Jestlipak jsi někdy přemýšlela nad výrobou vlastního domácí makeupu? Zdá se Ti to nemožné, nebo dokonce zbytečné? Pojďme se společně podívat na to, proč je domácí make up je lepší alternativa. Věděla jsi, že mohou v Americe kosmetické společnosti používat téměř jakoukoliv surovinu, nebo přísadu (s výjimkou barevných přísad a několika zakázaných látek), bez jakéhokoliv přezkumu kontrolních orgánů a výsledného schválení? Není tak divu, že se v kosmetických produktech vyskytuje řada průmyslových chemikálií, včetně karcinogenů, pesticidů, reprodukčních toxinů a látek narušujících hormonální rovnováhu organismu.

Látky, kterým se při koupi makeupu vyhnout širokým obloukem

Obzvlášť obezřetná bys měla být, pokud se v některém z tvých oblíbených kosmetických přípravků nacházejí tyto látky:

Nežádoucí látkyVysvětlení/Účinky
Dibutylftaláttoxická látka ovlivňující negativně reprodukci
Konzervační látky uvolňující formaldehydznámý karcinogen
Parabenymohou negativně působit na mužské reprodukční funkce
Parfémyzpůsobují alergie, astma, jedná se o známý karcinogen
Petrolátymožný karcinogen
Siloxanytoxické látky
Laurylsulfát sodnýmožný karcinogen
Triklosanlátka s antibiotickou rezistencí u bakterií

Přitom existuje celkem jednoduché řešení. Pokud se hned necítíš na výrobu vlastního makeupu, můžeš zvolit pozvolný přechod z komerčně prodávaných chemických verzí makeupu na makeupy organické. Jestliže ti budou šetrnější verze makeupu vyhovovat, možná začneš přemýšlet nad vlastní výrobou.

DIY Make Up: Ingredience, které budeš na domácí make up potřebovat

Pro většinu „zkrášlovacích“ přípravků, které jsi zvyklá používat, vystačíš na jejich výrobu s těmito surovinami:

 • Kaolinový jíl, nebo arrowroot kořenový škrob získaný z hlíz tropické rostliny Maranta arundinacea- bez těchto dvou složek se neobejdeš, jsou důležitým základním kamenem téměř všech přípravků
 • Kakaový prášek
 • Aktivní uhlí
 • Skořice
 • Sušený ibišek
 • Slídový prášek
 • Oxidy železa (červený / černý / žlutý / hnědý pro pigmentaci)
 • Bílé organické pleťové mléko / zvlhčovač (pouze pro tekuté základy)
 • Gel z aloe vera (na oční linky)
 • Bambucké máslo (na oční linky)

Domácí make up: návod da přípravu bronzeru a očních stínů

Váháš-li stále, zda se do výroby diy makeupu pustit sama, podívej se na to, jak je např. taková příprava domácího bronzeru nebo očních stínů jednoduchá.

K výrobě bronzeru budeš potřebovat základní prášek arrowroot, kakao, skořici, oxidy železa a / nebo slídu, abys získala požadovanou barvu bronzeru. Pokud chceš docílit výsledné barvy bez třpytu, je potřeba vynechat slídu. Vše stačí zamíchat a zázrak jménem bronzer je na světě.
Smícháním jakýchkoliv ingrediencí v libovolném poměru, které jsou uvedeny výše, získáš oční stíny. Abys dosáhla barvy, kterou si přeješ, je potřeba si s danými surovinami trošku pohrát a nebát se je zkoušet různě kombinovat. Slída navíc dodává podomácku vyrobené kosmetice krásný třpyt.

DIY Make up: návod na přípravu líčidla

Než začneš

Nejprve si ve specializovaném obchodě kup suroviny na výrobu. Seženeš je v obchodech se zdravou výživou nebo se surovinami k výrobě kosmetiky, mýdel a svíček. Některé možná máš doma. Můžeš si koupit i nádobky a pomůcky k výrobě, ale bohatě vystačíš s kelímky od vypotřebovaných krémů, nebo malými skleničkami od marmeládek se šroubovacím uzávěrem (o objemu asi 30ml),  lžičkami, porcelánovými či skleněnými miskami, stěrkou a špachtličkami.

Domácí make up

Následující recept je určený na jednu dávku makeupu (asi 50g), ale záleží na tom, jak velkou máš nádobku. Není dobré najednou připravovat velké množství kosmetiky, mohla by se kazit. Při velmi malém množství se zase špatně odměřují suroviny.
Druh: Přírodní kosmetika
Množství: 1

Suroviny / Materiál

 • Oxid titaničitý (zinečnatý) bílý minerální pigment, odráží světlo, a proto se používá také jako ochrana proti slunci vkrémech
 • Červený a žlutý oxid minerální pigmenty
 • Micu (slídu) krémové barvy minerální prášek, lze jej kombinovat s oxidy, dodává lesk (není třeba použít, pokud chceš make up spíš matný)
 • Jíl růžový přírodní suchý práškový jíl, zklidňuje pokožku
 • Olivové nebo mandlové máslo hydrogenovaný rostlinný olej našlehaný do formy krému
 • Švestkový olej (lisovaný za studena) velmi výživný pro pleť, snadno se vstřebává, voní po marcipánu
 • Malinový olej (lisovaný za studena) také velmi výživný a navíc poskytuje vysokou ochranu proti slunečnímu záření
 • Kakao prášek

Postup

 • Smíchej sypké ingredience: lžičku oxidu, lžičku jílu, ½ lžičky micy, špetky barevných oxidů akakaa – nejlépe třením v misce, abys rozmělnila případné hrudky.
 • Kakao přidávej opatrně po špetkách nebo na špičce nože, slouží k tónování odstínu. Dokud nezískáš odpovídající béžový odstín. Možná bude spíš do šeda, ale neboj, naobličeji bude barva působit přirozeně. 
 • Poté přidej oleje: lžíci švestkového, lžíci malinového a několik lžic rostlinného másla. Důkladně promíchej, abys získala homogenní krém. Vyzkoušej odstín make upu na svémobličeji, nebo na paži, případně přidej kakao či oxid (před vsypáním do krému pozor na hrudky, zase je rozmělni). Důkladně zamíchej a špachtličkou čistěrkou přenes do uzavíratelné nádobky.

Poznámka

Tento make up má jemnou konzistenci, příjemně voní  jako marcipánové bonbóny a velmi dobře kryje. Je třeba jej důkladně odličovat, např. pomocí mandlového oleje a růžové vody na vatičce.

 

Když už znáš důvody, proč se mainstreamovým kosmetickým produktům a makeupu raději vyhýbat a dočetla ses, že může být diy výroba kosmetiky zábavná a není nikterak složitá, je načase sehnat potřebné suroviny a můžeš se zvesela pustit do výroby!

 

 

Další články, které by Tě mohly zajímat