výpočet plodných dnů

Snažíš se o nové miminko a zajímá Tě, jak své snahy maximálně podpořit? Pak je tento článek to pravé pro Tebe. Ať už máš v plánu založit novou rodinu nebo chceš stávající rodinu rozrůst o dalšího potomka, jistě se hodí všechny znalosti o tom, jak své snahy co nejvíce zefektivnit. Mnoho žen může jistě potvrdit, že není nic více frustrujícího než dlouhodobé a neúspěšné snahy o miminko.


Co je tedy klíčem k úspěchu? Úspěšné početí se z velké části skrývá ve správném načasování. Z tohoto důvodu je nutné, abys znala svůj menstruační cyklus, a to opravdu dobře. Nejzásadnější je pak ovulační období a plodné dny. Výpočet těchto dvou je možný pomocí různých způsobů, které Ti v tomto článku popíšeme.


Po přečtení tohoto článku Ti bude jasné, kdy jsou plodné dny, jak na výpočet plodných dnů a k čemu všemu se Ti znalosti o plodných dnech a Tvém menstruačním cyklu mohou hodit. Kromě toho se s Tebou podělíme i o celou řadu dalších důležitých informací, které se s tímto tématem úzce pojí. Teď už je však načase dát si oblíbený šálek čaje a pustit se do čtení následujících odstavců.

Kdy jsou plodné dny aneb plodné dny jako součást menstruačního cyklu

Termín „plodné dny“ patrně vypovídá sám za sebe. Jedná se o okénko ve Tvém menstruačním cyklu, kdy jsou Tvé šance na otěhotnění nejvyšší. Kdy má žena plodné dny se odvíjí od jejího menstruačního cyklu. Pojďme se na něj proto blíže podívat.


Menstruační cyklus je poměrně složitým procesem, který v sobě zahrnuje celou řadu hormonálních změn. Obecně tento cyklus trvá 28 dní, může se však pohybovat v rozmezí 21 až 35 dní. Skládá se z následujících fází:

 •   • Folikulární fáze
 •   • Ovulační fáze
 •   • Luteální fáze

 

Často se také na počátku cyklu uvádí fáze menstruační, která začíná prvním dnem krvácení. Tato fáze trvá až 7 dní, některé ženy však menstruují i výrazně kratší dobu. V první den cyklu začíná také fáze folikulární. Tato fáze trvá v průměru 14 dní. Opět se však jedná o individuální záležitost.

Ve folukální fázi jsi komunikativní a společenská.

V této fázi začíná ve vaječníku růst folikul. Jedná se o měchýřek, ze kterého se v ovulační fázi uvolňuje vajíčko. V této fázi můžeš po skončení menstruace pociťovat zvýšenou aktivitu, příval nové energie a potřebu být společenská, komunikativní a realizovat nové plány.


Ovulační fáze nastává zhruba v polovině cyklu. V rámci této fáze se vajíčko uvolní z folikulu a následně je zachyceno vejcovodem. Poté putuje do dělohy a čeká na setkání se spermií. V této fázi Tě mohou provázet různé ovulační příznaky, jako je např. únava. Některé ženy v tomto období také pociťují zvýšenou chuť na pohlavní styk. Ovulační fáze je pro otěhotnění klíčová, pojí se k ní totiž také Tvoje plodné dny.


Luteální fáze se také často nazývá jako fáze premenstruačního syndromu. Jedná se o souhrn fyzických a psychických symptomů, kterými trpí až 85 % žen. V této fázi Tě může potkat například únava, podrážděnost, citlivost prsou, bolesti v podbřišku, zhoršená pleť nebo pocit nafouklosti.

Proč se zajímat o svůj menstruační cyklus?

Znalost menstruačního cyklu se hodí nejen k výpočtu plodných dnů. Díky vědomostem o svém cyklu také získáš lepší povědomí o procesech vlastního těla a o tom, jak vlastně ženské tělo funguje. Menstruační cyklus se úzce pojí s fyzickým i psychickým zdravím ženy. S větším povědomím o svém cyklu můžeš různé zdravotní neduhy a psychické nepohody často spojit s určitou fází svého cyklu.


Lepší znalost fází menstruačního cyklu Ti také pomůže lépe své tělo pochopit a ocenit složité procesy, kterými prochází. Pozorováním svého cyklu a reakcí Tvého těla na něj s ním budeš lépe sladěná a naučíš se být ke svému tělu více intuitivní. V krušných okamžicích menstruačního cyklu je totiž důležité být k sobě i ke svému tělu vstřícná a pečovat o něj.


Znalost menstruačního cyklu Ti tak přijde vhod po celý život. Při snaze otěhotnět Tě však patrně budou nejvíce zajímat plodné dny. Výpočet těchto dnů je možný za pomoci hned několika způsobů, které Ti nyní představíme.

Tři metody jak vypočítat plodné dny:

1. Výpočet plodných dnů pomocí kalkulačky či kalendáře

Jak na výpočet plodných dnů pomocí ovulační kalkulačky či ovulačního kalendáře? Princip je velmi jednoduchý. Oba nástroje fungují na velmi intuitivním principu a práci s nimi tedy jistě hravě zvládneš. Budeš potřebovat zejména následující dva údaje:

 •   • První den poslední menstruace
 •   • Průměrnou délku menstruačního cyklu

 

Ovulační kalkulačky a kalendáře vychází z již výše zmíněné skutečnosti, kterou je fakt, že ovulace nastává zhruba v polovině Tvého menstruačního cyklu. Plodné dny se s ovulací pojí velmi úzce – většinou se jako plodné dny uvádí až 3 dny před ovulací, den ovulace a zhruba 2 dny po ovulaci.


Kdy má žena plodné dny se liší v závislosti na individuálním cyklu každé ženy. Na otázku, kdy jsou plodné dny, proto nelze odpovědět výrokem, který by byl platný pro všechny ženy zároveň. Výpočet plodných dnů je proto také individuální záležitostí.


Ovulační kalkulačky a kalendáře nejsou vždy úplně stoprocentní. Plodné dny a jejich výpočet u nepravidelné menstruace může být u těchto nástrojů poměrně problematický. Kalkulačky i kalendáře také nepočítají s tím, že se Tvá ovulace může z nejrůznějších důvodů opozdit.


Jednoduchou kalkulačku na výpočet ovulace nalezneš i zde na GreenCherry.

2. Výpočet plodných dnů pomocí ovulačních testů

Výpočet plodných dnů můžeš provést i pomocí ovulačních testů. Tyto testy jsou poměrně spolehlivou cestou k tomu, jak vypočítat plodné dny. K použití těchto testů budeš potřebovat vzorek své moči. Ovulační testy totiž zjišťují hladinu luteinizačního hormonu, jehož hladina během ovulace narůstá.


Tento hormon je zjistitelný také v moči, a právě proto budeš potřebovat její vzorek. Jak postupovat při manipulaci s ovulačními testy? Tyto testy obsahují testovací proužky, které vložíš do vzorku své moči. Zhruba po 10 minutách bys měla vidět výsledek. U ovulačních testů se vyplatí následovat i další pravidla:

 •   • Vzorek moči odebírej vždy mezi 10:00 až 20:00
 •   • Dvě hodiny před odběrem vzorku omez svůj příjem tekutin
 •   • Při opakování testu odebírej moč ve stejnou denní dobu
 •   • Pečlivě sleduj příbalový leták – každý test má jiné značení výsledků

 

3. Výpočet plodných dnů pomocí bazální teploty a cervikálního hlenu

Dalším způsobem, jak zjistit, kdy jsou plodné dny, je sledování tzv. bazální teploty a cervikálního hlenu. Tyto dvě metody jsou velmi rozšířené v rámci NFP, o té však až později. Bazální teplota se měří každé ráno ihned po probuzení, vždy ve stejnou dobu.


Měří se vždy v ústech či v pochvě, nikoliv však v podpaží. Měření této teploty funguje na přirozených změnách teploty Tvého organismu, ke kterým v menstruačním cyklu dochází. Co k tomuto měření potřebuješ vědět? Je to především skutečnost, že do ovulace je naměřená teplota nízká, konkrétně okolo 36,5°C.


Po ovulaci se teplota zvyšuje o 0,2 až 0,6°C. Ovulace probíhá při nízké teplotě, zhruba 1 až 2 dny před navýšením teploty nejméně o 0,2°C. Aby Tvé výsledky byly opravdu přesné, měř tuto teplotu vždy bezprostředně ráno. To znamená, že bys před měřením neměla nic jíst, pít a ani vstávat z postele. Tvoje teplota se totiž může lehce změnit i tím, že se přesuneš do koupelny vyčistit si zuby.


Dalším způsobem, jak vypočítat plodné dny, je sledovat hlen děložního čípku, známý také jako cervikální hlen. Ten je před ovulací hustý a krémovitý. Při ovulaci se tento hlen mění na řidší, čirý a tvoří se ve větším množství. Nazývá se také jako hlen plodný a tvoří ideální prostředí pro mužské spermie.

Folikulometrie aneb když máš podezření, že ovulace neprobíhá

Existuje celá řada způsobů, jak vypočítat plodné dny. Může se však stát, že jsi pečlivě provedla výpočet, plodné dny však jako by přesto neexistovaly. Co dělat v případě, že nepomáhá ani výpočet plodných dnů? Plodné dny mohou nastat jen v případě, že probíhá také sama ovulace.


Pokud se Ti přes veškeré snahy již dlouhodobě nedaří otěhotnět, může to být i proto, že u Tebe ovulace vůbec neprobíhá. V tomto případě můžeš vyzkoušet folikulometrii. Jedná se o vyšetření ultrazvukem, ve kterém se zkoumá počet a velikost folikul. O tomto typu vyšetření se neváhej poradit se svým lékařem.

Mohu otěhotnět i mimo plodné dny?

Plodné dny jsou dny, kdy jsou Tvé šance na otěhotnění nejvyšší. To však neznamená, že nemůžeš otěhotnět i mimo ně. Existují všemožné mýty o tom, že mimo okénko plodných dnů otěhotnět nelze. Také se často říká, že žena nemůže otěhotnět, pokud zrovna menstruuje anebo jí menstruace právě skončila. To však není pravda.


Pokud má žena pohlavní styk bez antikoncepce, pak může otěhotnět prakticky kdykoliv. To znamená i při menstruaci nebo dokonce při prvním pohlavním styku. V podstatě tedy neexistuje žádný moment, kdy by žena mohla mít pohlavní styk bez antikoncepce a neriskovat otěhotnění.


Není tedy dobré využívat znalost plodných dnů samotnou jako účinnou antikoncepci. Pokud Tě zajímají různé způsoby přirozené antikoncepce, pak můžeš zabrousit do tématu NFP. Jedná se o natural family planning neboli přirozené plánování rodičovství. Toto téma Ti prozradí více o tom, jak efektivně využívat přirozené metody k plánování, ale také předcházení otěhotnění.

Co ovlivňuje a neovlivňuje úspěšnost početí

Pokud se Ti i přes veškeré výpočty plodných dnů nedaří otěhotnět, pak je možné, že se problém skrývá v oblastech, kde bys jej možná ani nečekala. Věděla jsi, že zdravá tělesná váha u Tebe i Tvého partnera může zvýšit pravděpodobnost nejen na otěhotnění, ale také na zdravé miminko?

Sexuální poloha nemá vliv na úspěšnost početí.

Nadváha i podváha může způsobit velké potíže při snaze otěhotnět. To samé platí i o věku. Vyšší věk Tebe i Tvého partnera může být také jedním z faktorů zabraňující úspěšnému početí. Co naopak nemá vliv na úspěšnost početí je sexuální poloha.


Studie také uvádí, že nadměrný pohlavní styk v období plodných dnů šance na početí nezvýší. Snaha o pohlavní styk dva a vícekrát za den nevede k rychlejšímu otěhotnění. Naopak, přehnaná sexuální aktivita může vést k vyhoření.


O dalších faktech spojených s problematikou otěhotnění se můžeš dočíst zde. Text je sice anglicky, ale článek stojí za to. 😊

Výpočet plodných dnů jako klíč k úspěšnému otěhotnění

Říká se, že otěhotnění je z velké části o správném načasování. Pro toto načasování je nejdůležitější, aby žena věděla, kdy má své plodné dny. Výpočet těchto dnů je možný hned několika způsoby. Mezi ty nejrozšířenější patří zejména ovulační kalkulačky a kalendáře, měření bazální teploty, sledování cervikálního hlenu a využití ovulačních testů nebo folikulometrie.


Vědět, kdy jsou plodné dny každé ženy, je pro ni z hlediska početí klíčové. Jedná se totiž o krátké okénko dnů v menstruačním cyklu, kdy jsou její šance na otěhotnění velmi příznivé. To však neznamená, že žena nemůže otěhotnět i mimo své plodné dny. Pokud se snažíš předejít otěhotnění, vyzkoušej raději běžné formy antikoncepce nebo důkladněji prozkoumej metodu NFP.

Snažíš se o nové miminko a zajímá Tě, jak své snahy maximálně podpořit? Pak je tento článek to pravé pro Tebe. Ať už máš v plánu založit novou rodinu nebo chceš stávající rodinu rozrůst o dalšího potomka, jistě se hodí všechny znalosti o tom, jak své snahy co nejvíce zefektivnit. Mnoho žen může jistě potvrdit, že není nic více frustrujícího než dlouhodobé a neúspěšné snahy o miminko.


Co je tedy klíčem k úspěchu? Úspěšné početí se z velké části skrývá ve správném načasování. Z tohoto důvodu je nutné, abys znala svůj menstruační cyklus, a to opravdu dobře. Nejzásadnější je pak ovulační období a plodné dny. Výpočet těchto dvou je možný pomocí různých způsobů, které Ti v tomto článku popíšeme.


Po přečtení tohoto článku Ti bude jasné, kdy jsou plodné dny, jak na výpočet plodných dnů a k čemu všemu se Ti znalosti o plodných dnech a Tvém menstruačním cyklu mohou hodit. Kromě toho se s Tebou podělíme i o celou řadu dalších důležitých informací, které se s tímto tématem úzce pojí. Teď už je však načase dát si oblíbený šálek čaje a pustit se do čtení následujících odstavců.

Kdy jsou plodné dny aneb plodné dny jako součást menstruačního cyklu

Termín „plodné dny“ patrně vypovídá sám za sebe. Jedná se o okénko ve Tvém menstruačním cyklu, kdy jsou Tvé šance na otěhotnění nejvyšší. Kdy má žena plodné dny se odvíjí od jejího menstruačního cyklu. Pojďme se na něj proto blíže podívat.


Menstruační cyklus je poměrně složitým procesem, který v sobě zahrnuje celou řadu hormonálních změn. Obecně tento cyklus trvá 28 dní, může se však pohybovat v rozmezí 21 až 35 dní. Skládá se z následujících fází:

 •   • Folikulární fáze
 •   • Ovulační fáze
 •   • Luteální fáze

 

Často se také na počátku cyklu uvádí fáze menstruační, která začíná prvním dnem krvácení. Tato fáze trvá až 7 dní, některé ženy však menstruují i výrazně kratší dobu. V první den cyklu začíná také fáze folikulární. Tato fáze trvá v průměru 14 dní. Opět se však jedná o individuální záležitost.

Ve folukální fázi jsi komunikativní a společenská.

V této fázi začíná ve vaječníku růst folikul. Jedná se o měchýřek, ze kterého se v ovulační fázi uvolňuje vajíčko. V této fázi můžeš po skončení menstruace pociťovat zvýšenou aktivitu, příval nové energie a potřebu být společenská, komunikativní a realizovat nové plány.


Ovulační fáze nastává zhruba v polovině cyklu. V rámci této fáze se vajíčko uvolní z folikulu a následně je zachyceno vejcovodem. Poté putuje do dělohy a čeká na setkání se spermií. V této fázi Tě mohou provázet různé ovulační příznaky, jako je např. únava. Některé ženy v tomto období také pociťují zvýšenou chuť na pohlavní styk. Ovulační fáze je pro otěhotnění klíčová, pojí se k ní totiž také Tvoje plodné dny.


Luteální fáze se také často nazývá jako fáze premenstruačního syndromu. Jedná se o souhrn fyzických a psychických symptomů, kterými trpí až 85 % žen. V této fázi Tě může potkat například únava, podrážděnost, citlivost prsou, bolesti v podbřišku, zhoršená pleť nebo pocit nafouklosti.

Proč se zajímat o svůj menstruační cyklus?

Znalost menstruačního cyklu se hodí nejen k výpočtu plodných dnů. Díky vědomostem o svém cyklu také získáš lepší povědomí o procesech vlastního těla a o tom, jak vlastně ženské tělo funguje. Menstruační cyklus se úzce pojí s fyzickým i psychickým zdravím ženy. S větším povědomím o svém cyklu můžeš různé zdravotní neduhy a psychické nepohody často spojit s určitou fází svého cyklu.


Lepší znalost fází menstruačního cyklu Ti také pomůže lépe své tělo pochopit a ocenit složité procesy, kterými prochází. Pozorováním svého cyklu a reakcí Tvého těla na něj s ním budeš lépe sladěná a naučíš se být ke svému tělu více intuitivní. V krušných okamžicích menstruačního cyklu je totiž důležité být k sobě i ke svému tělu vstřícná a pečovat o něj.


Znalost menstruačního cyklu Ti tak přijde vhod po celý život. Při snaze otěhotnět Tě však patrně budou nejvíce zajímat plodné dny. Výpočet těchto dnů je možný za pomoci hned několika způsobů, které Ti nyní představíme.

Tři metody jak vypočítat plodné dny:

1. Výpočet plodných dnů pomocí kalkulačky či kalendáře

Jak na výpočet plodných dnů pomocí ovulační kalkulačky či ovulačního kalendáře? Princip je velmi jednoduchý. Oba nástroje fungují na velmi intuitivním principu a práci s nimi tedy jistě hravě zvládneš. Budeš potřebovat zejména následující dva údaje:

 •   • První den poslední menstruace
 •   • Průměrnou délku menstruačního cyklu

 

Ovulační kalkulačky a kalendáře vychází z již výše zmíněné skutečnosti, kterou je fakt, že ovulace nastává zhruba v polovině Tvého menstruačního cyklu. Plodné dny se s ovulací pojí velmi úzce – většinou se jako plodné dny uvádí až 3 dny před ovulací, den ovulace a zhruba 2 dny po ovulaci.


Kdy má žena plodné dny se liší v závislosti na individuálním cyklu každé ženy. Na otázku, kdy jsou plodné dny, proto nelze odpovědět výrokem, který by byl platný pro všechny ženy zároveň. Výpočet plodných dnů je proto také individuální záležitostí.


Ovulační kalkulačky a kalendáře nejsou vždy úplně stoprocentní. Plodné dny a jejich výpočet u nepravidelné menstruace může být u těchto nástrojů poměrně problematický. Kalkulačky i kalendáře také nepočítají s tím, že se Tvá ovulace může z nejrůznějších důvodů opozdit.


Jednoduchou kalkulačku na výpočet ovulace nalezneš i zde na GreenCherry.

2. Výpočet plodných dnů pomocí ovulačních testů

Výpočet plodných dnů můžeš provést i pomocí ovulačních testů. Tyto testy jsou poměrně spolehlivou cestou k tomu, jak vypočítat plodné dny. K použití těchto testů budeš potřebovat vzorek své moči. Ovulační testy totiž zjišťují hladinu luteinizačního hormonu, jehož hladina během ovulace narůstá.


Tento hormon je zjistitelný také v moči, a právě proto budeš potřebovat její vzorek. Jak postupovat při manipulaci s ovulačními testy? Tyto testy obsahují testovací proužky, které vložíš do vzorku své moči. Zhruba po 10 minutách bys měla vidět výsledek. U ovulačních testů se vyplatí následovat i další pravidla:

 •   • Vzorek moči odebírej vždy mezi 10:00 až 20:00
 •   • Dvě hodiny před odběrem vzorku omez svůj příjem tekutin
 •   • Při opakování testu odebírej moč ve stejnou denní dobu
 •   • Pečlivě sleduj příbalový leták – každý test má jiné značení výsledků

 

3. Výpočet plodných dnů pomocí bazální teploty a cervikálního hlenu

Dalším způsobem, jak zjistit, kdy jsou plodné dny, je sledování tzv. bazální teploty a cervikálního hlenu. Tyto dvě metody jsou velmi rozšířené v rámci NFP, o té však až později. Bazální teplota se měří každé ráno ihned po probuzení, vždy ve stejnou dobu.


Měří se vždy v ústech či v pochvě, nikoliv však v podpaží. Měření této teploty funguje na přirozených změnách teploty Tvého organismu, ke kterým v menstruačním cyklu dochází. Co k tomuto měření potřebuješ vědět? Je to především skutečnost, že do ovulace je naměřená teplota nízká, konkrétně okolo 36,5°C.


Po ovulaci se teplota zvyšuje o 0,2 až 0,6°C. Ovulace probíhá při nízké teplotě, zhruba 1 až 2 dny před navýšením teploty nejméně o 0,2°C. Aby Tvé výsledky byly opravdu přesné, měř tuto teplotu vždy bezprostředně ráno. To znamená, že bys před měřením neměla nic jíst, pít a ani vstávat z postele. Tvoje teplota se totiž může lehce změnit i tím, že se přesuneš do koupelny vyčistit si zuby.


Dalším způsobem, jak vypočítat plodné dny, je sledovat hlen děložního čípku, známý také jako cervikální hlen. Ten je před ovulací hustý a krémovitý. Při ovulaci se tento hlen mění na řidší, čirý a tvoří se ve větším množství. Nazývá se také jako hlen plodný a tvoří ideální prostředí pro mužské spermie.

Folikulometrie aneb když máš podezření, že ovulace neprobíhá

Existuje celá řada způsobů, jak vypočítat plodné dny. Může se však stát, že jsi pečlivě provedla výpočet, plodné dny však jako by přesto neexistovaly. Co dělat v případě, že nepomáhá ani výpočet plodných dnů? Plodné dny mohou nastat jen v případě, že probíhá také sama ovulace.


Pokud se Ti přes veškeré snahy již dlouhodobě nedaří otěhotnět, může to být i proto, že u Tebe ovulace vůbec neprobíhá. V tomto případě můžeš vyzkoušet folikulometrii. Jedná se o vyšetření ultrazvukem, ve kterém se zkoumá počet a velikost folikul. O tomto typu vyšetření se neváhej poradit se svým lékařem.

Mohu otěhotnět i mimo plodné dny?

Plodné dny jsou dny, kdy jsou Tvé šance na otěhotnění nejvyšší. To však neznamená, že nemůžeš otěhotnět i mimo ně. Existují všemožné mýty o tom, že mimo okénko plodných dnů otěhotnět nelze. Také se často říká, že žena nemůže otěhotnět, pokud zrovna menstruuje anebo jí menstruace právě skončila. To však není pravda.


Pokud má žena pohlavní styk bez antikoncepce, pak může otěhotnět prakticky kdykoliv. To znamená i při menstruaci nebo dokonce při prvním pohlavním styku. V podstatě tedy neexistuje žádný moment, kdy by žena mohla mít pohlavní styk bez antikoncepce a neriskovat otěhotnění.


Není tedy dobré využívat znalost plodných dnů samotnou jako účinnou antikoncepci. Pokud Tě zajímají různé způsoby přirozené antikoncepce, pak můžeš zabrousit do tématu NFP. Jedná se o natural family planning neboli přirozené plánování rodičovství. Toto téma Ti prozradí více o tom, jak efektivně využívat přirozené metody k plánování, ale také předcházení otěhotnění.

Co ovlivňuje a neovlivňuje úspěšnost početí

Pokud se Ti i přes veškeré výpočty plodných dnů nedaří otěhotnět, pak je možné, že se problém skrývá v oblastech, kde bys jej možná ani nečekala. Věděla jsi, že zdravá tělesná váha u Tebe i Tvého partnera může zvýšit pravděpodobnost nejen na otěhotnění, ale také na zdravé miminko?

Sexuální poloha nemá vliv na úspěšnost početí.

Nadváha i podváha může způsobit velké potíže při snaze otěhotnět. To samé platí i o věku. Vyšší věk Tebe i Tvého partnera může být také jedním z faktorů zabraňující úspěšnému početí. Co naopak nemá vliv na úspěšnost početí je sexuální poloha.


Studie také uvádí, že nadměrný pohlavní styk v období plodných dnů šance na početí nezvýší. Snaha o pohlavní styk dva a vícekrát za den nevede k rychlejšímu otěhotnění. Naopak, přehnaná sexuální aktivita může vést k vyhoření.


O dalších faktech spojených s problematikou otěhotnění se můžeš dočíst zde. Text je sice anglicky, ale článek stojí za to. 😊

Výpočet plodných dnů jako klíč k úspěšnému otěhotnění

Říká se, že otěhotnění je z velké části o správném načasování. Pro toto načasování je nejdůležitější, aby žena věděla, kdy má své plodné dny. Výpočet těchto dnů je možný hned několika způsoby. Mezi ty nejrozšířenější patří zejména ovulační kalkulačky a kalendáře, měření bazální teploty, sledování cervikálního hlenu a využití ovulačních testů nebo folikulometrie.


Vědět, kdy jsou plodné dny každé ženy, je pro ni z hlediska početí klíčové. Jedná se totiž o krátké okénko dnů v menstruačním cyklu, kdy jsou její šance na otěhotnění velmi příznivé. To však neznamená, že žena nemůže otěhotnět i mimo své plodné dny. Pokud se snažíš předejít otěhotnění, vyzkoušej raději běžné formy antikoncepce nebo důkladněji prozkoumej metodu NFP.