišku
  • Napětí a bolest v prsou
  • Únava
  • Nevolnost
  • Zvýšená (nebo naopak snížená) chuť na pohlavní styk
  • Celková citlivost těla

Na základě těchto příznaků, pokud se objevují cyklicky, můžeš rozpoznat svou ovulaci. Pokud se příznaky nevyskytují cyklicky, můžeš využít ovulačních testů nebo měření bazální teploty.

Měření bazální teploty aneb jak spolehlivě poznat ovulaci

Ovulační cyklus lze rozpoznat i pomocí měření tzv. bazální teploty. Jedná se o měření teploty v ústech či v pochvě, které probíhá pravidelně každý den ráno ve stejnou dobu. V luteální fázi dochází k mírnému zvýšení tělesné teploty, která vydrží vyšší až do menstruace. Naměřené údaje se pak pravidelně zaznamenávají do grafických záznamů.

Ovulace jako klíč k početí

Pokud se snažíš otěhotnět, pak je znalost Tvého ovulačního cyklu zásadní. Nejlepší je sledovat svůj menstruační cyklus a pravidelně si jej zaznamenávat. Ke sledování ovulace můžeš využít ovulačních příznaků, které by se však měly objevovat cyklicky, aby bylo měření spolehlivé.

Pokud nemáš ovulační příznaky, můžeš využít například ovulačních testů nebo měření tzv. bazální teploty. Ovulace a celý menstruační cyklus je velmi individuální záležitostí, a proto jej musíš měřit a zaznamenávat sama. S jakýmikoliv nejasnostmi a obavami se obrať na svého lékaře.