Ženy s pravidelným menstruačním cyklem si mohou plodné dny jednoduše vypočítat pomocí ovulační kalkulačky či ovulačního kalendáře. U nepravidelné menstruace se však situace maličko komplikuje. Ovulační kalkulačky a kalendáře totiž na výpočet ovulace a plodných dnů požadují údaje o průměrné délce Tvého menstruačního cyklu.

Pokud Tě trápí nepravidelná menstruace, ale přesto si chceš vypočítat své plodné dny, pak pokračuj ve čtení. Tento článek Ti totiž přinese celou řadu tipů na vypočítání ovulace a plodných dnů. Tak tedy – jak na výpočet plodných dnů u nepravidelné menstruace?

Ovulace probíhá i při nepravidelné menstruaci

Nejprve se hodí zmínit skutečnost, že i při nepravidelné menstruaci ovulace stále probíhá! Pokud máš tedy nepravidelný cyklus, neboj se, že bys kvůli tomu nemohla otěhotnět. Ovulace probíhá zhruba v polovině Tvého cyklu – pokud je tedy Tvůj cyklus dlouhý 30 dní, ovulaci můžeš očekávat 15. den.

Ženy s nepravidelnou menstruací stále ovulují, jen ne na základě pravidelného a předvídatelného rozvrhu. S nepravidelnou menstruací tak bude nepravidelný i ovulační cyklus. Naštěstí však existují i různé metody výpočtu plodných dnů u nepravidelné menstruace. Pojďme se na ně blíže podívat.

Jak vypočítat ovulaci při nepravidelné menstruaci

Pokud momentálně neznáš délku svého průměrného menstruačního cyklu, pak si můžeš začít vést menstruační kalendář. Do něj si budeš zaznamenávat především začátek a konec své menstruace. Abys mohla určit průměrnou délku Tvého cyklu, musíš si tento kalendář vést dlouhodobě, např. po celý půlrok.

Poté, co určíš průměrnou délku svého cyklu, můžeš využít ovulační kalkulačku nebo kalendář. Existuje další způsob, jak vypočítat plodné dny a ovulaci při nepravidelné menstruaci pomocí menstruačního kalendáře.

  • Z nejkratšího menstruačního cyklu odečti 20 dní
  • Z nejdelšího menstruačního cyklu odečti 10 dní

Výsledkem bude Tvůj první a zároveň poslední plodný den. Je však třeba říci, že tento výpočet je celkem nepřesný. Některým ženám sice fungovat může, některým ovšem nikoliv. Naštěstí však existují mnohem spolehlivější způsoby výpočtu plodných dnů, kterých při nepravidelném cyklu můžeš využít.

Jak zjistit plodné dny u nepravidelné menstruace – ovulační testy

Jedním z poměrně spolehlivých způsobů na výpočet plodných dnů u nepravidelné menstruace jsou ovulační testy. Tyto testy reagují na luteinizační hormon, který se v těle před ovulací objevuje a jehož hladina při ovulaci narůstá. Tento hormon je rozpoznatelný také v moči.

Ovulační testy jsou k dostání v běžných lékárnách a s jejich manipulací si jednoduše poradíš i sama doma. Budeš potřebovat pouze vzorek své moči, do které ponoříš testovací proužek. Běžně se doporučuje vzorek moči odebírat mezi 10:00 až 20:00. Pečlivě si také přečti příbalový leták – každý test má totiž trošku jiné značení výsledků.

Jak vypočítat ovulaci při nepravidelné menstruaci – folikulometrie

Folikulometrie je ultrazvukové vyšetření, na kterém se můžeš dohodnout se svým lékařem. Využívá se zejména v případě, kdy chce žena zjistit, zda k ovulaci vůbec dochází. Je však možné jej využít i k předpovědi ovulace. Při tomto vyšetření se totiž zjišťuje počet a velikost folikul.

Jedná se o měchýřky vyplněné tekutinou, které obsahují vajíčko. Tyto měchýřky postupně rostou až do určité velikosti. Poté prasknou a dochází k ovulaci. Vajíčko se následně vyplaví do vejcovodu a může dojít k oplodnění. Folikulometrie je spolehlivé vyšetření, bývá ale placené.

Výpočet plodných dnů u nepravidelnémenstruace není snadné ale možné

Pokud máš v plánu zakládat rodinu, pak bys jistě chtěla zvýšit své šance na početí na maximum. Z toho důvodu je důležité znát období svých plodných dnů. Ty si můžeš vypočítat i v případě, že máš nepravidelný cyklus. Existuje celá řada způsobů, jak vypočítat ovulaci při nepravidelné menstruaci. Mezi více spolehlivé způsoby patří zejména ovulační testy a folikulometrie.