Pokud máš již výrobu přírodní kosmetiky v malíčku, je čas se posunout o kousek dál. Domácí masky a domácí peelingy jsou často naší komfortní zónou, protože se v nich nedá téměř nic zkazit. Co však takhle přijmout výzvu a vyrobit si vlastní DIY mýdlo? Výroba domácího mýdla patří mezi jedny z nejzábavnějších DIY vůbec. Existuje navíc hned několik způsobů, jak si domácí mýdlo vyrobit.

Jednoduše můžeš recyklovat staré kousky tuhého mýdla a pomocí rostlinného glycerinu a vody vytvořit nové, tekuté mýdlo. Můžeš také začít úplně od základu a k výrobě mýdla použít hydroxid sodný. Zde je však práce trošku složitější a trvá déle. My Ti dnes prozradíme, jak si mýdlo jednoduše vytvořit pomocí mýdlové hmoty. Teď už je načase připravit si potřebné ingredience a pustit se do práce.

DIY mýdlo – výroba pomocí mýdlové hmoty nebo hydroxidu?

Výroba domácího mýdla je možné vytvořit pomocí hydroxidu sodného, jehož rozpuštěním ve vodě se získá louh. Recepty s louhem Ti doporučujeme v případě, že se ve výrobě domácí kosmetiky cítíš opravdu zběhle. Jedná se totiž o silnou žíravinu, která může být při špatném zacházení nebezpečná. Při práci s hydroxidem musíš mít vhodné oblečení, rukavice a brýle, aby se Ti látka nedostala na kůži.

POZOR. S hydroxidem pracuj pouze pokud s tím máš již zkušenosti.

Při výrobě je také nutné sypat hydroxid do vody a nikdy ne naopak. Je také potřeba zakoupit speciální hydroxid pro kosmetickou výrobu – s tím z drogérie si nevystačíš. Pokud víš, jak s touto látkou manipulovat, celý proces proběhne hladce. Pokud si však nejsi jistá, zvol raději mýdlovou hmotu. Jedná se hmotu, která je speciálně určená k výrobě DIY mýdel. Ty k ní můžeš přimíchat vlastní ingredience a vytvořit si mýdlo dle vlastních představ.

DIY mýdlo – výroba jednoduchého, voňavého mýdla

Mýdlo si můžeš vytvořit buď tuhé nebo tekuté. My Ti v dnešním článku poradíme, jak si vytvořit jednoduché tuhé mýdlo pro radost. Mýdla koupená v drogerii mohou být často parfémovaná a vysušovat Tvou pokožku. DIY mýdlo však zajistí, že do něj přidáš pouze přírodní esence a látky, které Tvou pokožku vyživí. V dnešním postupu Ti ukážeme, jak si mýdlo vytvořit z mýdlové hmoty.

Mýdlová hmota bude tvořit náš základ, do které přidáme další složky. Olivový olej působí hydratačně a zajistí, že mýdlo nebude vysušovat Tvou pokožku. Navíc působí antibakteriálně, což se v tomto případě velmi hodí. Bambucké máslo kůži změkčí a zklidní. Pomáhá také kůži, aby se rychleji regenerovala. Citronová kůra a esenciální olej dle Tvého výběru mýdlo ozdobí a krásně provoní.

DIY mýdlo - recept

Domácí mýdlo výroba z mýdlové hmoty

Jednoduché DIY mýdlo pro celou rodinu.
Prep Time 15 mins
Course Přírodní kosmetika
Servings 2

Ingredients
  

  • 500 g mýdlové hmoty
  • 10 g olivového oleje
  • 10 g bambuckého másla
  • 3 lžíce nastrouhané citrónové kůry
  • 10 kapek esenciálního oleje

Instructions
 

  • Mýdlovou hmotu rozkrájej na kostičky, vlož do vodní lázně a nech rozpustit. 
  • Přimíchej bambucké máslo a olivový olej.
  • Do směsi nakonec přidej esenciální olej a citronovou kůru.
  • Směs vlij do silikonové formičky, nech vychladnout a DIY mýdlo je na světě.
Keyword DIY mýdlo, domácí mýdlo výroba

Domácí mýdlo – výroba je zábava pro celou rodinu

Výroba domácího mýdla z mýdlové hmoty je velmi jednoduchá. Trvá to chviličku a může z toho být zábava pro celou rodinu. Ozdobení mýdla je zcela ve Tvých rukou a můžeš si s ní dát záležet. Do mýdla kromě citronové kůry můžeš přimíchat i bylinky, sušené okvětní lístky nebo dokonce glitry. Pokud však víš, že máš citlivou pokožku, s vůněmi a ozdobami to až tolik nepřeháněj.

Pro snadnější výrobu si ještě můžeš zkusit sehnat vysokoprocentní alkohol. Když jej pomocí rozprašovače nastříkáš na silikonové formičky a odlité mýdlo, zaručíš tím, že mýdlo bude hladké a bez bublinek. Až si budeš s výrobou mýdla více věřit, můžeš se pomalu přesunout na DIY mýdlo s použitím hydroxidu. Výroba domácího mýdla Tě určitě časem nadchne. Hotové výrobky pak navíc můžeš někomu darovat i pod stromeček nebo k narozeninám.