Všechny si čas od času zasloužíme chvilku pro sebe. Je důležité umět si na chvíli odpočinout od všech starostí a pořádně vydechnout. Právě k těmto momentům je jako stvořená domácí kosmetika. O co se jedná? Jak si můžeš domácí kosmetiku vyrobit? To vše Ti prozradíme v dnešním článku. Dozvíš se, jaké má domácí kosmetika výhody, ale na co by sis také měla dát pozor.

Tento článek Ti přinese užitečné informace o ingrediencích, které v domácí kosmetice využiješ. Zjistíš, že mnoho z nich máš již doma v koupelně nebo kuchyni. Uděláš si také představu o tom, jak dlouho Ti výroba domácí kosmetiky zabere. Pokud jsi někdy nad výrobou vlastní kosmetiky přemýšlela, tento článek bude jen dalším krůčkem k ujištění, že DIY kosmetika je příjemný oddech i zábava v jednom.

Domácí kosmetika – co to je a jak se dá vyrobit?

Domácí kosmetika je kosmetika, kterou si vyrobíš v pohodlí domova. Stačí jen sehnat pár základních ingrediencí dle návodu a můžeš se pustit do práce. Jedná se o skvělou alternativu ke kupovaným kosmetickým produktům. Nejen, že je DIY kosmetika levnější, velmi často se v ní používají výhradně přírodní ingredience. O výhodách však více až v dalších odstavcích.

Obecně vzato je výroba domácí kosmetiky časově velmi nenáročná. Domácí peelingy a masky zvládneš během 10 minut, domácí deodorant nebo mýdlo pak do hodinky. Nemusíš se bát, že recepty na domácí kosmetiku nezvládneš. Většinou se jedná o velice jednoduché návody. Ingredience v podstatě jen smícháš dohromady, v některých případech necháš uležet, a to je celé!

Co všechno si v rámci podomácku udělané kosmetiky můžeš vyrobit? V podstatě cokoliv, co Tě napadne! Na GreenCherry máme návody na to, jak se vyrábí následující:

DIY kosmetika – často používané ingredience a jejich účinky

Jaké ingredience domácí kosmetika využívá? V mnoha receptech najdeš přírodní komponenty jako med, okurku nebo olivový olej. Tyto ingredience jsou obsaženy v maskách, krémech ale i zábalech na vlasy. Med má antibakteriální a antiseptické účinky, okurka je skvělým zvlhčovačem, který zmírňuje podráždění, a olivový olej je plný vyživujících vitamínů a antioxidantů.

Velmi často, zejména v případě peelingů, využiješ i namletou kávu – třeba na kávový peeling na obličej. Ta má zklidňující účinky a může pomoci v boji s celulitidou. Výroba domácí kosmetiky často zahrnuje bambucké máslo a aloe vera. Obě dvě ingredience působí velmi dobře v boji se suchou pokožkou. Zklidňují podrážděnou kůži a pomáhají v její regeneraci. Pleť je díky nim jemnější a pružnější.

Do přírodní kosmetiky patří i kastilské mýdlo, které se skvěle hodí pro citlivou kůži. Nevysušuje a jemně čistí pokožku bez přidaných chemikálií. Můžeš jej využít třeba k výrobě domácího šampónu. Kastilské mýdlo se dá koupit ve specializovaných e-shopech nebo si jej můžeš vyrobit doma sama, návado najdeš třeba i na instagramu.

DIY kosmetika využívá také esenciální oleje, které Tvůj finální produkt krásně provoní bez přidání umělých vůní. Často se využívá například levandulový olej, tea tree olej nebo citrusové oleje.

Mezi další často využívané ingredience v přírodní domácí kosmetice patří:

  • Vajíčko
  • Avokádo
  • Bílý jogurt
  • Zelený čaj
  • Ovesné vločky
  • Jablečný ocet
  • Kokosový olej
  • Citronová šťáva
  • Kokosové mléko

Domácí kosmetika a její výhody a nevýhody

Proč by ses do výroby domácí kosmetiky vůbec měla pustit ? Výhod je hned několik. Nejen, že je DIY kosmetika levnější, než kupované produkty. Ty budeš mít hlavně přehled o tom, jaké ingredience v této kosmetice použiješ. U péče o pleť, tělo a vlasy totiž často platí, že méně je více. Návody na domácí kosmetické výrobky obsahují jen pár základních ingrediencí a žádné přidané chemikálie.

U kupovaných produktů běžný zákazník složení výrobku často ani nerozumí. Mnohdy se v kupované kosmetice nachází silikony, které působí jako změkčovadla, nebo parabeny, které jsou zase používány jako konzervační prostředek. Celá řada výrobků je i uměle parfémovaná. Všechny tyto látky mohou dráždit naši kůži, vysušovat ji a dlouhodobě nám škodit.

Nevýhody domácí kosmetiky lze spatřovat především v jejím skladování. Protože nevyužívá žádné umělé konzervační látky, je třeba ji spotřebovat co nejdříve. V lednici je možné skladovat výrobek o trochu déle, i tak však může podlehnout zkáze. Problémem je i fakt, že závažné kožní či vlasové problémy nevyřeší. Může působit jako prevence či pomocník, u vážných problémů je však potřeba ruka odborníka.

Nevýhodou může být i to, že absence chemických látek bude mít různé následky. Přírodní make-up bude omezený ve škále barev a nebude se tak dobře nanášet. Na vině je fakt, že domácí kosmetika nevyužívá silikony. Domácí šampony a sprchové gely zase nebudou tolik pěnit, protože nevyužívají chemické sulfáty.

Výroba domácí kosmetiky – proč a jak se do toho pustit

I přestože má své nevýhody, DIY kosmetika je skvělou alternativou kupovaných produktů. Využívá zejména čistě přírodní ingredience, které si můžeš přizpůsobit zcela dle Tvých potřeb. Máš suchou pokožku? Zvyš dávku kokosového oleje nebo bambuckého másla. Je Tvoje kůže citlivá? Dávej si pozor na esenciální oleje, jablečný ocet nebo jedlou sodu.

DIY kosmetika je skvělou alternativou ke komerřnímu zboží

Kosmetika vyrobená doma může sloužit jako skvělý oddech po dlouhém dni. Nejen, že si výrobek nachystáš během chvilinky, můžeš si jej také okamžitě užít. Výroba této kosmetiky je nenáročná a může být i zábavná, pokud se do ní opravdu ponoříš. Můžeš si dokonce vyrobit i vlastní nádobky na své výrobky a v nich kosmetiku skladovat. Některá přírodní kosmetika může sloužit i jako krásný dárek pro milovanou osobu.

 

 

 

Další články, které by Tě mohly zajímat