Snažíš se otěhotnět? Ať už zakládáš novou rodinu nebo je Tvým plánem svou stávající rodinu rozrůst o dalšího potomka, vždy se hodí své šance na početí zvýšit na maximum. Můžeš tak učinit zejména využitím různých způsobů na výpočet plodných dnů. Kalkulačka může být jedním z nich, i ta naše. 😊 Díky vypočítání plodných dnů zjistíš, kdy jsou Tvé šance na početí nejvyšší a podle toho můžeš následně zařídit i svou sexuální aktivitu.

Tato jednoduchá kalkulačka plodných dnů Ti rychle ukáže kdy by to se založení rodiny mohlo klapnout 😉

Ovulation Calculator
When did your last period start?
E.g. 18/01/2020
Usually, how long is your cycle?
Cycles typically vary from 23 to 35 days
Estimate your ovulation day
likelihood of ovulating today
Due to your cycle length, unfortunately we can't estimate an ovulation probability. We recommend that you use a Digital Ovulation Test to accurately detect your most fertile days.
  *
Start of your last period
  20%
Likelihood of ovulating on this date
Change my informations
In partnership with Clearblue®.
Results are based on the information you have provided and data from the publication below: Sarah Johnson, Lorrae Marriott & Michael Zinaman (2018): “Can apps and calendar methods predict ovulation with accuracy?”, Current Medical Research and Opinion, DOI:10.1080/03007995.2018.1475348

V tomto článku Ti povíme, jak kalkulačka na plodné dny funguje a jak ji správně využít. Kalkulačka plodných dnů je však jen jedním z mnoha způsobů, jak své plodné dny vypočítat. Poradíme Ti proto i další způsoby pro výpočet plodných dnů – kalkulačka koneckonců nemusí být to pravé pro každou ženu.

Plodné dny – kalkulačka jako cesta k úspěchu

Kalkulačka plodných dnů patří mezi velmi oblíbené a rozšířené způsoby výpočtu plodnosti. O co se vlastně jedná a jak taková kalkulačka funguje? Plodné dny kalkulačka vypočítá na základě několika základních faktů o Tvém menstruačním cyklu. Sem patří především dva následující údaje:

  • Průměrná délka Tvého menstruačního cyklu
  • První den poslední menstruace

Plodné dny kalkulačka vypočítává na základě skutečnosti, že ovulace nastává zhruba v polovině menstruačního cyklu, a proto je třeba znát jeho průměrnou délku. Okénko plodných dnů pak nastává v těsné blízkosti ovulace. Výpočet plodných dnů kalkulačka zvládne i v případě, že si s délkou svého menstruačního cyklu nejsi jistá.

V takovém případě Ti kalkulačka nabídne, abys do ní jako průměrnou délku cyklu zadala 28 dní. Menstruační cyklus totiž obecně trvá zhruba právě 28 dní, to je však pro mnoho žen pouhým ideálem. Není výjimkou, že u mnoha žen se menstruační cyklus pohybuje mezi 21 až 35 dny.

Pokud průměrnou délku svého cyklu neznáš, pak je před využitím kalkulačky doporučeno vést si menstruační kalendář. Tento kalendář si veď po co možná nejdelší dobu, abys na jeho základě mohla vypočítat onen průměr. Kalkulačka plodné dny sice vypočítá i s nepřesnými údaji, musíš pak ovšem počítat i s méně přesnými výsledky.

Kalkulačka – plodné dny aneb brána k početí

Kalkulačka plodné dny vypočítá během pár vteřin, a to je možná ten hlavní důvod, proč se mezi ženami těší tak velké oblíbenosti. Online kalkulačka plodných dnů je Ti k dispozici také na těchto stránkách. Vypočítej si své plodné dny rychle a jednoduše ihned po přečtení tohoto článku.

Výpočet plodných dnů kalkulačka umožňuje jak na internetu, tak prostřednictvím mobilních aplikací. Tyto kalkulačky můžeš mít na mobilu stále při ruce. Kromě toho obsahují celou řadu dalších užitečných funkcí, jako je například historie Tvých menstruačních cyklů. Tyto mobilní kalkulačky také často obsahují pěkné, graficky znázorněné ovulační kalendáře.

Kalkulaček pro výpočet plodných dnů je nespočet a Ty si můžeš vybrat tu, která Ti bude sedět nejvíce. Při výběru se důkladně zaměř na uživatelská hodnocení a recenze, aby ses ujistila, že budeš používat kalkulačku, která je opravdu kvalitní. Při vyhledávání vhodných aplikací můžeš často narazit také na pojem ovulační kalendář, jedná se však o víceméně stejnou záležitost.

Kalkulačka na plodné dny jako součást NFP

Kalkulačka na výpočet plodných dnů, známá také jako ovulační kalkulačka, Tě může zajímat i pokud máš zájem o tzv. metodu NFP. Jedná se o natural family planning, česky také přirozené plánování rodičovství. V rámci NFP se využívá metod plánování, ale také předcházení těhotenství za pomocí sledování přirozeně se vyskytujících příznaků plodných a neplodných fází Tvého menstruačního cyklu.

V rámci NFP se nejčastěji využívají následující metody:

  • Výpočet plodných dnů kalkulačkou či kalendářem
  • Měření bazální teploty
  • Sledování cervikálního hlenu

Přestože kalkulačka výpočet plodných dnů zvládne během pár vteřin, využívání samotné kalkulačky jako antikoncepce se nedoporučuje. Ideální je proto výše zmíněné metody zkombinovat. Tyto metody můžeš tedy využít nejen k výpočtu ovulace a svých plodných dnů, ale také v rámci natural family planning, které slouží jako přírodní antikoncepce.

Při opravdové pečlivosti  může NFP dosahovat až 99 %.

Aby však NFP bylo efektivní a opravdu fungovalo, je třeba být ve sledování příznaků plodných a neplodných dnů opravdu precizní. NFP vyžaduje každodenní záznamy o Tvých symptomech, a proto pečlivě zvaž, zda je takový závazek opravdu pro Tebe. Při opravdové pečlivosti však účinnost NFP může dosahovat až 99 %.

Co když kalkulačka nevyhovuje – jiné způsoby výpočtu plodných dnů

Kalkulačka nemusí být to pravé pro každou ženu. Všechny ženy mají jiné preference a to platí i pro výpočet ovulace a plodných dnů. Tyto kalkulačky se navíc mohou pojit s určitými nevýhodami. Jednou z nich je zejména skutečnost, že nemusí být úplně stoprocentní. To platí hlavně pro ženy s nepravidelnou menstruací.

Pokud také patříš mezi ženy, které se potýkají s nepravidelnými menstruačními cykly, možná pro Tebe bude vhodnější zvolit některou z jiných metod. Vyzkoušet můžeš například ověřenou metodu měření bazální teploty. Co od ní očekávat?

Bazální teplota se měří každý den bezprostředně po probuzení. Teplotu by sis tedy měla naměřit ráno v posteli bez přechozího jídla či pití. Pozor na místo měření! Tato teplota se měří v ústech, popř. v pochvě, nikoliv však v podpaží.

kalkulačka plodných dnů

Toto měření vychází ze skutečnosti, že bazální teplota se v průběhu menstruačního cyklu mění. V první části cyklu se pohybuje okolo 36,5 °C, po ovulaci se však vlivem hormonů zvyšuje obvykle o 0,2 až 0,6 °C. Ovulace probíhá zhruba 1 až 2 dny před zvýšením teploty o minimálně 0,2 °C. Měřit můžeš teploměrem, který máš doma, avšak v lékárnách můžeš najít i speciální bazální teploměry.

K výpočtu ovulace a plodných dnů můžeš využít také sledování cervikálního hlenu. Jedná se o hlen vylučovaný děložním čípkem, který v rámci menstruačního cyklu mění konzistenci. Před ovulací je hustý a krémovitý, při ovulaci se pak mění na čirý a tažný.

Existují spolehlivější metody než kalkulačka plodných dnů?

Občas se může stát, že se Tvá ovulace opozdí nebo vůbec nenastane. Důvodem může být stres, nemoci a mnoho dalších faktorů. Ty však kalkulačka neodhalí. Pro spolehlivější výpočet plodných dnů tak můžeš využít například ovulační testy, které zjišťují ovulaci na základě luteinizačního hormonu ve vzorku moči.

Pokud máš podezření na to, že k ovulaci vůbec nedochází, můžeš využít také tzv. folikulometrii. Jedná se o vyšetření pomocí ultrazvuku, které sleduje folikuly neboli měchýřky obsahující vajíčko. Toto vyšetření bývá placené a poradit se o něm můžeš se svým lékařem.

Plodné dny – kalkulačka pro jednoduchý výpočet a snazší cestu k otěhotnění

Pokud se snažíš otěhotnět, pak Ti přijde velmi vhod znát svůj menstruační cyklus. Početí nového potomka je totiž z velké části otázkou správného načasování. V rámci menstruačního cyklu existuje pouze malé okénko několika dní, ve kterém jsou šance na otěhotnění optimální.

Toto okénko plodných dnů nastává kolem ovulace, kdy je ženské tělo připravené k početí. Jedním ze způsobu výpočtu ovulace je kalkulačka. Kalkulačka plodné dny spočítá během pár vteřin a Ty si pak o své ovulaci můžeš udělat lepší obrázek. Pro přesnější výsledky plánování otěhotnění využij i dalších způsobů výpočtu plodných dnů, jako je měření tzv. bazální teploty či změny cervikálního hlenu.