Pokud plánuješ miminko a rodičovství, pak bys jistě ráda zvýšila své šance na početí na maximum. V tomto případě je klíčem dobrá znalost Tvého menstruačního cyklu, ovulace a plodných dnů.  Ovulační kalendář je jedním z nástrojů, kterých při plánování otěhotnění můžeš využít.

Kalendář ovulace (i ten náš, který najdeš níže) je však možné využít i u opačných cílů, tedy když se otěhotnění chceš vyhnout. Obecně řečeno je tento kalendář možné využívat při metodě NFP neboli natural family planning. Při ní je znalost ovulace a jejích symptomů zásadní, neboť nevyužívá hormonální ani jiné formy antikoncepce.

V dnešním článku Ti povíme, co přesně se pod názvem ovulační kalendář skrývá. Dozvíš se, jak jej používat a jaké údaje potřebuješ znát k jeho fungování. Je však dobré hned v úvodu zmínit, že ovulační kalendář vypočítává pouze odhad Tvých plodných dnů. Kalendář ovulace samotný není dobré používat jako stoprocentní náhradu běžné antikoncepce.

Ovulační kalendář pro výpočet plodných dnů

Ovulační kalendář (stejně jako ovulační kalkulačka) je nástroj, který odhaduje a předpovídá Tvé plodné dny. Je založený na údajích o Tvém menstruačním cyklu. Pro správné fungování kalendáře ovulace je třeba znát zejména následující dva údaje:

  • Průměrnou délku Tvého menstruačního cyklu
  • První den Tvé poslední menstruace

Ovulace a kalendář k ní určený pak vychází z následujících skutečností. Menstruační cyklus se skládá z několika fází, přičemž ovulace nastává zhruba v polovině menstruačního cyklu. Tento cyklus je jiný u každé ženy – málokterá žena se může spoléhat na cyklus dlouhý 28 dní.

Menstruační cyklus se běžně pohybuje mezi 21 až 35 dny. Z toho tedy logicky vyplývá, že každá žena bude mít ovulaci v jiný čas, v závislosti na vlastním menstruačním cyklu. S ovulací se také těsně pojí plodné dny, během kterých jsou Tvé šance na početí nejvyšší.

V tomto ohledu se však mnoho zdrojů rozchází. Dle některých studií je žena nejplodnější 1 den před ovulací a v den ovulace samotné. Další zdroje zasazují plodné dny na 2 až 3 dny před ovulací, některé zdroje okénko plodných dnů protahují i na pár dní po ovulaci.

Náš ovulační kalendář aneb jednodušší cesta k početí

Nezapomeň! Ovulační kalendář vypočítává pouze odhad Tvých plodných dnů. Při jejich výpočtu se nejedná o jedno konkrétní datum, ale spíše o okénko několika dnů před a po ovulaci, kdy jsou Tvé šance na početí nejvyšší.

Ovulation Calculator
When did your last period start?
E.g. 18/01/2020
Usually, how long is your cycle?
Cycles typically vary from 23 to 35 days
Estimate your ovulation day
likelihood of ovulating today
Due to your cycle length, unfortunately we can't estimate an ovulation probability. We recommend that you use a Digital Ovulation Test to accurately detect your most fertile days.
  *
Start of your last period
  20%
Likelihood of ovulating on this date
Change my informations
In partnership with Clearblue®.
Results are based on the information you have provided and data from the publication below: Sarah Johnson, Lorrae Marriott & Michael Zinaman (2018): “Can apps and calendar methods predict ovulation with accuracy?”, Current Medical Research and Opinion, DOI:10.1080/03007995.2018.1475348

Při vyhledávání vhodného kalendáře můžeš narazit také na pojem ovulačníkalkulačka. Jedná se v podstatě o stejný nástroj s jiným jménem – úkolem obou je výpočet plodných dnů. Ovulační kalkulačka bývá často jednodušeji zpracovaná, zatímco kalendář Ti většinou ukáže i grafické znázornění. K výpočtu ovulace a Tvých plodných dnů můžeš využít také ovulační kalkulačku na těchto stránkách. Vypočti si své plodné dny rychle a jednoduše ihned po přečtení tohoto článku.

Kalendář ovulace Ti často barevně zvýrazní různé důležité momenty Tvého menstruačního cyklu. Pomocí jednotlivých zvýraznění se tak ve všem rychle zorientuješ a uděláš si o všem lepší představu. V kalendáři se Ti vyznačí dny menstruace, odhadovaný den ovulace a okénko plodných dnů.

Jak je na tom kalendář ovulace s přesností?

Všechny nástroje na výpočet ovulace jsou založeny na průměrech a mohou se v nich objevit odchylky. Dokonce i při dlouhodobém mapování Tvého menstruačního cyklu se může stát, že ve výsledcích budou nepřesnosti.

Dokonale přesný ovulační kalendář ani kalkulačka neexistují.

Může se také stát, že v různých cyklech ovulaci vůbec mít nebudeš nebo že se Tvá ovulace zpozdí. Příčinou mohou být různé nemoci nebo stres. Naštěstí však není potřeba, aby různé nástroje na výpočet plodných dnů byly naprosto přesné.

Co Ti ke zvýšení šancí na početí stačí znát, je ono okénko plodných dnů, v rámci kterých můžeš otěhotnět. Pokud po tuto dobu zařadíš do svého dne pohlavní styk, pak jsou Tvé šance optimální. S pohlavním stykem to však není třeba přehánět.

Studie totiž dokazují, že pohlavní styk dvakrát a více za den nevede ke zvýšení šancí na početí. Naopak, takto častá sexuální aktivita může vést k únavě, frustraci či vyhoření, a to zejména v případě, že se ženě nepodaří otěhotnět v prvních měsících snažení.

Ovulační kalendář: součást přirozeného plánování rodičovství

Už jsi slyšela o NFP? Pod tímto pojmem se skrývá natural family planning – česky přirozené plánování rodičovství. Jedná se o přirozenou metodu antikoncepce, kdy žena sleduje různé signály a příznaky plodnosti, které si zapisuje. Na jejich základě pak sama vyhodnocuje své plodné dny, dle kterých poté může orientovat svou sexuální aktivitu.

Ovulační kalendáře, kalkulačky a grafy jsou velkou součástí této metody. Kromě nich v rámci NFP ženy využívají i menstruační kalendáře, které jim pomáhají vysledovat zejména jejich průměrnou dobu menstruačního cyklu. Aby tato data byla opravdu vypovídající, je třeba menstruační kalendář používat dlouhodobě – alespoň několik měsíců.

Natural family planning je metoda vhodná zejména pro ženy, které nechtějí užívat hormonální antikoncepci. V tom je hlavní výhoda NFP – je naprosto přírodní a přirozená a nemá tak žádné vedlejší účinky. Nevýhodou je však skutečnost, že musí být prováděna opravdu precizně, aby byla vysoce účinná.

Pokud se NFP provádí správně a pečlivě, pak její účinnost může být až 99 %.

Nevýhodou je však také to, že v menstruačním cyklu (tzn. i v příznacích plodnosti) mohou být různé odchylky způsobené stresem, nemocemi a dalšími faktory. Metoda NFP je poměrně rozšířená, avšak pokud o ni máš zájem, zvaž nejprve všechna pro a proti a teprve poté se rozhodni, jestli je opravdu tou pravou pro Tebe.

Jak zvýšit účinnost ovulačního kalendáře

Ovulační kalendář sám o sobě není doporučován jako vhodná forma antikoncepce. Může sice pomoci předpovědět okénko plodných dnů, jak již však bylo zmíněno, jeho účinnost není stoprocentní, a to ani při plánování těhotenství. Jak zvýšit účinnost kalendářů a kalkulaček?

Abys zvýšila účinnost ovulačních kalkulaček, kalendářů a grafů, je vhodné je používat ještě se způsoby sledování příznaků plodnosti, které se často využívají v metodě natural family planning. O jaké způsoby se jedná?

  • Sledování konkrétních příznaků ovulace
  • Měření bazální teploty
  • Sledování cervikálního hlenu

Více na o těchto metodách se dozvíš na naší stránce o natural family planning.

Mezi nejběžnější příznaky ovulace patří zejména únava, bolest v podbřišku nebo prsou, zvýšená chuť na pohlavní styk nebo nechutenství. Pro každou ženu jsou však tyto příznaky individuální a některé ženy jimi naopak trpět vůbec nemusí.

Měření tzv. bazální teploty probíhá každý den bezprostředně ráno ve stejnou dobu. Teplota se měří v ústech nebo v pochvě, nikoliv v podpaží. Běžně bude Tvá naměřená teplota kolem hodnoty 36,5°C. Od ovulace do začátku další menstruace se však Tvá teplota zvýší až 0,6°C.

Většinou platí, že ovulace probíhá při nízké teplotě, a to zhruba 1 až 2 dny před zvýšením teploty nejméně o 0,2°C. V neposlední řadě můžeš sledovat také změny ve svém cervikálním hlenu. Cervikální hlen je hlen vylučovaný děložním čípkem.

Před ovulací bude tento hlen krémovitý a bílý, v době ovulace však změní svou konzistenci. Cervikální hlen je v době ovulace průhledný a svou konzistencí připomíná nevařený vaječný bílek. Po ovulaci hlen opět přemění svou konzistenci na bílou a krémovitou a po několika dnech vymizí.

Ovulace jako klíč k otěhotnění

Ve všech článcích na toto téma je slovo ovulace omílané stále dokola. Víš však, co proces ovulace vlastně obnáší? V následujících pár odstavcích Ti krátce shrneme, co ovulace znamená a jakou roli hraje v menstruačním cyklu.

Jako ovulace je označován proces, kdy se dozrálé vajíčko uvolňuje z vaječníku a poté putuje do vejcovodu. Vajíčko vejcovodem sestupuje do dělohy, kde čeká na oplodnění. Pokud se setká s mužskou spermií, je vajíčko oplodněno. Pokud ne, vylučuje se spolu s menstruačním krvácením ven z těla.

Ovulace je proces, který trvá několik hodin. Uvádí se, že ovulace běžně trvá 12 až 24 hodin. Někdy to může být více, někdy méně – u každé ženy to opět bývá trochu jinak. Plodné dny pak vyplývají ze znalostí, které máme o životaschopnosti mužských spermií a ženských vajíček. Schopnost ženského vajíčka být oplodněno je 12 až 24 hodin od ovulace, mužské spermie zase vydrží až 72 hodin.

Ovulační kalendář pro zvýšení šancí na početí

Ať už plánuješ otěhotnět poprvé nebo je Tvým cílem rozrůst Tvou stávající rodinu, je důležité dobře znát svůj ovulační cyklus. S ovulací se totiž úzce pojí Tvé plodné dny – dny, kdy jsou Tvé šance na početí nejvyšší. Dobrá znalost těchto aspektů Ti pomůže nejen zvýšit šance na početí, ale pomůže Ti také lépe pochopit vlastní tělo a jeho procesy.

Ovulační kalendář či kalkulačka Ti mohou být dobrým pomocníkem v rozpoznání Tvých plodných dnů. Měj však na paměti, že každý kalendář rozpoznává rozsah plodných dnů jinak. Kalendáře navíc nejsou stoprocentně přesné. Pro zvýšení jejich účinnosti vsaď na další metody, jako je například sledování ovulačních příznaků, cervikálního hlenu nebo měření tzv. bazální teploty. Všechny tyto metody můžeš využít i v rámci přirozeného plánování rodičovství neboli NFP.