Přála by sis založit rodinu nebo již plánuješ nové miminko? Pak jistě víš, že k efektivnímu plánování otěhotnění je velmi důležité znát svůj menstruační cyklus. V rámci Tvého cyklu jsou pak klíčové zejména dva údaje, a to den Tvé ovulace a s ní spojené plodné dny.

V dnešním článku Ti připomeneme, co jsou to plodné dny, a kdy je zhruba můžeš očekávat. Dozvíš se také, jaké hlavní příznaky se s tímto obdobím pojí, a jak můžeš ovulaci rozpoznat. Na závěr Ti také prozradíme pár tipů, jak často nepříjemné příznaky tohoto období lépe zvládnout.

Plodné dny – příznaky a kdy je očekávat

Hned na začátku se hodí zmínit skutečnost, že plodné dny se nerovnají ovulaci samotné. Proto při diskuzi o příznacích máme na mysli spíše příznaky ovulace než příznaky plodných dnů samotných. Některé zdroje však hovoří o příznacích plodných dnů.

Ovulace je krátký proces, který trvá až 24 hodin a nastává zhruba v polovině Tvého menstruačního cyklu. Jako plodné dny pak označujeme okénko několika dní kolem ovulace, kdy má žena nejoptimálnější šance na početí. Plodné dny většinou zahrnují 3 dny před ovulací, den ovulace samotné a až 2 dny po ovulaci.

Plodné dny – příznaky ovulace

Plodné dny a jejich příznaky jsou velmi individuální záležitostí. Některé ženy žádné nežádoucí tělesné příznaky nezaznamenávají, jiné ženy naopak trápí velmi bolestivá ovulace. Mnoho žen zažívá při ovulaci podobné nebo stejné příznaky jako při menstruaci samotné.

Jaké jsou nejčastější příznaky ovulace?

  • Celková citlivost těla
  • Nevolnost a nechutenství
  • Změny nálad
  • Bolest prsů, bolest v podbřišku
  • Bolestivý sexuální styk
  • Zvýšená chuť na sexuální styk nebo naopak nezájem o něj
  • Ovulační krvácení

Jak je vidět z výše uvedeného seznamu, příznaky se velmi liší. Některé ženy v době ovulace mohou zažívat zvýšený zájem o pohlavní styk, jiné na něj naopak nebudou mít ani pomyšlení. To platí i pro nevolnost a nechutenství. Zatímco některé ženy bude trápit nechuť k jídlu, jiným se apetit může naopak zvýšit.

Mnoho žen také zaznamenává tzv. ovulační krvácení. Toto krvácení má podobu špinění a trvá zhruba 1 až 3 dny. Nejčastější příčinou ovulačního krvácení jsou značné změny v hladině hormonů, které během plodných dnů nastávají. Ovulační krvácení je naprosto normální a nemusíš z něj mít žádné obavy.

Plodné dny – příznaky neutrální

V odstavcích výše jsme se zmínili zejména o negativních příznacích období ovulace. Existují však i neutrální příznaky ovulace, které Ti pravděpodobně nezpůsobí žádné potíže navíc. Tyto příznaky Ti pouze pomohou lépe zmapovat Tvůj menstruační cyklus a napoví Ti, že se právě nacházíš v období své ovulace či v její bezprostřední blízkosti.

Jedním z těchto příznaků je změna Tvého cervikálního hlenu. Tento hlen se bude v době ovulace produkovat ve větším množství a jeho konzistence se bude podobat nevařenému vaječnému bílku. Tento hlen se také často nazývá hlen plodný, jedná se totiž o ideální prostředí pro mužské spermie.

Ovulaci poznáš také podle svého děložního čípku. Ten bude při ovulaci měkký a vlhký na omak. K rozpoznání ovulace Ti pomůže také Tvá tělesná teplota. V tomto případě se měří tzv. bazální teplota, kterou je třeba měřit každé ráno ve stejnou dobu ihned po probuzení.

Příznaky plodných dnů – tipy na to, jak je zvládnout

Pokud patříš mezi ženy, které trápí nepříjemná ovulace, pak jsou následující odstavce to pravé pro Tebe. Prozradíme Ti totiž několik tipů na to, jak ovulaci, plodné dny i jejich příznaky přejít s klidnou hlavou a jak vše lépe zvládnout.

Pokud se potýkáš s různými bolestmi, pak vsaď na teplou ohřívací lahev. Ta Ti pomůže od bolestí břicha, podbřišku, ale i zad. Pokud Tě trápí bolesti svalů, pak vyzkoušej horkou vanu. Horká sprcha Ti zase pomůže od bolesti hlavy. Pokud nemáš chuť k jídlu, pak se do něj nenuť. Máš-li však na něco nutkavou chuť, pak si svojí oblíbenou dobrotu neodpírej.

V tomto období je důležité vnímat své tělo a chovat se k němu intuitivně. Dopřej si proto zasloužený odpočinek a netrap se pocity viny, pokud se necítíš produktivně. Únava je v tomto období normální, a proto se raději pořádně vyspi nebo si odpočiň u šálku čaje či oblíbené knihy.

Plodné dny – příznaky jako znamení na čas pro sebe!

Ovulace a plodné dny se pro mnoho žen pojí s celou řadou příznaků. Ty jsou však velmi individuální a netýkají se úplně všech. Pokud však patříš mezi ženy, které na sobě pozorují nepříjemné příznaky ovulace a plodných dnů, pak se neboj využít tohoto období jako času pro sebe. Zpomal, dopřej si zasloužený odpočinek a nenuť se do věcí, které Ti jdou proti srsti. V tomto období je totiž velmi důležité chovat se k vlastnímu tělu intuitivně.