Máš-li zájem zvýšit své šance na početí, měla by ses začít zajímat o svůj ovulační cyklus. Proč? Odpověď je jednoduchá. Podrobná znalost vlastního ovulačního cyklu je hlavní bránou k úspěšnému početí. Naše ovulační kalkulačka online Ti v tomto ohledu může velmi pomoci.

Pomocí této kalkulačky si můžeš vypočítat své plodné dny, které jsou k početí stěžejní. V rámci těchto plodných dnů je totiž šance na početí nejvyšší. Otěhotnět můžeš i mimo ně, šance zde však nejsou tak vysoké.

Ovulation Calculator
When did your last period start?
E.g. 18/01/2020
Usually, how long is your cycle?
Cycles typically vary from 23 to 35 days
Estimate your ovulation day
likelihood of ovulating today
Due to your cycle length, unfortunately we can't estimate an ovulation probability. We recommend that you use a Digital Ovulation Test to accurately detect your most fertile days.
  *
Start of your last period
  20%
Likelihood of ovulating on this date
Change my informations
In partnership with Clearblue®.
Results are based on the information you have provided and data from the publication below: Sarah Johnson, Lorrae Marriott & Michael Zinaman (2018): “Can apps and calendar methods predict ovulation with accuracy?”, Current Medical Research and Opinion, DOI:10.1080/03007995.2018.1475348

V tomto článku Ti připomeneme, co je ovulace, jak ji rozpoznat a kdy můžeš počítat se svými plodnými dny. Je dobré také hned v úvodu článku podotknout, že ovulační kalkulačka pouze vypočítává odhad Tvých plodných dnů. Ani spolehlivá ovulační kalkulačka nepředstavuje náhradu za odbornou pomoc doktora. Při jakýchkoliv potížích či nejasnostech se tudíž neváhej obrátit na svého lékaře.

Ovulační kalkulačka aneb jednodušší cesta k otěhotnění

Co si vlastně pod pojmem ovulační kalkulačka představit? Jedná se o jednoduchý nástroj, který většinou požaduje následující informace:

  • První den poslední menstruace
  • Průměrná délka menstruačního cyklu

Ovulační kalkulačka Ti pak na základě těchto údajů vypočítá Tvé plodné dny. Proč jsou zrovna tyto údaje klíčové pro každou spolehlivou ovulační kalkulačku? Je to z toho důvodu, že ovulace nastává zhruba v polovině menstruačního cyklu.

Ovulační cyklus se pohybuje mezi 21 až 35 dny.

Menstruační cyklus každé ženy je jiný, a proto se liší i cyklus ovulační. Z toho důvodu bude mít každá žena i jiné plodné dny. Menstruační cyklus obecně trvá zhruba 28 dní, může být však o něco kratší či delší. Tento cyklus se obecně pohybuje mezi 21 až 35 dny.

Aby sis byla jistá, že do ovulační kalkulačky vkládáš co nejpřesnější informace, pak je nejlepší svůj menstruační cyklus nějakou dobu sledovat a zaznamenávat si jeho průběh. Pokud svou obvyklou délku menstruačního cyklu neznáš, většina kalkulaček Ti navrhne, abyste zadala jako svůj cyklus 28 dní. I přes přesné údaje však ve výsledku kalkulačky může být odchylka a výsledek nemusí být stoprocentně přesný. O tom však ale později.

Ovulační kalkulačka – menstruační cyklus jako její součást

Každá ovulační kalkulačka online bude požadovat údaj o Tvém menstruačním cyklu. Bez konkrétních údajů totiž nebude schopna vypočítat Tvé plodné dny. Jedná se o individuální záležitost, ve které se všechny ženy trochu liší. Co je však u každé ženy stejné, jsou fáze menstruačního cyklu. Pojďme se na tyto fáze ve zkratce podívat.

  • Folikulární fáze – tato fáze se nachází na samém začátku Tvého menstruačního cyklu. Jedná se o první fázi, která celkem trvá 13 až 18 dní. V této fázi je šance na otěhotnění velmi malá.
  • Ovulační fáze – tato fáze poskytuje vhodné podmínky pro oplodnění vajíčka. Nastává zhruba v polovině Tvého menstruačního cyklu.
  • Luteální fáze – tato fáze se protíná s ovulací, jelikož začíná jejím prvním dnem. Tato fáze obecně trvá 12 až 16 dní.

Ve Tvém menstruačním cyklu je necelý týden, kdy máš možnost k tomu, abys otěhotněla. Toto krátké okénku jsou Tvé plodné dny. Kdy jsou Tvé plodné dny a Tvá největší šance na početí? Zde se informace různých zdrojů mírně rozchází. Obecně je nejlepší čas na početí asi 2 až 3 dny před ovulací a 2 až 3 dny po ovulaci.

Některé zdroje však uvádí nejlepší šanci na početí den před ovulací a v den ovulace samotné, jiné zase 2 dny před a 1 den po ovulaci. Některé zdroje zase dny po ovulaci vůbec nezmiňují jako vhodné k otěhotnění. Tyto rozdíly vychází z toho, že různé studie ke svým poznatkům došly na základě různých metod a měření.

Co však platí opět obecně je, že otěhotnět můžeš i mimo okénko svých plodných dnů, šance jsou však mnohem menší. To však neznamená, že můžeš ovulační kalkulačku brát jako stoprocentní náhradu antikoncepce. Pro nejvhodnější formu antikoncepce pro Tebe se poraď se svým doktorem.

Proč využít ovulační kalkulačku online

Ovulační kalkulačka online je tou nejjednodušší cestou k výpočtu Tvých plodných dnů. Na základě velmi stručných informací můžeš dojít k důležitým poznatkům o Tvém menstruačním cyklu, které mohou vést k jednoduššímu početí. Stačí využít naší online ovulační kalkulačku, zapsat své plodné dny a dle údajů orientovat pohlavní styk.

Co bys však měla mít na paměti je, že ani spolehlivá ovulační kalkulačka nemusí být stoprocentně přesná. Ovulace totiž někdy nemusí nastat vůbec nebo se může zpozdit, a to hned z několika důvodů. Mezi ty nejběžnější patří například stres a různé nemoci.

I když tak do kalkulačky zadáš přesně naměřené údaje menstruačního cyklu, jeho délka i datum ovulace se zkrátka mohou někdy od Tvých běžných údajů lišit. Přesnost kalkulačky se pak také snižuje. Naštěstí však není potřeba, aby kalkulačky na výpočet plodnosti a další podobné nástroje byly stoprocentní.

Při snaze otěhotnět totiž nepotřebuješ znát konkrétní datum. Mnohem důležitější je ono okénko plodných dnů, v rámci kterých můžeš otěhotnět. Pokud po tuto dobu budeš dbát na častý pohlavní styk, pak jsou šance k otěhotnění optimální.

Alternativy k ovulační kalkulačce online

Kromě ovulačních kalkulaček na internetu existují také spolehlivé ovulační kalkulačky v podobě aplikací pro Tvůj mobilní telefon. Díky nim budeš mít kalkulačku stále při ruce. Tyto aplikace často obsahují také ovulační kalendář, historii Tvých cyklů a další podrobnosti Tvojí ovulace.

Při stahování těchto aplikací se zaměř na hodnocení a uživatelské recenze. Ty Ti nejvíce pomohou ujasnit si, zda se jedná opravdu o kvalitní aplikaci, která Ti bude v něčem nápomocná. Spolehlivá ovulační kalkulačka v aplikaci bude mít zajisté minimálně 4,5 hvězdiček v hodnocení. Jaké kalkulačky si můžeš stáhnout na svůj mobil? Mezi nejznámější a nejlépe hodnocené patří následující:

Tyto aplikace jsou užitečné i ve chvíli, kdy se Tě doktor zeptá na Tvůj menstruační cyklus nebo poslední menstruaci. S těmito chytrými kalkulačkami budeš mít vše vždy při ruce a na jednom místě. U mnohých z nich se v názvu setkáš i s pojmem ovulační kalendář, jedná se však víceméně o to samé, co ovulační kalkulačka.

Co je ovulace? Krátké shrnutí pro lenivé čtenářky

Pro ty, které si stále nejsou jisté tím, co to ovulace vlastně je, zde přinášíme krátké shrnutí na závěr. Porozumění ovulaci Ti přinese lepší pochopení vlastního těla a důležitých procesů v něm. Tak tedy – co je ovulace? Ovulace je proces, při kterém dozrává vajíčko a poté se uvolňuje z vaječníku do vejcovodu.

Vajíčko poté vejcovodem sestupuje k děloze a čeká na oplodnění. Pokud se během cesty vajíčko setká s mužskou spermií, pak dochází k jejich splynutí a vajíčko se oplodní. Pokud nedojde k oplodnění, vajíčko odchází z těla ven spolu s menstruačním krvácením.

Mezi nejčastější symptomy ovulace patří následující:

  • Nevolnost
  • Únava
  • Nechutenství
  • Bolest v podbřišku a prsou

Příznaky ovulace se u každé ženy liší. Některé ženy zažívají silné bolesti a ovulační příznaky je velmi ovlivňují, jiné ženy naopak dokonce žádnými příznaky netrpí. Jedná se o poměrně individuální záležitost.

Ovulační kalkulačka – spočítej si své plodné dny rychle a jednoduše

Ovulační kalkulačky fungují na velmi jednoduchém principu. Zadáš do nich několik málo údajů o svém menstruačním cyklu a kalkulačka Ti odpoví vypočítáním Tvých plodných dnů. Tyto dny jsou klíčové k tomu, abys věděla, kdy máš největší šance na otěhotnění.

I přes spolehlivost kalkulaček však nepočítej s tím, že by byly vždy stoprocentně přesné. To však není takovým problémem, jelikož Ti stačí znát okénko ve Tvém cyklu, ve kterém můžeš otěhotnět. Kalkulačka pro ovulaci slouží právě k vypočtení tohoto okénka, ne k určení přesného data.

Úspěšné otěhotnění je z velké části dáno správným načasováním. Každá spolehlivá ovulační kalkulačka Ti toto načasování pomůže určit. Mimo své plodné dny máš také šanci otěhotnět, tato šance je však velmi malá. Měj na paměti, že ovulační kalkulačka neslouží jako náhrada profesionálních lékařských služeb a ani jako stoprocentní antikoncepce. V případě jakýchkoliv potíží či nejasností se obrať na svého doktora, který Ti se vším rád pomůže.