Která z nás nezná problém s akné? Tyto nehezké pupínky se obvykle vždy začnou objevovat v nejméně vhodnou dobu. Máš rande, pracovní pohovor, nebo snad dokonce nejdůležitější den v životě – svatbu? Akné to bohužel nezajímá. To je také důvod, proč se o svou pleť pravidelně starat. Protože přírodní pleťové masky nepatří mezi nejlevnější, poradíme Ti, jak se vyrobí jednoduchá domácí maska na akné z přírodních surovin a v pohodlí domova.

Domácí maska na obličej proti akné se dá vyrobit z mnoha ingrediencí. Patří mezi ně potraviny jako med, rajčata a citrón. Zpracovat můžeš také heřmánek, skořici či petržel, nebo sáhni po speciálních přírodních prostředcích např.olej čajovníku či jablečný ocet.

Sepsali jsme pro Tebe pár jednoduchých receptů a tipů, jak vyzrát nad akné, a to pouze z přírodních surovin a bez špetky chemie. Určitě zde najdeš svého favorita i ty. Pokud máš svůj vlastní osvědčený recept, určitě se s ním poděl v komentářích.

Domácí maska na akné: Petržel | Citrón | Med

Petržel patří mezi známé bylinky, které obohacují naši kuchyni a dolaďují mnoho pokrmů. Nejen že je velmi zdravá, dokonce pomáhá čistit játra a močové cesty. Vývar z jejích listů stimuluje dělohu a dokáže přivolat i zpožděnou menstruaci.

V kosmetice se používá hlavně kvůli:

  • Zpevnění kůže
  • Vrací lesk pokožce díky vitamínu C
  • Uklidňuje podrážděnou pokožku – červené akné
  • Čistí póry

Domácí pleťová maska na akné – Petržel | Cotrón | Med

Prep Time 10 mins
Course Přírodní kosmetika

Ingredients
  

 • 3 PL petržele
 • 3 PL citrónové šťávy
 • 1 PL medu

Instructions
 

 • Petrželku jemně nasekej.
 • Vymačkej jeden čerstvý citrón.
 • Všechny suroviny důkladně smíchej v malé misce.
 • Masku nanášej na nejvíc problémová místa ,nebo si ji dej na celý obličej. Tato domácí pleťová maska na akné by měla působit zhruba 20 minut.

Domácí maska na akné z rajčat a medu

O zdraví prospěšných rajčatech se jistě nemusíme rozepisovat. Mnoho žen však již neví, že se dají využít i v oblasti kosmetiky. Obsahují totiž kromě vitamínů a minerálů (draslík, fosfor, hořčík) také lycopin, který je nejen antioxidantem, jenž předchází nádorovým onemocněním, ale také působí dezinfekčně. Čím víc necháš rajče dozrát, tím více lycopinu obsahuje. A to je přesně důvod, proč se rajčata skvěle hodí pro výrobu pleťové masky. Jak taková domácí pleťová maska na akné z rajčat může vypadat?

Domácí maska na obličej proti akné z rajčat a medu

Prep Time 10 mins
Course Přírodní kosmetika

Ingredients
  

 • 5 ks rajčat malých
 • 1 PL medu

Instructions
 

 • Rajčata omyj a rozmixuj v mixéru.
 • Přidej jednu polévkovou lžíci medu a vše promíchej.
 • Masku ponech na obličeji zhruba 20 minut a pak ji důkladně smyj.
Keyword Domácí pleťová maska na akné

Olej z čajovníku

Olej z čajovníku je velmi účinným lékem v boji proti akné. Není nutné z něho vyrábět pleťovou masku, protože jde o samostatný přírodní přípravek, který bez jakýchkoli jiných přísad pomáhá. Působí totiž antibakteriálně, takže zabraňuje zánětům a zklidňuje pokožku. To jsou skvělé vlastnosti, nemyslíš?

A jak olej čajovníku používat?

 1. Kápni několik kapek oleje na kosmetický polštářek nebo na kousek čisté vaty
 2. Následně nanes olej přímo na postižená místa
 3. Nech jej působit minimálně 15 minut. Pokud ti olej nebude dráždit pokožku, tak jej klidně ponech na obličeji celou noc.
 4. HOTOVO

Pozitivní zdravotní účinky oleje jsou vědecky doloženy několika studiemi. Vědět bys však měla, že může mít také vedlejší negativní účinky. Tak jako tomu je u nepřírodních produktů z lékáren, může i olej čajovníku u osob s citlivou pokožkou vyvolat vyrážku. Buď proto při používání opatrná, vyzkoušej nejdříve citlivost obličeje, a pokud ti olej nebude vyhovovat, sáhni raději po jiném přípravku.

Klasická domácí maska na akné z červeného jílu – Červený jíl | Heřmánek

Využití červeného jílu není v kosmetice žádnou novinkou. Už v minulosti se používal nejen jako pleťová maska, ženy se v něm dokonce i koupaly. Ačkoli jeho účinky nejsou dodnes příliš vědecky podloženy, jeho obliba stále přetrvává.

Kromě draslíku, vápníku či hořčíku obsahuje i jiné důležité minerály. Pleťová maska z jílu se používá převážně na mastnou a poškozenou pokožku. Navíc pleť čistí, proto pomáhá v boji proti akné, které vzniká převážně na zanesené pleti. Pravidelné používání pleťové masky z červeného jílu povzbuzuje metabolismus a podporuje prokrvení pokožky. Tvá pleť tak bude vypadat zdravě a přirozeně.

Pleťové masky s červeným jílem zakoupíš běžně přímo hotové v drogerii, jejich výroba doma je ale velice snadná; červený jíl se dá totiž zakoupit jako přírodní prášek. Stačí zadat do webového vyhledávače červený jíl nebo terrasol, určitě toho najdeš spousty 😊.

Pojďme si ale ukázat, jak taková jednoduchá domácí maska na obličej proti akné s červeným jílem může vypadat:

Domácí maska na obličej proti akné z červeného jílu

Prep Time 10 mins
Course Přírodní kosmetika

Ingredients
  

 • 1 šálek heřmánekového čaje
 • 3 PL prášku červeného jílu

Instructions
 

 • Uvařhrnek heřmánkového čaje. Můžeš použít klasický ze sáčku, sušený heřmánek je ale samozřejmě lepší a kvalitnější 😊.
 • Do misky dej zhruba tři polévkové lžíce prášku červeného jílu. Přidávej postupně čaj a míchej, dokud nevznikne hustá pasta.
 • Masku nanes na obličej a nech zaschnout.
 • Po 20 minutách ji můžeš smýt.
Keyword Domácí pleťová maska na akné

Při zasychání masky budeš mít možná pocit, že tě obličej pne. Ničeho se však neboj, není to problém. Heřmánek je totiž léčivý, a pomáhá pokožku dezinfikovat a uklidňovat.

Další přírodní suroviny, které můžeš použít proti akné

Domácí pleťová maska na obličej proti akné nemusí být nijak složitá. Obvykle stačí smíchat dvě až tři ingedience, nanést na pleť a máš hotovo. Suroviny musíš vybírat tak, aby měly dezinfekční a uklidňující účinky. Důležité jsou také ingredience, které čistí a prokrvují. Mnohdy stačí jen využít síly jedné suroviny, tak jako je tomu u oleje čajovníku. A jaké další suroviny z domácnosti můžeš použít?

Kypřící prášek do pečiva proti akné  – hlavní složkou prášku je jedlá soda, která neutralizuje PH pokožky. Díky němu tedy velmi jednoduše odstraníš nečistoty ze zanesených pórů. Pokud chceš použít jedlou sodu jako pleťovou masku, zakup ji spíše v lékárně. Kypřící prášky totiž bohužel mohou obsahovat i jiné, nežádoucí složky, které pleti příliš nesvědčí a mohly by ji zbytečně podráždit.

A jak se taková domácí maska na akné dá vyrobit?

Do jedlé sody přidej vodu a bylinky podle libosti. Vhodnější jsou samozřejmě bylinky sušené, jako např. heřmánek, levandule, bazalka, petržel nebo jakékoli jiné. Vše dobře promíchej a máš hotovo. Této jednoduché vodové masce se říká „lotion“, o kterém si jistě již někdy slyšela.

Lotion nanes na kosmetické polštářky a umyj si pleť. Takto připravený lotion používej jak ráno, tak večer.

Přírodních surovin, které můžeš použít na výrobu domácích pleťových masek je nepřeberné množství- Aloe Vera, med, česnek, černý čaj, citrónová šťáva, sůl atd. Pokud máš dotaz k tématu, nebo snad vlastní tip, tak se určitě neboj napsat do komentáře. Budeme se těšit.