Menstruační cyklus žen se skládá z plodných a neplodných dnů. Co konkrétně plodné a neplodné dny znamenají a kdy je můžeš v rámci Tvého cyklu očekávat? Pokud se pouštíš do zakládání nové rodiny a snažíš se najít odpovědi na výše zmíněné otázky, pak je tento článek tím pravým pro Tebe.

Po jeho přečtení Ti bude jasné, jakou roli hrají plodné a neplodné dny ve Tvém menstruačním cyklu a co to pro Tebe znamená. Tyto nově nabyté znalosti můžeš využít k efektivnějšímu plánování nového potomka a zvýšit tak své snahy o otěhotnění na maximum.

Plodné a neplodné dny a jejich zavádějící označení

Označení plodných a neplodných dnů patrně vypovídá samo za sebe. Pod plodnými dny si nejspíš představíme dny, kdy je žena plodná. Neplodné dny pak patrně označují pravý opak. Ačkoliv je toto vysvětlení zčásti pravdivé, není tato interpretace zcela stoprocentní.

Plodné dny označují okénko dnů v menstruačním cyklu, kdy má žena nejvyšší šance na otěhotnění. Neplodné dny pak označují zbytek dnů, kdy jsou šance na otěhotnění velmi malé. To však neznamená, že žena v těchto dnech otěhotnět nemůže!

Tuto skutečnost je třeba mít na paměti zejména v případě, že se rozhodneš využívat různé způsoby výpočtu plodných a neplodných dnů jako náhradu běžné antikoncepce. V takovém případě totiž můžeš riskovat neplánované otěhotnění.

Můžu otěhotnět během menstruace?

Existují poměrně rozšířené mýty o tom, že při menstruaci nelze otěhotnět. Na to si ovšem dávej pozor. Jak naznačují předchozí odstavce, otěhotnět můžeš kdykoliv během menstruačního cyklu. Pokud se tedy účastníš sexuálního styku s partnerem bez antikoncepce, můžeš otěhotnět dokonce i během menstruace nebo krátce po ní.

V podstatě neexistuje žádné zcela bezpečné období, ve kterém bys mohla mít sex bez antikoncepce a neriskovat otěhotnění. Šance otěhotnět v rámci tzv. neplodných dnů je sice velmi malá, ale stále existuje.

Kdy očekávat plodné a neplodné dny

Abys věděla, kdy můžeš očekávat své plodné dny, je důležité znát svůj menstruační cyklus. Tento cyklus se skládá ze dvou hlavních fází, které se dělí na fázi před ovulací a fázi po ovulaci. O jaké fáze se jedná?

  • Fáze před ovulací = folikulární fáze
  • Fáze po ovulaci = luteální fáze

Folikulární fáze začíná prvním dnem menstruace a trvá zhruba 14 dní. Následuje luteální fáze, která začíná prvním dnem ovulace a opět trvá zhruba 14 dní. Obě fáze však mohou trvat i kratší nebo naopak delší dobu.

Tyto údaje jsou značně individuální a liší se nejen mezi ženami, ale často i v rámci cyklů jedné ženy. To znamená, že menstruační cyklus může trvat 28 dní, avšak jeho délka může být opět kratší nebo delší. Uvádí se, že menstruační cyklus se může pohybovat v rozmezí 21 až 35 dní.

Ovulace je klíč k početí.

Jak již bylo řečeno, pro plodné dny je klíčová ovulace. Ta nastává přibližně v polovině cyklu. Tvé plodné dny se nachází v bezprostřední blízkosti dne ovulace (a zahrnují den ovulace samotné). O jaké dny se přesně jedná? Studie se v určení nejplodnějších dnů značně liší.

Některé zdroje označují za plodné dny 2 až 3 dny před a 2 až 3 dny po ovulaci. Jiné za plodné dny považují 2 dny před až 1 den po ovulaci. Jak se v tom všem tedy vyznat? Nejdůležitější je určit den své ovulace a vymezit okénko několika dnů před a po ní. V rámci těchto dnů (které zahrnují i den ovulace) je pak zásadní zařadit pohlavní styk s partnerem.

Co způsobuje plodné dny?

Abys lépe porozuměla vlastnímu tělu, je dobré vědět, z čeho plodné a neplodné dny vůbec vychází. Plodné dny jsou založeny na skutečnosti, že schopnost vajíčka být oplodněno činí 24 hodin od ovulace. Životaschopnost spermií je většinou až 72 hodin, někdy to však může být i déle.

Proto, aby se mužská spermie setkala s ženským vajíčkem a došlo k jejich splynutí, potřebují mít spermie vhodné prostředí. Tím je tzv. plodný neboli cervikální hlen. Ten se tvoří v průběhu ovulace a poskytuje spermiím optimální prostředí k oplodnění vajíčka.

Tento hlen je tažný a čirý a svou konzistencí připomíná nevařený vaječný bílek. Tento hlen bývá také řidší a tvoří se ve větším množství než obvykle. Hlen je tvořený děložním čípkem, proto se mu říká cervikální hlen. Sledování cervikálního hlenu je jedním ze způsobů výpočtu ovulace. Jaké další způsoby existují?

Jak vypočítat plodné a neplodné dny

Plodné dny lze vypočítat celou řadou způsobů. Všechny jsou víceméně jednoduché, každý způsob však vyžaduje něco jiného. Je také třeba brát v potaz to, že některé způsoby jsou spolehlivější než jiné. Určité způsoby také nemusí být vhodné pro ženy s nepravidelnou menstruací. Následující seznam zahrnuje nejčastější způsoby výpočtu plodných dnů:

Výpočet plodných a neplodných dnů pomocí ovulační kalkulačky či kalendáře je velmi jednoduchým způsobem. Jediné, co je třeba znát, je první den poslední menstruace a průměrnou délku cyklu. Tento způsob však není nejvhodnější pro ženy s nepravidelnou menstruací.

Sledování cervikálního hlenu a měření bazální teploty patří mezi časté způsoby výpočtu ovulace v rámci metody přirozeného plánování rodičovství. Spolu s využitím kalkulaček a kalendářů mohou tvořit poměrně spolehlivý způsob výpočtu. Monitoring cervikálního hlenu a bazální teploty je však nutné provádět každodenně, a proto se jedná o skutečný závazek. Teplota může být navíc ovlivněna mnoha faktory a měření tak může být nepřesné.

Spolehlivější výpočet ovulace nabízí ovulační testy a folikulometrie. Ovulační testy jsou testy pro domácí použití, ke kterým budeš potřebovat pouze vzorek své moči. Test na základě přítomnosti hormonů ve vzorku odhalí Tvou ovulaci.

Folikulometrie je ultrazvukové vyšetření, které je možné využít zejména v případě, že máš podezření, že k ovulaci vůbec nedochází. Pokud je však Tvá ovulace v pořádku, můžeš jej využít jako spolehlivý způsob k výpočtu plodných dnů.

Plodné a neplodné dny – plánování jako brána k otěhotnění

Plodné a neplodné dny jsou běžnou součástí menstruačního cyklu. Plodné dny jsou bránou k úspěšnému početí, a proto Ti znalost tohoto tématu značně usnadní plánování nového miminka. K výpočtu plodných dnů máš k dispozici celou řadu způsobů – stačí si jen vybrat, který Ti bude nejvíce vyhovovat.