Domácí peelingy jsou základem DIY kosmetiky a Ty s nimi jistě máš už nějakou zkušenost. Můžeš je připravit z výhradně přírodních ingrediencí a jejich výroba není vůbec náročná. Velmi často se však vyrábí tzv. scruby, neboli mechanické peelingy. Věděla jsi ovšem, že existuje také něco jako chemický peeling? Tento článek Ti prozradí, jaký je rozdíl mezi mechanickým a chemickým peelingem. Dozvíš se také, jak si domácí chemický peeling jednoduše vyrobit.

Domácí chemický peeling – co to je a jak se liší od scrubů

Slovo „chemický“ často evokuje něco, co je nežádoucí a čemu bychom se měli vyhnout. V tomto případě je to právě naopak. Chemický zde neznamená plný chemikálií, ale něco, co obsahuje kyseliny a enzymy na přírodní bázi. Domácí chemický peeling tedy využívá ovoce či zeleninu obsahující právě tyto enzymy a kyseliny. Tyto látky zde působí jako tzv. exfoliant, neboli něco, co nás zbaví odumřelé kůže.

Chemické peelingy využívají enzymy a kyseliny z ovoce a zeleniny.

Tím se liší od mechanických peelingů, neboli scrubů, které využívají hrubé částečky sloužící jako onen exfoliant. Často tímto exfoliantem bývá např. káva nebo cukr. Dalším rozdílem těchto dvou peelingů je účel, ke kterým by se měly využívat. Scruby se hodí pro odstranění odumřelé kůže z rukou, nohou nebo rtů – viz domácí peeling na rty. Na obličej by se měl používat právě domácí chemický peeling, protože je mnohem šetrnější.

Domácí chemický peeling rychle a jednoduše

Dlouhodobé používání scrubů na obličej může na Tvé pleti zanechat mikroskopické jizvičky. Vsaď proto raději na domácí chemický peeling. Tento DIY peeling obsahuje okurku a citronovou šťávu, které působí jako chemické exfolianty a zbaví Tě nepotřebných odumřelých buněk. Obě dvě složky také působí jako antioxidanty. Okurka Tvou pleť dokáže i hluboce hydratovat.

Vaječný bílek pomáhá pleť zpevnit. Pokud Tě trápí velké póry nebo je Tvá pokožka náchylná k akné, bílek Ti pomůže póry zmenšit a zbavit Tvou pleť bakterií, které akné způsobují. Celkově je vaječný bílek v domácí kosmetice velmi univerzální ingrediencí. Můžeš jej tak využít nejen pro domácí chemický peeling, ale třeba i pro DIY pleťovou masku.

recept na domácí chemický peeling

Domácí chemický peeling z okurky a vaječného bílku

Prep Time 10 mins
Cook Time 20 mins
Course Přírodní kosmetika
Servings 1

Ingredients
  

  • 1/4 okurky
  • 1 vaječný bílek
  • 1 lžička citronové šťávy

Instructions
 

  • Rozšlehej vaječný bílek a přidej do něj rozmixovanou okurku.
  • Do směsi přidej lžičku citronové šťávy a rozmíchej.
  • Nanes směs na obličej, nech působit 20 minut a opláchni teplou vodou.
Keyword Domácí chemický peeling

Chemický peeling lze upravit podle Tvých potřeb

Tento typ peelingu si můžeš upravit v závislosti na potřebách Tvé pleti. Je Tvá pleť více citlivá? Sniž množství citronové šťávy nebo ji nahraď jablečným pyré. Můžeš použít i jiné ovoce nebo zeleninu. Vhodnou substitucí je např. rajče, avokádo, ananas nebo dýně. Chemický peeling používej na svůj obličej. Pro zbytek svého těla klidně použij kávový nebo cukrový scrub. Kůže na obličeji je však citlivější, a proto jsou pro něj přírodní kyseliny a enzymy chemického peelingu to pravé.